Alíkovina

O mašinkách a turnovských školácích

vydáno  •  Kultura
Tak nevím, nevím. Tolik vlaků najednou asi nikdy v Turnově nebylo. Vždyť by se ani nevešly na nádraží. Ještě, že byly zmenšené. Ale i tak jich bylo plné venkovní pódium Muzea Českého ráje v Turnově. A hlediště bylo zas plné školáků prvňáků, druháků a třeťáků z Turnova a okolí. Možná si dovedete představit, jak se vypravuje vlak. Jak se vypravuje do života knížka to vám prozradí tenhle článek.

Slavnost abecedy a čtení tu má od roku 1993 hezky dlouhou tradici. Každý rok je věnován jiné knížce, jinému autorovi. Slavnosti předchází pilné celoroční snažení, výtvarné nebo literární soutěže, pasování prvňáčků a další aktivity. Letos se malovaly pohádky o mašinkách, dokonce se mašinky také vyráběly. Inspirací se stala knížka O mašinkách, kterou napsal Jiří Kahoun (možná znáte jeho Příběhy včelích medvídků). Přiznal se, že Turnov má velmi rád, protože před lety navštěvoval zdejší průmyslovou školu pro zpracování kovů a kamenů. Rozpustilými ilustracemi příběhy starých, ale i těch nejnovějších vlaků (nechybí ani Pendolino) vyzdobil knížku jeho kamarád Jiří Fixl. Jak se dětem přiznal, malovalo se mu dobře. K mašinám má přímo osobní vztah od dětství. Jeho strejda byl výpravčí a tak nebylo nic zvláštního, aby se dostal i tam, kam běžní návštěvníci nádraží nemohou.

Ale nemyslete si, že děti jen přišly a seděly. Naopak. Turnovští školáci předvedli, že se naučili nejen číst, ale že dovedou vystoupit na pódiu. Program zpestřily Turnovské mažoretky Perličky; nechyběli ani nejlepší vypravěči pohádek o mašinkách. Žáci 3. ročníku ZŠ Žižkova si připravili dramatizaci pohádky Ludvíček. A tak bylo pódium mašinkami nejen ozdobené ze všech stran, ale dokonce tam jedna neúnavně jezdila…

Tečku za krásným, byť poněkud chladným, dopolednem udělal slavnostní křest knížky O mašinkách. Pokud se do ní začtete, tak se podíváte do nejrůznějších koutů naší republiky. Čeká na vás 19 příběhů. Jejich hrdiny jsou Karkulka, Princezna, Micinka, ale třeba taky Křivoklátský expres, Drak Sázavák nebo Pendolino. Ale někdy taky semafory, výpravčí, závory, myšky nebo zajíci. Když se vám pohádky na kolejích budou líbit, pak můžete poprosit rodiče a naplánovat si krásný výlet vlakem. Na závěr už jen turnovská knihovnice Eva Kordová zazvonila na zvonec a slavnosti byl konec. Tedy ještě ne úplný: kluci a děvčata obklopili autory knížky a počkali si na autogram.Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!