Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  O stromu života a vzpomínek

  vydáno  •  příroda · povídky
  Každý strom má člověka, který ho zná a všechno o něm ví. V tomto příběhu ale strom o svého člověka přijde a hledá si nového. Najde toho pravého?

  (ilustrační snímek), © AP

  "Stalo se to v létě. Vlastně se to stát nemělo, ale už to nejde vrátit." Tohle jediné si  Javor myslel, když přišel o svého člověka. Jeho člověk v létě zemřel. Utopil se, když si hrál s kamarády u řeky. Spadl do vody a rozbil si hlavu o kámen. Už mu nebylo pomoci.

  Javor měl v sobě mnoho jeho vzpomínek, snů a mnoho jejich společných dnů. Prožíval s ním už svůj několikátý život. Vždy se vrátil, ale tentokrát to bylo jiné. Když tak mladý člověk přijde o život, trvá mu léta, než se může vrátit. A to bylo pro Javor špatné. Vždyť to byl on, jeho snář, kamarád a nejlepší přítel. A takhle dopadl. Pomalu uvadal, nekvetl. Ani listy na něm už nerostly, jak moc byl smutný. 

  Jednoho dne kolem Javoru prošlo děvče, malé s dlouhými kudrnatými vlasy. Prozpěvovalo si nějakou písničku, ale to bylo Javoru všechno jedno. Viděl totiž její duši. Tak krásnou a čistou duši neviděl už hodně dlouho. Naposledy u člověka jeho souseda Topola. Topol byl bohužel skácen a s ním zmizel i jeho člověk. To děvče ho prostě uchvátilo. A také věděl, že to děvče si ještě žádný strom nevybral a ono si nevybralo žádný strom.

  Snažil se ji získat pro sebe. Začal kvést, rostly na něm lístky a voněl tak krásně, jako žádný jiný strom. Nechal si také narůst větve v menší výšce, aby se děvče pohodlněji dostávalo do jeho koruny.

  Potom se ale stalo něco, co mu vyrazilo dech. Děvče přišlo ke všem stromům, které potkalo a objalo je. Něco jim pošeptalo a šlo dál. Javor nic neslyšel a děvče mu také nic neřeklo. Okolní stromy mlčely.

  Javor už nedoufal. Byl velice zoufalý. Děvče se už měsíc neukázalo.

  Pak najednou přišlo. S copánky po obou stranách neslo krásný košík a láhev s vodou. Přistoupilo k Javoru, přitisklo k němu hlavičku a uvidělo vše, co Javor se svým bývalým člověkem prožil. Bylo jí ho moc líto, protože ostatní stromy měly prázdné vzpomínky. Vždy zapomněly.

  Kouklo se na Javor, vyšplhalo nahoru a pošeptalo mu tři vzácná slova. Netušil, kde je získala, ale od té doby byli spojeni už navždy. Javor měl svého člověka, vzácného a ušlechtilého. Byl velice šťastný.

  Přejme takovýto konec každému stromu a neničme je, ani jejich větve.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 30. března 2014 v 6:23.
  SVERYAS v něm napsala:

  Krása!

  Páni, to je nádherný příběh! Souhlasím s návrhem, aby jsi vydala knížku s více takovými příběhy!25

  Příspěvek z 29. března 2014 ve 13:34.
  anička999 v něm napsal:

  Kolik ti je?

  Vymysli takových příběhů více a vydej si knížku :D 16

  Příspěvek z 28. března 2014 v 19:46.
  Bella v něm napsala:

  Žijme život s láskou

  Tohle je opravdu krásný příběh, nad kterým bychom se měli zamyslet a uvědomit si, že sebe i okolí bychom měli obdařovat láskou a porozumněním.