Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  O skutcích dobrých, nedobrých a žádných

  vydáno  •  škola a poznání · internet · rodičům · rodina · soutěže
  On jenom doběh pro bráchu, zato jako dostane cenu? (následuje šklebící se smajlík s vyplazeným jazykem)... Je to soutěž na nic. Za dobré skutky by se neměly dostávat ocenění a je to jen zbytečný kolotoč her na hrdiny... To jsou některé z komentářů z diskuse pod článkem Dětský čin roku hledá další hrdiny, které mne opravdu zarazily. Prý by se každý zachoval stejně. Vážně každý?

  © Radkaa

  Dětský čin roku

  Děti mohou své příběhy sepsat a zaslat poštou či prostřednictvím internetových stránek www.detskycinroku.cz. Uzávěrka je 26. září 2012.

  Tak schválně. Kdy jste naposledy nějaký dobrý skutek udělali vy? Nemyslím teď to, že jste doma vyluxovali, nebo skočili babičce nakoupit. Myslím pomoc úplně cizímu člověku, kterého neznáte, ale který pomoc skutečně potřeboval. Samozřejmě že ne každý den se vám poštěstí zachránit někomu život či chytit zloděje. Ale i zdánlivě drobné dobré skutky jsou velmi důležité.

  Jsou situace, ve kterých ani dospělí nezareagují správně. V metru omdlí mladý muž a dospělí si ho nevšímají, protože pospíchají do práce, nebo už zapomněli, jak poskytnout první pomoc. To je skutek žádný. Skutkem dobrým je samozřejmě mladému muži pomoci, protože to potřebuje. A skutek špatný? Sebrat mu třeba peněženku a na příští stanici vystoupit. I takoví lidé bohužel jsou a často jsou to ti, kteří nebyli zvyklí pomáhat ostatním. A přitom to je tak jednoduché.

  V rodinách, kde se z generace na generaci předávaly ohmatané sešity s příběhy Rychlých šípů, se bez dlouhého vysvětlování říká: "To by Mirek Dušín nikdy neudělal." Onen hrdina příběhů Jaroslava Foglara měl tak velký smysl pro čest a hrdost, že se jeho jméno stává terčem posměchu. Není divu, že jeho jméno nechybí ani v internetové encyklopedii Wikipedie.

  Nedovedu si představit, jak by klub Rychlých šípů fungoval dnes. Jak by se okolí tvářilo na partu chlapců, kteří za každou cenu všem pomáhají, nikdy nemluví sprostě a chovají se hezky k přátelům i nepřátelům? Neuplynul den, aby neudělali nějaký dobrý skutek. Dokázali byste to i vy?

  Důležitá telefonní čísla

  Pokud se setkáte s nějakou závažnou událostí, nepřeceňujte své síly a raději zavolejte na pomoc zkušené dospělé. Mohou vám poradit, jak postupovat, než sami dorazí na místo. Nezapomínejte ve snaze pomoci na vlastní bezpečnost.

  • 158 = policie
  • 155 = záchranná služba
  • 150 = hasiči
  • 112 = jednotné číslo tísňového volání, které platí u nás i v Evropě
  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (34)

  Příspěvek z 3. června 2012 v 18:35.
  kitena v něm napsala:

  žádných

  Většina lidí žádné skutky nedělá,a to je škoda1227

  Příspěvek z 25. dubna 2012 ve 20:37.
  Levandr v něm napsal:

  Levandr

  Dobře, asi před rokem jsem pomohla jedné slepé slečně. Nedávno nějaké dítě spadlo z kola a zaboha ho nemohlo zvednout. Zvedla jsem mu kolo a posadila jsem ho na něj. Pomohla jsem, ano.

  Příspěvek z 20. dubna 2012 v 18:13.
  eluska200 v něm napsala:

  Reakce na likas:

  Cože??!!!!!!!!  Nemyslím si že to to řekla mamka ale myslím si že jsi to udělalala sama od sebe jen jsi se chtěla krýt. Ale pokud je to tedy opravdu tak (což pochybuji) tak si myslím že by jsi jí nemusela poslechnout to je jako kdyby ti řekla skoč z okna a ty jsi skočila.