Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  O naší škole aneb Normální den na karlovarském gymnáziu očima sekundánky

  vydáno  •  Škola a poznání · Škola
  Klasický den. Jako pokaždé dobíhám autobus - jsem nepoučitelná a zásadně nevstávám včas. Samotný bus připomíná konzervu, studenti sardinky. Občas se do „školního spoje“ pokusí vecpat náhodný senior, který jede pouze jednu zastávku (Nemocnice). Jeho snaha se setkává s úspěchem jednou za čas - žáci, spěchající do školy, jsou nemilosrdní.

  Policejní cvičení s názvem Aktivní střelec na pardubickém gymnáziu Mozartova., © Michal Klíma, MAFRA

  Když přežijete jízdu, stanete se jedním ze článků hada, který se vydává přes dva přechody ku škole. Auta uraženě brzdí. Přes sklo pozdravím vrátnou nebo jejího kolegu. Dlažba zásadně klouže. Pokud ne, tak je červen. Pokračuji dále.

  Naše šatna naštěstí není daleko, zato je nesmírně počmáraná (ve volném čase gumuji). Na vedlejším věšáku bývalo jablko, asi týden. Fujtajbl.

  Patřím mezi ty klikaře, kteří mají skřínku na učebnice, takže se spolu s kamarádkou vydávám přesně opačným směrem, než je naše třída. Geniální.

  Po krátké debatě, kterým schodištěm půjdeme, se konečně vydáváme směrem nahoru, do třetího patra. Znovu opakuji, geniální. Nesmírné potěšení - první hodina je angličtina, takže jdeme jenom do druhého patra! Mimochodem, nemám úkol. Jako vždycky.

  Učebna se jmenuje Jaz (jako Jazyky), ale nějaký vtipálek tam dopsal ještě jedno Z. Po obvodu Jazzu jsou počítače, na které většinou nechodíme. Mám pocit, že bych měla zopakovat ještě jednou to „geniální “.

  Hurá, čeština! Výjimečně se nemusíme stěhovat někam jinam. Vyučující přijde pár minut po zvonění. Hned prohlašuje, že si s námi chtěla zahrát nějakou hru, ale podle, toho, jak hlučíme, tak se budeme normálně učit. Třída sborově vzdychne.

  Velká přestávka znamená pobíhání po celé škole a shánění informací o další hodině. Má někdo prezentaci? Jsme u počítačů? Kde? Občanská výchova = hraní na PC. Většinou má někdo referát (který nikoho nezajímá), čímž se celá hodina zabije.

  Na dějepis i na češtinu máme stejnou učitelku. Pamatuje si, jak jsme se chovali ráno. Bohužel.

  Další mejdan na počítačích. „Hodný“ učitel, správce školní sítě, má zajímavou zálibu: vypínání internetu. Svému koníčku se věnuje skoro pokaždé. Učíme se, jak ve Wordu udělat barevnou tabulku. Užitečné pro život.

  Přichází matematika. Stojím před tabulí a pokouším se vycucat si z prstu nějaký vzoreček, pokud možno na obsah lichoběžníka. Nikdy předtím jsme to nebrali. Satan sedící za katedrou prohlašuje, že z toho dělám kompot a že c.v je jablíčko. Kdybych tam nestála zrovna já, bylo by to docela komické.

  Asi by měl být oběd. Do jídelny nechodím, proto se posadím na lavičku naproti frontě a usmívám se. Někdo vymyslel, že studenti budou stát na schodech, srovnáni do obdélníka. Mezi davem a zábradlím je asi třicet centimetrů. O systému čekání na oběd možná později.

  Šok. Na topení, o které jsem se opírala, někdo nalepil žvýkačku. Hodně nedávno. To chce vodu a toaletní papír. Někdo na internetu psal, že na WC viděl nápis „h***o“ ehm... no, prostě,... h***em. A prý jsme výběrová škola. Pfff! Jestli ta mikina nepůjde vyprat, tak nevím, co s tím. Po čtvrt hodině pouští i poslední zbytek lepkavé hmoty.

  Že bych o tomhle dni napsala povídku? Jsem totálně bez nálady a nervů. Vytrhávám pár popsaných listů z bloku a házím je do koše. To nemá cenu, sepíšu až doma. Snad. Nejvyšší čas jít na tělocvik. Žákyně z kvinty nás pouští do šaten až po zvonění, celé to tam smrdí deodorantem. Potem. Vylitým pitím. Fuj!

  Učitelka, naše třídní, dobíhá za chvíli. Prý pět koleček, „na rozběhání“. Spíše na doražení. Když se po hodině vracím dolů, celá budova je skoro liduprázdná. Už bylo na čase, škoda, že tam ten božský klid není pořád.

  Hádejte, co udělal autobus? Ujel mi. Půjdu pěšky...

  A co normální den ve vaší škole?

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 8. ledna 2014 v 16:33.
  a_u v něm napsala:

  **

  Skvěle napsaný článek! Tak nějak probíhá můj den na mé škole...

  Příspěvek z 5. ledna 2014 v 10:07.
  Matykule v něm napsala:

  K tomu není co dodat.Klasický den,opakující se víckrát než den jakýkoli jiný.Článek se mi moc líbil.444