Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  O korálcích + kvíz

  vydáno  •  Kvízy · Tvoření · Volný čas doma

  Říká se, že se nejlépe píše o tom, co znáte. Já už se přes čtyři roky věnuju výrobě bižuterie. V článku bych vám chtěla povědět něco o historii korálků, podělit se o svoji tvorbu, nebude chybět dokument o výrobě korálků a na závěr vás čeká 10 otázek.

  Korálky, © CaMiL

  Korálky jsou ozdobné prvky s otvorem, jaké určitě všichni znáte. Používají se na výrobu náramků, náušnic nebo náhrdelníků. Ale také s nimi můžete vylepšit staré věci. Například přišít si je na oblečení, použít je jako závěs místo dveří či je využít třeba takhle. Možností je spousta a fantazii se meze nekladou.

  Historie

  Historie korálků spadá až do pravěku, kdy lidé začali nejprve používat přírodní materiály. Dřevo, úlomky kostí, kamínky apod. Ve spoustě kultur pak tyto výrobky sloužily jako symbol moci a bohatství nebo se věřilo, že mají kouzelnou či ochranou moc.

  Postupem času se s korálky začalo obchodovat a lidé dokázali do malých předmětů vytvořit díry. Korálky se vyráběly ze směsi křemenného písku a vápence či hlíny. Směs lidé roztavili v pecích při vysokých teplotách. Při pokusech vyrábění zjistili, že když použijí oxid měďnatý, vytvoří modré korálky. První korálky, které začali používat Keltové, jsou v ukázce ve videu:

  Z archeologických nálezů se zjistilo, že se korálky vyráběly před naším letopočtem v Egyptě, Libanonu nebo v Číně, ale za místo zvané „Matkou korálků“ jsou považovány Benátky v Itálii. První cech (sdružení) výrobců skla vznikl právě tam, roku 1000 n. l., a stal se na téměř 600 let nejvyhlášenějším. Začala se používat metoda foukání (pomocí sklářské píšťaly) nebo vinutí (viz video) a zjistilo se, že měď barví do zelena, kobalt na modro a cín vytváří bílo-zlato-červenou barvu.

  Aby se nikde nemohl vyzradit výrobní postup, usneslo se, že pokud nějaký zkušený sklářský dělník emigruje, budou jeho příbuzní uvrženi do žaláře, aby ho přinutili vrátit se. S rozvojem námořnictví už nestačilo foukání a vinutí, a tak se rozšířila výroba v podobě skleněných trubiček. V Čechách se korálky začaly vyrábět ve 12. století za dob Přemyslovců. Za „Matku korálkářů“ je u nás Jablonec nad Nisou.

  Dokument o korálcích

  Nejznámější druhy korálků

  Rokajové korálky – Nejmenší korálky, používané nejčastěji při šití.
  Mačkané korálky – Korálky ve tvarů kapiček, jazýčků, lístků apod.
  Broušené korálky – Ve videu.
  Voskované perly – Napodobenina pravých perel. Nejčastěji se z nich vyrábí vánoční ozdoby (andílci, vánoční hvězdy nebo zvonečky).
  Korálky Swarovski – Nejprodávanější korálky vyrobené z broušeného křišťálu různých tvarů. Tento rok bohužel firma Swarovski ukončila prodej korálků a nabízí už jen hotové výrobky (např. náhrdelníky apod.).
  Praskané korálky – Korálky, které se při výrobě rychle zchladí vodou, což v nich zanechá bublinky a prasklinky.
  Korálky z minerálu – Korálky získávané z přírody. Jsou známé pro své léčebné účinky a rozdávání energie, například korálky z ametystu, křišťálu, jaspisu, achátu apod.

  Ukázka mých výrobků

  Bižuterie č. 1

  Bižuterie č. 5

  Bižuterie č. 6 (vyrábím s láskou)

  Kvíz!

  1. Z jakého dřeva jsou vyráběny dřevěné korálky?


  2. Které korálky mohou svítit ve tmě?


  3. Uhodneš, kolik mají korálky stupňů, když jsou vytaženy z pece?


  4. Jakou barvu má minerální korálek růženín?


  5. Co jsou korálky s názvem Kočičí oči?


  6. Která firma vyrábí rokajlové (nejmenší) korálky?


  7. Který druh korálků (na nošení) se doporučuje maminkám, aby je malé děti netahaly za vlasy a zároveň se mohly zabavit jejich „žužláním“?


  8. Víš, čemu se u korálků říká ramš?


  9. U které firmy se říká, že se její korálky nejvíce lesknou?


  10. Co jsou zažehlovací korálky?


  Ty jo, valím oči! 8-o Vítej v partě závislých na korálcích!

  Ještě nějaké ty chybičky vidím! Nebo už jsem od toho navlékaní korálků slepá? 8-o

  Někde se ti zatoulaly korálky, že se ti kvíz nepovedl? Zkus je posbírat a zkusit kvíz znovu! ;-)

  Vyhodnotit

  $> Jak se vám článek líbil? Kolik bodů jste získali v kvízu? Pokud byste chtěli vidět další mé výrobky, můžete se mi ozvat do pošty. Jinak pro vás na příště připravuju návod, jak vyrobit krásný a jednoduchý náramek pro své blízké! $>

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 14. července ve 14:33.
  CaMiL v něm napsala:

  Mockrát děkuji Bětko $> Mohu ti další výrobky poslat do pošty, jestli chceš, nebo jsou také na mé vizitce >X<-

  Příspěvek z 13. července ve 20:20.
  Bětka_H v něm napsala:

  14 až 20. Pěkný článek nádherné šperky na obrázcích dávám 5 tlapek.

  Příspěvek z 13. července v 15:02.
  CaMiL v něm napsala:

  Děkuju vám všem! Jsem ráda, že se vám kvíz povedl a alíkovina líbila! $> Čekala jsem, že pro vás bude kvíz těžký, ale jsem velmi nadšená, že tomu tak není! >X<-