Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  O meditaci

  vydáno  •  Volný čas doma
  Zajímáte se o zdravý životní styl? Snažíte se poznávat svět ze všech možných pohledů? Pokoušíte se proniknout do tajů východních filozofií a mentality tamních obyvatel?

  Meditace v přírodě, © Dalibor Puchta

  Meditací je označována snaha prohlubovat své myšlení a soustředění, zklidnění emocí a nastolení vyrovnanosti těla a mysli. Tento psychický rituál se objevuje ve všech kulturách napříč světem. Meditací rozumíme zbavení mysli myšlenek, soustředění mysli na jeden objekt.

  V křesťanství jsou obdobou meditace modlitby. Z latinského „meditatio“, což v překladu znamená „rozjímání“. V křesťanství můžeme najít například „meditace o utrpení Krista“. V budhismu, na který se my zaměříme, existuje mnoho technik, mnoho způsobů meditace. My si zde uvedeme a rozvedeme dva nejrozšířenější.

  Jako první si představme „Meditaci zklidnění mysli“. Tato technika se dá přiblížit opisem. Jde o poklidnou meditaci, ve které je cílem co nejhlubší soustředění, kde se soustředíte na jednu jedinou konkrétní věc, ať už je to tempo vašeho dechu, socha Buddhy či chůze.

  Druhým způsobem je „Meditace vhledu“. Jde o techniku spočívající ve snaze proniknout myšlením, proniknout k podstatě mysli. Tato technika se někdy zobrazuje jako muž zavřený v tmavém sudu, který se pokouší najít skulinku mezi dřevy, kterou by mohl nahlédnout za hranice omezeného prostoru sudu, světa.

  Dalšími prostředky mohou být například mandala, což je obrázek, který má mnoho os souměrnosti a lze jej považovat za obraz dokonalosti a jednoty, nebo také cvičení jóga, která spojuje dohromady řeč těla a mysli, obsahuje nejrůznější pozice, v nichž jogíni meditují a které, ač se to zdá, nejsou právě snadné.

  Tento postup se objevuje i v bojových uměních. Příkladem může být například Karate-do (v překladu „cesta prázdné ruky“), kde je meditace, soustředění a sjednocení těla a duše zprostředkováno neustálým opakováním technik, naprostou důvěrou v učitele (“guru“) a dodržováním přesně daných etických pravidel, které se nám.,Evropanům, v našem zrychleném světě, můžou zdát zbytečně zdlouhavé, zbytečné a poněkud podivné.

  Závěrem nesmíme opomenout zdravotní pozitiva, které s sebou meditace jako taková přináší. Už jen to, že se člověk ve světě ustavičného spěchu a stresu na chvíli zastaví, sedne si, zapálí si třeba svíčku a přemýšlí nad příjemnými věcmi, nebo vůbec nad ničím, je pro naše tělo i mozek prospěšné, nemluvě o jiných, například zklidňujících efektech, které můžou mít kladný vliv na kardiovaskulární systém i na zažívání.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!