Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  O řetězových dopisech štěstí

  vydáno  •  volný čas doma · internet
  V posledních dnech jsem dostal od několika kamarádů dopis, který prý mám poslat do 96 hodin ve 20 kopiích, jinak prý umřu. A naopak když ho pošlu, potká mě štěstí. K tomu bych měl pár poznámek...

  E-mail. Ilustrační foto., © Profimedia.cz

  Podobných dopisů už jsem dostal hodně. Konkrétně tento jsem už dostal mockrát, poprvé již před řadou let. Kdyby byla pravda, že kdo ten dopis nepošle, tak umře, musel bych už umřít aspoň stokrát.

  Což se, pokud je mi známo, nestalo. Představte si, že by skutečně každý uposlechl pokynů v dopise a po obdržení tohoto dopisu by ho poslal, pro jednodušení výpočtu předpokládejme, že jen v 10 kopiích. Vemte si kalkulačku a počítejte se mnou.

  Na začátku by byl jediný exemplář původního dopisu. Za 96 hodin, tedy za 4 dny, by jeho příjemce rozeslal 10 kopií. Za další 4 dny, tedy dohromady za 8 dní od začátku, by každý z těch 10 příjemců rozeslal 10 kopií, tudíž by dohromady poslali 100 kopií dopisu. Za 12 dní od začátku by se již rozesílalo celkem 1000 kopií dopisu.

  Za 40 dní by jich již šlo 10 miliard. Což znamená, že kdybychom počítali, že z 6 miliard lidí na Zemi je 5 miliard gramotných (což je podle mě dost nadsazený odhad), tak by každý gramotný obyvatel Země dostal dvě kopie dopisu.

  Pokud by i nadále na každý z nich reagoval rozesláním 10 kopií, tak za 44 dní od začátku by každý dostal 20 kopií, za 48 dní 200, za 52 dní 2000 a za 56 dní, tedy necelé 2 měsíce, od začátku by každý dostal 20 000 kopií dopisu.

  Což znamená, že pak by nikdo na zeměkouli nedělal nic jiného než pouze vyřizoval odpovědi na tento dopis a veškerá civilizace by se zastavila.

  Ve skutečnosti by ale mnohem dříve došlo k zahlcení a zablokování pošty, internetu i telefonních a faxových linek. Což v některých případech i reálně hrozí.

  Z výše uvedeného vyplývá, že doslovné uposlechnutí pokynů v řetězových dopisech je nesmyslné a kdyby je uposlechli všichni, může to být i nebezpečné.

  Samozřejmě, že když někdo dostane od kamaráda takový dopis, tak ho potěší, že si na něj kamarád vzpomněl. Ale pro takový případ je lepší použít normální formulaci jako "Ahoj, zdravím tě" nebo "Jak se máš?". 

  Dopis, obsahující určitou výhrůžku, by mohl někoho i zastrašit nebo vyděsit, což asi není dobré. Jestli tedy chcete pozdravit kamaráda, pošlete mu normální pozdrav a ne cizí dopis obsahující plané sliby a temné výhrůžky.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (27)

  Příspěvek z 28. září 2018 ve 22:34.
  al-maty v něm napsal:

  Češi jsou jeden z nejateističtějších národů na světě, ale takovým kravinám věřit dokážou. :-D

  Příspěvek z 24. června 2018 v 8:44.
  amandamesa v něm napsala:

  Driv mi to chodilo problem byl jen v tom ze kdybych uposlechla nemela bych to komu poslat

  Příspěvek z 1. května 2018 v 10:26.
  FriedKitten v něm napsal:

  Jednou jsme s kámoškou ze srandy vymyslely řetězovku, která by i hlupáka trkla, že je to prostě hloupost na zasmání, a že nemá cenu ji posílat dál. No za nějaký ten den mi ji někdo poslal zpátky :-D