Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  O dovolené v rakouských Alpách

  vydáno  •  Cestování

  Jezdíte rádi na hory? Krkonoše, Beskydy, Jizerské hory, Šumava, Krušné hory, to jsou krásné hory, ale v Alpách lze vidět leccos, co na českých a moravských horách neuvidíme. V tomto článku si můžete přečíst několik poznámek o dovolené v Alpách.

  Großglockner, nejvyšší hora Rakouska, pohled z jihu, © Pralinka2

  Na českých a moravských horách lze vidět leccos zajímavého. Rozhledny na kopcích i zajímavá údolí, mrazové kotliny na Šumavě nebo v Jizerských a Krušných horách, kde občas i v červenci mrzne, prameny Labe, Jizery, Moravy a dalších řek, terény pro sjezdové i běžecké lyžaření, různé zajímavé kytičky, lanovky, horské železniční tratě, horské vesničky i stopy dávno zaniklých obcí. Ale kromě toho se lze podívat i do zahraničí. Například v Alpách je k vidění i leccos, co u nás není. A ani to není nějak extrémně drahé a nedostupné; za cenu několika výletů do Krkonoš se dá pořídit jedna dovolená v rakouských Alpách.

  V tomto článku uvedu několik poznámek a fotek o několika místech v Alpách. Napřed několik větiček o Alpách všeobecně a pak zmínky o jednotlivých místech, kde jsem byl.

  Alpy všeobecně

  Alpy jsou velké. I hluboká alpská údolí jsou někdy výš než vrcholky Krkonoš, a mělká údolí s jezery jsou mnohdy výš než nejvyšší vrcholek Vysokých Tater. Ale Alpy jsou především velké na rozlohu. Za dva až čtyři týdny dovolené se dají prochodit Krkonoše nebo Vysoké Tatry tak, že i když nezajdete úplně všude, máte o nich tak nějak přehled. Když za měsíc prochodíte nějakou část Alp, která je rozlohou srovnatelná s Krkonošemi, tak na mapě Alp je to nepatrná tečka a o Alpách jako celku nevíte nic. Krkonoše autem objedete za hodinu nebo dvě, než projedete podél Alp, trvá to desítky hodin. Alpy zasahují do mnoha zemí – Rakousko, Slovinsko, Německo, Itálie, Francie, a zejména Švýcarsko. Nejvyšší vrchol Alp dosahuje do výšky 4807 metrů nad mořem. Ve výškách zhruba nad 3000 m n.m. napadne přes zimu víc sněhu, než přes léto roztaje, a z hromadícího se sněhu se tam za stovky a tisíce let vytvořily ledovce.

  Ledovec v Alpách

  Hřebeny Alp jsou obtížně schůdné, a proto pro usnadnění dopravy do jižní Evropy byly Alpy provrtány řadou tunelů, silničních i železničních. Nezřídka se stává, že na jedné straně tunelu svítí sluníčko, zatímco na druhé straně celý den prší.

  Alpy jsou velmi zajímavou oblastí i pro turisty. Zahrnují velký rozsah vegetačních pásem, od ledovců přes horské louky a lesy až ke kukuřičným polím; možná že u jižního úpatí Alp jsou i palmy, nevím, tam jsem nebyl. Na alpských loukách je spousta rostlin, z nichž některé hned tak někde nerostou. Lze zde potkat i různá zvířata, například sviště nebo kamzíky.

  Svišť v Alpách na střeše

  V nižších výškách lze potkat nejen divoká zvířata, ale i pasoucí se hospodářská zvířata, například krávy nebo ovce. Na řadě míst turistické trasy procházejí přímo přes pastviny, kde lze přímo potkat krávy. Na takových místech jsou upozornění, že se prochází takovým územím, a že je zapotřebí si dát pozor.

  Upozornění na krávy na alpské cestě

  A v takových místech jsou také různé důmyslné a sofistikované přechody, které různými způsoby jsou konstruované tak, aby umožnily průchod turistům, ale současně aby neumožnily krávám odejít z vymezeného prostoru. Někde jsou to samozavírací dvířka, někde schůdky přes plot, někde úzké ostře zalomené průchody, na cestách pro auta jsou to například rošty, po kterých auto přejede, ale krávy by se tam propadly.

