Alíkovina

O srazu Alíka v Mostě

vydáno  •  Volný čas venku
V sobotu 17. 3. 2007 se konal další sraz Alíka, tentokrát v severočeském městě Most. Po srazu v Ústí nad Labem a v Pětipsech to byl již třetí severočeský sraz. Účast byla celkem slušná; zatímco na předchozích severočeských srazech se sešlo kolem 5-6 lidí, v Mostě se nás sešlo jedenáct.

V sobotu v půl jedné po poledni se u východu z mosteckého nádraží sešla výprava ze Sokolovska s výpravou z Ústí nad Labem a vzápětí přišel i místní účastník z Mostu. Sraz řídil hlavní organizátor WeGo, dále se zúčastnili -ochranka- a jeho maminka, Pralinka2, Faruk, Petruninka, Týnulínka, vikinkaa, Supermouse, který jako místní znalec pomáhal WeGovi s orientací, Mari1 a řidičJiří. WeGo se zpočátku zdál být trochu zaskočen tím, že má sám řídit tak náročnou akci, ale netrvalo dlouho a se svou rolí se sžil natolik, že si nechal říkat „šéfe“. Po krátkém seznámení na nádraží jsme se vydali na hrad Hněvín, který je na kopci nad městem a je odtud pěkný výhled. Naštěstí nepršelo, i když foukal chladný vítr. Z Hněvína jsme si prohlédli město Most, podívali jsme se i na opačnou stranu na místo, kde stávalo původní město Most předtím, než bylo zbouráno kvůli těžbě uhlí a postaveno znova na jiném místě. Z Hněvína byl dobrý výhled i na přesunutý kostel, který se jako jeden z mála objektů zachoval z původního Mostu. Viděli jsme i chemické závody mezi Mostem a Litvínovem a přesvědčili se, že u místních obyvatel se na ně dodnes doptáte pod názvem Stalinovy závody. V zapomenutí neupadla ani skutečnost, že Stalinovy závody vybudoval Adolf Hitler.

Z Hněvína jsme se odebrali směrem k přesunutému kostelu. Cestou někteří dostali hlad. Zkusili jsme se zastavit v restauraci U Švejka, která je hned pod Hněvínem, ale bylo tam dost zakouřené prostředí a neměli tam žádný prostor pro nekuřáky, což je v rozporu se zákony ČR, tak jsme pokračovali dál. U přesunutého kostela jsme se najedli v restauraci U Svatého Ducha, kde bylo docela příjemné prostředí a ochotná obsluha. Z časových důvodů jsme si kostel ani pořádně neprohlédli, ale během čekání na jídlo jsme si na chodbě prohlédli fotodokumentaci ze stěhování kostela v roce 1975, což bylo taky zajímavé. Během jídla jsme taky podepsali prezenční listinu, aby bylo známo, kdo na srazu byl.

Po jídle už byl nejvyšší čas se odebrat na vlak. Na okraji parkoviště nedaleko obchodního domu Tesco kluci našli zásoby sněhu, tak se tam ještě na závěr zimy pořádně zkoulovali. A pak jsme už došli na nádraží a rozloučili se a rozjeli se domů.

Myslím že se sraz docela vydařil. Měl nejvyšší účast z dosavadních severočeských srazů. Jen je škoda, že nedorazil nikdo ze slibovaných účastníků z Prahy. Byli tam bezva lidi a doufám, že se zase uvidíme na nějakém srazu.
Pralinka2


17. 3. 2007 byl sraz Alíka v Mostě. Přestože je na Alíkovi zaregistrováno 906 kamarádů přímo z města Most (a z toho se jich 167 v posledním týdnu pohybovalo na Alíkovi), tak toto zajímavé město zastupoval pouze jediný obyvatel Mostu, kamarád supermouse.

Dva účastníci Pralinka2 a WeGo přijeli z Ústí nad Labem a nejpočetnější skupina přijela ze Sokolova. Byli to vikinkaa, Týnulínka, Petruninka a Faruk z Královského Poříčí, sourozenci Mari1 a řidičJiří z Kynšperka nad Ohří a -ochranka- s maminkou z Oloví.

Každému srazu předchází i dlouhé plánování a přípravy a také spousta změn a přesunů. Jinak tomu nebylo ani se srazem v Mostě.

Původní termín se plánoval na 5. dubna, kdy začínají prázdniny – Velikonoční prázdniny. Problém se ukázal po pár dnech. Některým kamarádům nevyhovoval a zjistilo se, že ani původní organizátorka srazu Kenzie-Clone-ll, která nyní bydlí v Německu, nebude moct přijet. Náhradní termín byl tedy stanoven na 17. 3. Místo a termín jsme měli, ale chyběl člověk, který by sraz organizoval. Zájem o pořádání srazu projevil WeGo z Ústí nad Labem, ale i jeho účast byla zprvu nejistá. Dokonce v den srazu to vypadalo tak, že nedorazí, ale vše se v dobré obrátilo a přijel i s Pralinkou2.

Nenechala jsem si ujít možnost spojit příjemné s užitečným, takže moji žáčci psali vyprávění na téma - Sraz Alíka v Mostě. Těžko mohl napsat každý úplně něco jiného, takže vybírám jenom části.

