Už jako malá jsem milovala nůžky, tužky a papír. Lepila jsem vláčky, lodičky, vesmírné lodě taky, co mě jen napadlo. (Pořád máme doma vystavený jednoduchý Titanic mé výroby, nakreslený pastelkami a pak slepený.)
Moje vystřihovánky později pocházely z časopisu ABC, většina skončila zkažených a nakonec mě to celé přešlo... na čas.
Když už se mi konečně dostalo té cti vyrůst, tak se mi chuť do tvorby vrátila... díky filmům a 3D programům. V té době taky přišel na webový trh program, který udělal papírovou revoluci. Japonská firma Tamasoft vytvořila program pro vytváření vystřihovánek a také prohlížeč, obojí s názvem Pepakura. Pepakura se hned rozšířila celosvětově, moudří vydavatelé ji vydali v angličtině.
Díky Pepakuře a 3D programům (ne, už dávno nejsou jen pro PC experty) se otevřely obrovské možnosti. Čeho vystřihovánka nebyla, tu si mnozí umělci i méně umělečtí dokážou vytvořit sami!
Můj návrat k vystřihovánkám je spojený s filem Hellboy 2, podle kterého se mi povedlo vytvořit kopí a meč Nuady z papíru (bohužel tyto vystřihovánky již nemám).
No a pak přišly hry. Celkově asi nejvíce se vyrábí vystřihovánek ze hry World of Warcraft a ze série her, seriálů a filmů Pokémon.
Díky tomu jsem dnes ve svém živlu. Když se mi něco ve filmu líbí, tak si to nakreslím ve 3D, vytvořím vystřihovánku, vytisknu, slepím a mám to doma!
Na zdi mi visí pár mečů krále Thranduila společně s dýkami Legolase. Bráchovi visí v pokojíku ledový drak ze Skyrim, kamarád ode mne dostal papírovou figurku Invokera z DOTA 2, vedle monitoru se na mě usmívá Šklíba z Alenky v říši divů. Na rostlině mám draka ze hry Drakan.
Některé vystřihovánky, v dnešních dnech mnohé, se dají sehnat na internetu, ale některé vytvářím sama, nejvíce z her a filmů.
Pokud vás to láká, mohu vás potěšit. I když asi ze začátku pár modelů pokazíte, není to ostuda, práce s papírem vyžaduje trpělivost a schopnost pracovat pomalu a pečlivě a to se naučíte. Vybavení nemusí být vůbec drahé, víte, co používám já?
- Herkules – lepidlo bohů, pokud je dobře zavřené, je použitelné i po letech stejně jako nové. Je ale potřeba lepit opatrně, protože je hodně vodové a vsakuje se do papíru, který tak snadno hodně zvlhne. Výhodou je, že ztvrdne a tak vám papír zpevní. A že si popatláte ruce nebo věci, nevadí! Pouští vodou.
- Kus papíru – na ten si vždy dám trošku lepidla, abych mohla nabírat jen maličké množství podle potřeby.
- Nůžky na nehty 2x – takové ty zahnuté, nebo rovné, jedny nekvalitní, co se rozpadly na kusy, ty používám na nabírání a aplikaci lepidla na lepicí plochy a rýhování, ty druhé na stříhání, protože jsou obratné při práci s minaturními dílky, ke kterým se chtě nechtě dostanete dříve, než budete mít pocit, že to zvládnete. Ale trpělivá ruka to zvládne!
- Pravítko – abych při rýhování dělala rovné rýhy pro ohyb, chci, aby model vypadal hezky, také se přes něj dobře ohýbají vystřižené dílky, a to i když člověk zapomene udělat rýhování.
- Obal na 10 CD – malý šikovný pomocník na schování nůžek a malých dílků, které ochrání před větrem a jinými způsoby, jak by se vám ztratily.
- Větší nůžky – na velké díly a na střihání papíru na části.
Tak do toho! Co by se vám líbilo vystavit si v pokojíku?