Alíkovina

Objevte kouzlo kaligrafie

vydáno  •  Malířství · Vyrábíme · Čtenáři píší Alíkoviny
Asi před půl rokem jsem se začala zajímat o čínskou kaligrafii. Jednou jsem v knihkupectví objevila knihu o kaligrafii. Dlouho mi trvalo přemluvit mamku, aby mi ji koupila, ale nakonec to povolila. Hned jsem si přečetla o kaligrafii vše, co potřebujete vědět. Jsou k ní ale potřeba speciální věci, které jsem neměla. Ze začátku jsem tedy znaky kreslila tužkou.

Z výstavy Formosa, kterou Národní muzeum představilo krásy a tradice Taiwanu., © Alík

Asi za týden jsem to vyzkoušela s normálním štětcem a vodovkami, za měsíc mi mamka koupila i tuš. Jestli si myslíte, že jsem byla v plné výbavě a hurá na to, tak se pletete.

V knížce ukazovali štětce s vlákny do špičky. Nebyla to obyčejná vlákna do štětců, ale chlupy ze zvířecích ocasů a podobně. Taky tam byl třecí kámen - něco jako ozdobený černý kámen, do kterého se nalije voda a s pomocí druhého, menšího kamene, se tře a vytváří se tuš.

Můj táta hodně cestuje po světě. A hádejte, co se stalo? Jel do Číny! Asi půl hodiny jsem ho poučovala o tom, jak má vybavení ke kaligrafii vypadat a jak vybírat. Z Číny mi přivezl plno dalších věcí, ale já jsem se těšila hlavně na speciální kaligrafickou sadu. K té sadě jsem dostala i černé tričko a na něm šedě nakreslený čínský znak. Vždycky, když maluji, si ho na sebe obleču.

Sada se skládala z pěti štětců a obalu na ně, krásně zeleného s čínskými znaky. Dále tam byl třecí kámen v dřevěném obalu se zlatými čínskými znaky (je to pěkně těžké!) a kdyby se mi nechtělo vyrábět tuš, tak také speciální směs, co se do třecího kamene nalije a nic se s ní nemusí dělat.

A takhle vzniká kaligrafie.

Kreslím asi tak třikrát za týden. Kniha je plná všelijakých vějířů a různých nápadů, co lze udělat. Třeba kreslení na kameny. Jestli vás to zajímá a chcete to taky zkusit, tak knížku hledejte pod edicí Výtvarné techniky - jmenuje se Čínská kaligrafie a autorem je Čchü Lej Lej.

Autorka:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (10)

Příspěvek z 2. července 2010 ve 14:47.
Hagumi v něm napsala:

Poděkování

Ahoj tvůj článek je velice zajmavý.Jsem ráda že jsi v něm uvedla pomůcky ke KALIGRAFII.........Děkuji.


Hagumi

Příspěvek z 2. července 2010 ve 12:28.
Joudalka v něm napsal:

Japonština je super

To co jsi napsala bylo vynikající.Moje mamka se věnuje japonštině už od svého dětství takže asi 30 let a moc jí to baví.Měto začala učit asi před 2rokama.JE TO SUPER.4444444444444444444444444

Příspěvek z 1. července 2010 ve 14:04.
Adri10 v něm napsala:

Jsem ráda

Jsem ráda že se vám můj článek líbí :D
Jen pro zajímavost moje kamarádka má kniu japonské kaligrafie