 • vikinkaa: Nás osm (Týnulínka, Petruninka, řidičJiří, Faruk, Mari1, -ochranka- a jeho maminka a já) se sešlo už v 10:30 hod. na nádraží v Sokolově.
 • Petruninka: Velký Šéf WeGo a ostatní účastníci se sešli na nádraží v Mostě ve 13:30 hodin. Pak jsme šli ven udělat společné foto a stanovit cíl našeho výletu. Tím byl hrad Hněvín.
 • vikinkaa: Na Hněvín jsme šli víc než hodinu.
 • Faruk: Cestou jsme došli k zimnímu stadionu a u něj byl SNÍH! Pralinka2 donesl kousek toho sněhu a byla tedy bitva se sněhem, ale nejdříve WeGo ten sníh zkoumal, nevěřil, že je pravý.
 • Petruninka: Cestou na hrad jsme se rozdělili. Pralinka2, Mari1, WeGo, supermouse a Faruk šli Křížovou cestou – šli ji prozkoumat a my ostatní jsme šli po silnici.
 • Faruk: Když jsme se vraceli k místu, kde na nás měl zbytek výpravy čekat, tak tam nikdo nebyl. Vydali jsme se tedy nahoru sami a snažili se dohnat ztracenou část výpravy. Asi po 10 minutách jsme viděli Jiříka a za ním byli i ostatní.
 • Týnulínka: Konečně jsme vyšli do našeho stanoveného cíle, byla to nádhera, byl tam nádherný výhled. Pralinka2 nám povídal, co všechno vidíme. Tak jsem viděli tzv. „Staliňák“ a další zajímavosti, jenom ze starého Mostu nezbylo skoro nic. Chtěli jsme jít na věž, ale byla zavřená, škoda. Pak jsme šli dolů, najít místo na oběd.
 • Faruk: Dolů jsme šli zkratkou, kterou jsme při obhlídce křížové cesty našli. Na rozcestí musel rozhodnout směr Pralinka2, protože ŠÉF WeGo si nebyl jist, kudy dál. Došli jsme až na tu křížovou cestu a pak jsme pospíchali na ten oběd.
 • Týnulínka: Cestou jsme viděli přesunutý kostel.
 • Vikinkaa: U toho kostela byla restaurace a tam jsme zašli na jídlo. Všichni si objednali normální oběd, ale -ochranka- si objednal šneky. Vypadali ošklivě FUJ!
 • Faruk: WeGo říkal, že bude zelenej… A pak mu to přinesli. U toho dělal -ochranka- děsné obličeje a já se smál.
 • Týnulínka: Po obědě jsme koukali na hodinky a museli jsme pospíchat na vlak. Cestou naše paní učitelka Mari1 blbla s -ochrankou- a vyvrkla si kotník a na stejném místě si Pralinka2 kotník málem zlomil, ale to mi vyprávěl -ochranka- nevím přesně, jak to bylo. Na nádraží jsme doběhli na poslední chvíli, honem všichni naskákali do vlaku a jelo se domů.

Mari1: Musím své šikulky pochválit, ale celé slohy by bylo dlouhé číst, takže jsem vybrala jenom kousky a poskládala z nich jedno vyprávění. Pokud byste do nich chtěli nahlédnout, pak můžete tady.

Ahoj, nevim proč ale furt píšu o sobě, a tak chci napsat o sobě a o dalších kdo byl na srazu v Mostě 17. 3. 2007! Začali jsme na nádraží, tam jsme se všichni poznali a čekali na další dva lidi. Ovšem po dlouhém čekání přišel jen jeden kterej měl přezdívku supermouse a sdělil nám že ten první nepřijede. Tak jsme se vydali ven. WeGo ten sraz vymyslel a byl tedy organizátor toho srazu, ale říkal si Šéf! Rozhodli jsme se že půjdeme na hrad Hněvín. Napřed jsme hledali cesty rozdělili jsme se a podobně. Pralinka2, WeGo a supermouse šli jinou cestou, ovšem já šel s Mari1, řidičJiří, mojí mamkou a dvěma holčičkami teď si nevzpomenu jak se jmenují:). Když jsme všichni vylezli až nahoru, tak jsme šli ke skále. Byla to malinká rozhlednička byli tam čtyři. Vítr foukal jak o život! Jednomu odletěla čepice, ale naštěstí jen na zem neuletěla.

Pak jsme šli do restaurace a já si tam objednal šnečí ulity. Jak mi to přinesli tak sem málem hodil šavli, musela to dojíst z mě máma. Pak jsme si podepisovali a dávali autogramy na papír a když jsme odcházeli rychle jsem poprosil číšníka o podpis. Vyšli jsme trochu pozdě. Zbývalo už jen pouhých 25 minut. Když jsme byli v polovině cesty, tak Mari1 málem spadla ze schodů a Pralinka2 si málem zlomil kotník. Měli jsme poslední minutu na to, abychom rychle doběhli k vlaku. Jen jsme tam doběhli vlak přijel a pak jsme se jenom rozloučili.
-ochranka-


Nějaké fotky ze srazu najdete tady. Mari1 má nějaké fotky ze srazu a také fotky o stěhování kostela a ještě zvlášť fotky Mostu a okolí.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!