  Alpy, průchod pro turisty, aby neprošly krávy

  V Alpách lze najít cesty nejrůznější obtížnosti. Jsou tam terény pro horolezce, dále takzvané zajištěné cesty (Klettersteig, Via Ferrata), které jsou přístupné jen s příslušným vybavením, a dále cesty pro běžné vysokohorské turisty, a konečně i pohodlné vycházkové cesty vhodné i pro rodiny s malými dětmi nebo pro důchodce. I v Alpách si tedy může najít vhodnou cestu i člověk, který nemá náladu na nějaké extra náročné výstupy.

  V Alpách existuje v městech a vesnicích v údolí spousta možností ubytování v hotelech, penziónech a kempech, některé možnosti jsou drahé, ale dají se najít i cenově snesitelné. Přímo na horách se vyskytují horské chaty, které za poměrně skromných podmínek umožňují ubytování v ceně něco málo přes 20 eur za noc, v případě delšího pobytu je možné si předem zakoupit průkazku Alpenvereinu, se kterou pak ubytování stojí jen něco přes 10 eur. Tato sleva se ale týká jen chat Alpenvereinu. Kolem roku 2010 jsem na těchto chatách nikdy neměl problém s ubytováním, ale v posledních několika letech se mi stále častěji stává, že chaty jsou plně obsazené, takže je jistější si předem zajistit rezervaci.

  Schobergruppe

  Nejvyšší hora Rakouska je Großglockner s nadmořskou výškou 3798 m n.m. Tam jsem byl jednou s cestovní kanceláří, výstup tam je dost náročný a nebezpečný a podruhé se tam nechystám. Ale kousek na jih od této hory se nachází horská skupina Schobergruppe, která mi připadá příjemnější a bezpečnější a byl jsem tam už několikrát. V této oblasti se nachází několik chat, kde se dá ubytovat, a také několik horských vrcholů s výškou nad 3000 metrů nad mořem. Nejvyšším vrcholem této oblasti je Petzeck, vysoký 3283 m n.m.

  Hora Petzeck v Alpách

  Vrchol Petzeck, 3283 m n.m.

  Na vrcholu Petzeck

  Cesta na tento vrchol není městský chodník, ale ani není nějak extra náročná, takže cestou jsem potkával i rodiny s malými dětmi a důchodce.

  Dalšími vrcholy v oblasti Schobergruppe jsou například Roter Knopf, Böses Weibl, Höher Prijakt, Keeskopf nebo Hochschober, podle kterého se tato horská skupina jmenuje.

  Roter Knopf, 3281 m n.m.

  Vrchol Böses Weibl, 3119 m n.m.

  Vlevo Höher Prijakt (3064 m n.m.) a vpravo Nieder Prijakt (3051 m n.m.)

  Na těchto vrcholech jsem nepotkával rodiny s dětmi a důchodce, cesta je tam trošičku náročnější, ale taky se tam dá dojít.

  Kromě horských vrcholů jsou v této oblasti i jezera, kde se dá koupat.

  Jezero Barrensee (2828 m n.m.)

  Jezera kolem Gradensee

  Jezírko nedaleko Keeskopf, vlevo v pozadí Petzeck

  Jezírko pod vrcholem Keeskopf

  I v této oblasti Alp se vyskytují zvířátka, například svišti.

  Svišť v Alpách

  Svišť v Alpách

  A taky kytičky.

  Kytičky v Alpách

  Kytičky v Alpách

  A je zapotřebí upozornit, že i v této části Alp ve výšce nad cca 2500 m n.m. může i v létě prakticky kdykoli napadnout sníh a zasněžit i ty kytičky.

