Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  O čertovi a jiné vánoční pohádky – recenze

  vydáno  •  pohádky · Vánoce

  Ve čtvrtek 25. listopadu bude v kinech premiéra animovaného pásma vánočních pohádek O čertovi a jiné vánoční pohádky. Chcete se ještě před příchodem do kina dovědět, co vás tam přibližně čeká? Vánoční pohádky vám přinese čert Florimón.

  Plakát na filmové pásmo O čertovi a jiné vánoční pohádky, © Miroslav Zachariáš

  Animované pásmo pohádek O čertovi a jiné vánoční pohádky trvá přibližně hodinu (oficiální materiály uvádějí 63 minut) a obsahuje pět pohádek. Není to však tak, že by každá z pohádek trvala 12 minut; první čtyři pohádky se vejdou do půlhodiny a poslední pohádka trvá druhou půlhodinu. Jednotlivé pohádky uvádí čert Florimón, který je i hlavní postavou poslední pohádky, zatímco s ostatními pohádkami nemá nic společného. Tato poslední pohádka je natočená v roce 2021, zatímco předchozí čtyři pohádky jsou starší.

  Na úvod pásma se na plátně objeví čert Florimón, stručně se představí a uvede první pohádku. První pohádka je mikulášský díl z večerníčkového seriálu Chaloupka na vršku, o tom, jak Honzík zlobil a co mu za to pak Mikuláš řekl. Během sledování jsem měl dojem, jako bych to už někdy viděl; a taky jo, při závěrečných titulcích této části jsem se dověděl, že tato pohádka byla natočena v roce 2008.

  Další pohádka je Vánoční svatba sněhuláka Karla. Tento příběh se odehrává na vánočním stromku a jako postavy v něm vystupují vánoční ozdoby. Hlavní postavou je sněhulák Karel, což tedy není skutečný sněhulák, ale vánoční ozdoba v podobě sněhuláka.

  Z pohádky Vánoční svatba sněhuláka Karla, © Petr Vodička

  Ten měl rád sněhuláka Evu a tyto Vánoce s ní chtěl mít svatbu, ale ona se ztratila a nemůže ji najít. Za pomoci dalších kamarádů – vánočních ozdob ji dobrodružně hledá po celém vánočním stromku. Zda ji našel a jak to dopadlo s plánovanou svatbou, to se dozvíte v závěru této krátké pohádky. Z této části mě zaujalo tvrzení Vánoční hvězdy, že „každé zlo v sobě obsahuje zbraň na zničení sama sebe“, nebo tak nějak to říkala.

  Z pohádky Vánoční svatba sněhuláka Karla, © Petr Vodička

  Tato pohádka byla natočena v roce 2017. Režisérem je Petr Vodička.

  Třetí pohádka je Zpívejte s námi: Štěstí, zdraví. Zde šlo v podstatě o jednu písničku, vánoční koledu, která byla doprovázena animovaným videoklipem, který pravděpodobně pojednával o lišce, která se vydala na koledu. Tato pohádka, nebo spíš písnička, nesla letopočet 2019. Písničku nazpíval Kühnův dětský sbor, režisérem je David Súkup.

  Předposlední pohádkou je vánoční díl večerníčkového seriálu z roku 2017 „Zahrádka pod hvězdami“, díl O zlaté hvězdě. Tento večerníčkový seriál se odehrává ve vesničce, kde v domku s rozkvetlou zahrádkou žije tesař Josef se svou ženou Marií a malým synkem, který má velmi neobvyklé jméno. Říkají mu Ježíšek. Ten má dva kamarády, Petra a Tomáše, a také tam mají nerudného a nepříjemného souseda.

  Z pohádky Zahrádka pod hvězdami, díl O zlaté hvězdě, © Česká televize

  Tento vánoční díl pojednává o tom, jak se blížily Vánoce, Petr a Tomáš měli nějaká vánoční přání, ale veděli, že v jejich chudých poměrech nejsou splnitelná, a také o tom, jestli chudí kamarádi jsou víc nebo míň šťastní než jejich bohatý soused.

  Z pohádky Zahrádka pod hvězdami, díl O zlaté hvězdě, © Česká televize

  Poslední pohádkou tohoto hodinového pásma pohádek je půlhodinová pohádka O čertovi. Zde konečně vystupuje osobně čert Florimón, který všechny předchozí pohádky uvádí. Příběh začíná tím, že čert Hugo, který má působit na zemi, se vrací do pekla s tím, že se mu na zemi nedařilo. Když se dostaví vládce pekla Lucifer, tak si z neúspěšného Huga nejvíc dělá legraci nejmladší čert Florimón, a za to ho Lucifer pošle na zem místo Huga.

