Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  O (ne)svobodě na Facebooku

  vydáno  •  Informatika
  "Internet je svobodný." "Na Facebooku si můžeš dělat, co chceš." "Pokud se chováš slušně, nikdo nemá právo ti něco zakazovat." Dovolte, abych se zasmála.

  (Článek kvůli zobecňování určen spíše pro uživatele Facebooku. Ostatní si alespoň mohou udělat docela přesnou představu.) 

  Včera jsem si chatovala s několika lidmi. Najednou mě FB sám odhlásí, což se nestalo už hodně dlouho. A pak mi napíše, že má dojem, že nepoužívám své pravé jméno a že takhle by to teda nešlo, že se nedostanu na svůj účet, dokud tam nebudu pod svým skutečným jménem. Uznávám, Norrora Mývaloricofallapatorius Terrier nezní zrovna reálně, ale denně narážím na mnohem divnější jména (třeba s „Allons-y“ nabo „Geronimo“ uprostřed, nejrůznější zdrobnělinky a tak dále). 

  Trochu zlomyslně doufám, že budou mít zanedlouho podobné problémy. Zkoušela jsem to tam naťukat znovu, v domnění, že se na to FB prostě vykašle a nechá mě projít. Moje parodie na Raxacoricofallapatorius se jim stále nelíbila. Nechali mě minutu čekat, než jsem mohla napsat své „pravé jméno“. Hahaha. Tak to určitě. A třeba oskenovat rodný list, seznam všech mých e-mailů i s hesly nebo mé telefonní číslo (loudí ho po mně už dost dlouho)? A číslo bot nechce? Nebo třeba celé moje oblíbené tenisky? (Nemohu si nevzpomenout na scénu z filmu Rozpuštěný a vypuštěný - „Nechce si vzít moje boty?“) Nedlouho před tím se mi do rukou dostal jeden časopis. Nestačila jsem se divit.

  První případ, o kterém jsem četla, byl tuším o holohlavé ženě. Byla po chemoterapii, celá šťastná dala fotku na FB a ejhle, smazali ji. Prý nedovolená nahota. To, že tuny holek se fotí v nejrůznějších pozicích, s výstřihy až po pupík (rovná se, nakloněná tak, že jim výstřihem vidíš až na břicho) a spoře oděné, jim zřejmě nevadí. (Myslela jsem, že tahle móda už skončila, ale některé stránky mě každý den zásobují příspěvky, po kterých si připadám opět moudřejší. To jen tak na okraj.) Nakonec, myslím, fotku vrátili. 

  Druhý případ. Chlapeček bez nosu. Opět, šťastná matka, která nadevše miluje své dítě, přestože se narodilo bez části nosních chrupavek nebo tak nějak. To dítě nevypadalo nijak odpudivě, vlastně i docela roztomile. Stejný případ - fotka byla smazána. Po vlně nevole ji zase museli dát zpátky. Kolovala po celé síti a díky ní vybrali peníze na operaci, aby ten chudáček mohl normálně dýchat. (Jedna moje příbuzná říkala, že toho má plnou FB zeď, na mě to foto zatím nevyskočilo, vím o tom právě ze zmíněného časopisu, kterému zde nechci dělat reklamu.) Přitom Voldemorta najdete snad na každé stránce o Harrym Potterovi. Občas na vás vyskakují vážně odpudivé obrázky. A oni se zaměří zrovna na tohle... Jde o princip. 

  Co všechno jsme FB už slíbili při založení účtu a při občasných „změnách v pravidlech“, které stejně nikdo nečte? (Zkoušela jsem to. Hromada právnické hantýrky, normální člověk se v tom nevyzná a usne uprostřed druhého odstavce.) Má všechny naše fotky, na podpoře sedí stovka Indů (berte to prosím s nadhledem, nejsem xenofob) a po nahlášení dostatečným množství... nenapadá mě slušné slovo pro ty lidi, maže stránky s trochu černějším nebo perverznějším humorem. A dostávají za to zaplaceno. 

  Přiznejme si to, velká část z nás prostě potřebuje Facebook k životu. Ať už se jedná o komunikaci se vzdálenějšími příbuznými nebo přáteli, nebo jen tak „abych byl cool mezi ostatními desetiletými spolužáky“. Svazuje. Má nad námi zatracenou moc. Mám blog, účet na wattpadu a na tumblru (pokud neznáte, je to taková kombinace Facebooku a blogu, zkusíte a vtáhne vás to navždy), přesto by nedokázaly to, co FB. Už mi nezbývá než dodat EXPECTO PATRONUM a doufat, že mě FB (nebo snad FBI?) konečně nechá pokojně žít a odejde si kazit náladu někomu jinému, třeba do Azkabanu. 

  A jak to nakonec dopadlo s tím jménem? Zkombinovala jsem příjmení čtyř mých oblíbených herců a Facebook to uznal... Loučím se a jdu... přece na FB. Jak jinak.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Pralinka2 v něm napsal:

  Zákony státu platí pro všechny subjekty, které působí na jeho území, včetně soukromých a zahraničních.
  Je pravda, že v praxi může tak malý stát, jako Česká republika, obtížně něco vymáhat po nějakém americkém gigantu, ale například nařízením Evropské unie se už musejí přizpůsobovat i velké americké servery.

  Příspěvek z 27. září 2018 v 19:40.
  al-maty v něm napsal:

  Teď vyvstává otázka, jestli může stát Facebooku jakožto soukromému subjektu nařizovat, co smí a nesmí cenzurovat...

  Příspěvek z 11. srpna 2015 ve 22:06.
  Norrora v něm napsal:

  Reakce na juli2002:

  Paul McGann, John Barrowman, Christopher Eccleston, Gareth David-Lloyd. Z toho nějak vyplynulo McBarreston-Lloyd.26