  Zasněžené kytičky v Alpách

  Zasněžené kytičky v Alpách

  Chcete se taky někdy podívat do oblasti Schobergruppe? Pokud pojedete veřejnou dopravou, je jednou z možností dojet (například vlakem) do města Lienz (pozor, nikoli Linz), a odtud se dá ještě kousek popojet autobusem. Ale přímo na vrcholy hor nebo k horským chatám se už musí dojít pěšky.
  Pokud pojedete autem, nacházejí se ve směru do hor parkoviště, pokud jsem viděl, nebývají plně obsazená, takže se tam dá zaparkovat. A z nich je to do hor blíž, než ze stanic vlaku a autobusu.

  Jen tak pro zajímavost bych dodal, že v roce 2012 jsem v této oblasti za 11 dní nepotkal ani jednoho Čecha ani Slováka. Letos už to bylo jinak, za několik dní jsme nějaké Čechy potkávali skoro každý den.

  Okolí Ehrwaldu

  Další oblastí Alp, kde jsem byl, je okolí Ehrwaldu. Má tu výhodu, že ze severozápadních, západních a jihozápadních Čech se tam dá zejména ve skupině pěti lidí dostat docela výhodně na německou jízdenku Bayern-Böhmen-Ticket. Rakouský Ehrwald má tu výhodu, že v jeho těsné blízkosti je nejvyšší vrchol Německa, na německo-rakouské hranici ležící Zugspitze (2962 m n.m.). Tam jsem nebyl. Na tento vrchol vedou lanovky z několika stran, takže je velmi snadné se tam dostat. Kromě toho tam vedou i pěší cesty, ale prý dost náročné. Když jsem v této oblasti na konci června 2014 byl, pěšky jsem se tam nedostal, protože bylo moc sněhu.

  Ale kromě Zugspitze jsou kolem Ehrwaldu i další zajímavá místa. Kousek víc na jih se nacházejí jezera Sebensee a Drachensee, u druhého z nich je chata, kde se lze ubytovat. Z Ehrwaldu tam vede cesta, která po většinu cesty je velice pohodlná, jen poslední kilometr je do prudšího kopce, ale pořád je to velmi schůdná cesta. Samozřejmě spousta možností ubytování je i dole v Ehrwaldu.
  Tato oblast není tak vysoko jako Schobergruppe, chata s jezerem je vysoko necelých 2000 m n.m. Odtud se dá dostat například na vrchol Vorderer Tajakopf (2450 m n.m.), ale cesta na něj je dost náročná. A jak bylo uvedeno, ani nejvyšší vrchol v okolí nedosahuje ani 3000 m n.m. V okolí bylo možno vidět i zvířátka, například kamzíky.

  Jezero Sebensee

  Jezero Drachensee

  Kamzík

  Zasněžené kytičky v Alpách

  Zugspitze

  A onehdy po ráno po předchozím dešti se v tom údolí nedaleko Ehrwaldu vytvořil krásný mlhopád.

  A samozřejmě vodopád je tam taky, a to pořád, nejen ráno po dešti.

  Vodopád nedaleko Ehrwaldu

  A v těch jezerech Sebensee a Drachensee se za pěkného počasí lidi normálně koupali.

  Koupání v jezeře Sebensee

  Tak, to bylo něco o dvou lokalitách v rakouských Alpách. A aby to nebylo moc dlouhé a dalo se to číst, tak o Alpách v blízkosti italských hranic a o švýcarských a francouzských Alpách si povíme v dalším článku.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 29. října 2019 ve 13:58, upravený vzápětí.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  To je krása R^ hezký článek a fotky:-)

  Smejky: cože?:-D

  Příspěvek z 29. října 2019 v 7:25.
  smejky225 v něm napsal:

  Článek je hezký, čtivý, ale mám jednu otázku, Pavle! Píšeš o dovolené v Rakousku, ale co KLDR, Kuba, Venezuela? Pokud takový článek nenapíšeš, tak tě Kopřiva pozve před komisi.

  Příspěvek z 28. října 2019 v 15:37.
  JáJá1 v něm napsal:

  Pěkné obrázky. Dávám 5 tlapek.:-)