  Lucifer vyhání Florimóna na zem, © Miroslav Zachariáš

  Na zemi má za úkol škodit lidem, a to všem, ale hlavně kominíkům, protože kominíci nosí lidem štěstí. Ostatní čerti dají Florimónovi různé věci, například čertovské karty, nebo kouzelnou trumpetu, a sám Licifer mu dá kouzelné zrcátko, které když rozbije, tak mu splní jakékoli přání. Ale pozor: Jedno zrcadlo – jedno přání. Takže si to případné přání má Florimón dobře rozmyslet.

  Nedlouho po příchodu na zem potkal partu kominíků, s nimiž pracovala i kominice Tradamila.

  Kominíci, © Miroslav Zachariáš

  Rozhodl je vystrašit strašlivou kouzelnou trumpetou, kominíci se polekali a vyděšeně se rozprchli, ale Tradamila se nelekla a neutekla. Později se ukázalo, že nemůže mluvit a neslyší, a proto kouzelnou trumpetu prostě neslyšela. Florimón se nadále snaží Tradamile i ostatním lidem škodit, ale Tradamila se ho nebojí a dále se věnuje své práci. Mezitím si Florimón hledá místo, kde bude přebývat, a našel si místečko na jedné postranní střeše.

  Místo, kde Florimór přenocoval, © Miroslav Zachariáš

  Ale ideální to nebylo, v noci mu byla zima, přes den se tam opřelo sluníčko a pod ním se rozpustil asfalt,

  Florimór v rozteklém asfaltu, © Miroslav Zachariáš

  a což teprve, když přišla zima a napadl sníh.

  Zima, © Miroslav Zachariáš

  Podaří se nakonec Florimónovi nějak Tradamilu vyděsit nebo jí uškodit a pak se po úspěšně vykonané práci vrátit do pekla? Podaří se mu na zbytek pobytu na zemi najít nějaké příjemnější ubytování než na střeše domu? A jaké přání vysloví při rozbití zrcadla, které dostal od Lucifera a které mu může splnit cokoli? To se dozvíte, když si zajdete do kina se na toto animované pohádkové pásmo podívat.

  Na komíně, © Miroslav Zachariáš

  Zhodnocení

  Z celého animovaného pásma jsem měl dojem, že jeho první část, a zejména některé pohádky z první části, jsou vhodné spíš pro menší děti. Nechtěl bych vysvětlovat čtrnáctiletému dítěti, proč jsem ho na takový film vzal. Navíc některé z těchto pohádek byly už několikrát v televizi. Pohádka v druhé části, natočená čerstvě letos, by mohla zaujmout i starší diváky, bylo tam trochu více akce a napětí a je to nové. Trošičku to na mě působilo dojmem, že bylo zapotřebí uvést nový příběh, ale aby to nebylo tak krátké, že se to doplnilo staršími pohádkami.

  Plusy a mínusy

  • Jde o pohodový vánoční zážitek bez drsných a drastických scén.
  • Z většiny příběhů je vidět, že aspoň o Vánocích dobro vítězí nad zlem.
  • Při sledování prvních pohádek má zejména starší divák dojem, že už to někdy viděl.
  • Pokud divák v první polovině usne, přijde o nový a originální příběh v druhé polovině.
  • Některé drobné nelogičnosti; například na té postranní střeše, kde je Florimón ubytován, jsou při většině scén zřetelně vidět nějaké dlaždice, ale když se tam opřelo slunce, tak tam náhle byl rozteklý asfalt.

  Co se týče celkového dojmu, tak samotná druhá polovina, tedy ta nová pohádka, to bych možná dal tak 85 %, ale celkově celé pásmo mi připadalo maximálně tak na 60 %. Ale to může být subjektivní; jedna divačka tam s sebou měla holčičku, které mohlo být tak kolem 6 let, a ta říkala, že se jí to líbilo, ale že to bylo moc krátké.

  Můžete se podívat na trailer k tomuto filmu:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Rokio v něm napsal:

  Velmi pěkný článek. Hodnotím ho pěti tlapkami.

  laurinka654 v něm napsala:

  Hezký článek samozřejmě 5 tlapek

  Anež v něm napsala:

  Hezký, vánoční článek, už se moc těším na Vánoce a tento článek mi dal opravdovou Vánoční náladu, 5 tlapek