Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Objevte krásu motýlích křídel

  vydáno  •  Škola a poznání · Příroda
  Motýlům to nejvíc sluší tam, kde jsou doma, tedy v přírodě. Jenže málokterý vás nechá přijít tak blízko, abyste si ho mohli důkladně prohlédnout. Proto v Národním muzeu připravili výstavu Krása motýlích křídel. Díky ní můžete nejen obdivovat barvy a vzory našich i cizokrajných motýlích krasavců, ale také objevit nejedno tajemství rozmanité motýlí říše.

  Rozmanitost tvarů a barev motýlích křídel je obrovská., © Radkaa

  Na výstavě se například dozvíte jak motýli vidí, jak slyší, čím se živí, jak dlouho žijí, jak vypadají jejich námluvy. Výstavu Krása motýlích křídel najdete v nové budově Národního muzea. Ta je v těsném sousedství historické budovy v horní části Václavského náměstí v Praze.

  Nejvíce prostoru na výstavě dostali naši motýli. Pokud bude naše "péče" o krajinu pokračovat podobným způsobem jako dosud, nejspíš se další druhy motýlů ocitnou ve vitríně s nápisem: vyhynulé druhy. Výsledky celostátního mapování motýlů z roku 2002 ukazují, že z tuzemských 161 druhů denních motýlů jich ve 20. století vyhynulo 18, tedy 11 procent.

  Jasoň dymnivkový (Parnassius mnemosyne) patří mezi kriticky ohrožené druhy motýlů ČR.

  jasoň dymnivkový, kriticky ohrožený druh

  Okáč metlicový, kriticky ohrožený druh.

  okáč metlicový, kriticky ohrožený druh

  Dalším 16 druhům se natolik zmenšily areály rozšíření, že vymírají. Ke kriticky ohroženým druhům u nás patří například modrásek ligrusový, okáč jílkový, okáč skalní, okáč bělopásný, jasoň dymnivkový, modrásek černoskvrnný, hnědásek chrastavcový či hnědásek osikový. V různém stupni ohrožení je u nás 73 druhů motýlů.

  Modrásek černoskvrnný, kriticky ohrožený druh.

  modrásek černoskvrnný, kriticky ohrožený

  Hnědásek chrastavcový, kriticky ohrožený druh.

  hnědásek chrastavcový, kriticky ohrožený

  Díky bohatým sbírkám entomologického oddělení Národního muzea je vystaveno i mnoho pozoruhodných exemplářů z hodně vzdálených krajin. Ve vitríně motýlích rekordmanů si můžete prohlédnout motýla, který je považován za druh s největší hmotností (martináč císařský z Nové Guineje, rozpětí křídel až 27 cm). V jeho těsném sousedství se pod lupou krčí drobníček šťovíkový, jeden z našich nejmenších motýlů. Ten mívá rozpětí křídel pouhých 3,5 mm.

  Na výstavě si můžete prohlédnout také vitrínu s druhy, které už z naší přírody nenávratně zmizely. Jsou mezi nimi například žluťásek barvoměnný, žluťásek úzkolemý, jasoň červenooký, babočka bílé L, bělopásek hrachorový, bělásek jižní, hnědásek jižní, modrásek stepní, ohniváček rdesenový, bělopásek jednořadý, soumračník měsíčkový, bělásek východní, soumračník severní.

  Pohled do vitríny s motýly, kteří v České republice vyhynuli.

  Motýly můžeme nalézt v mnoha starověkých kulturách včetně egyptských hieroglyfů už před 3500 lety. Například ve starobylém městě Teotihuacanu byly kolorované obrazy motýlů vyryty do budov chrámů nebo různých šperků. V závěru výstavy se můžete prohlédnout šperky s motýlími motivy, obrazy, výšivky, básně, ale třeba se i zaposlouchat do některé z "motýlích" skladeb.

  Motýl v předsálí výstavy čeká na nejmladší návštěvníky.

  Autoři výstavy nezapomněli ani na nejmenší návštěvníky muzea. Před vstupem na samotnou výstavu pro děti přichystali dětský koutek, kde si mohou sestavit svého vlastního motýla v nadživotní velikosti nebo si posedět na ostře oranžové housence.

  Co se stane, až zmizí motýli?

  Motýli patří k nejohroženějším skupinám živočichů vůbec. Z domácích druhů jich vymřelo již celých 11%. Odborníci odhadují, že bychom mohli brzy přijít o dalších 50% druhů motýlů. Nepříjemné prvenství zaujímáme v rámci Evropy. S více než 11 procenty vyhynulých druhů denních motýlů se Česko řadí po státech Beneluxu na 4. místo v Evropě a dokonce na první místo v absolutním počtu ztrát.

  Ján Macek, jeden z autorů výstavy připomněl, proč bychom měli motýly a jejich životní prostor důsledně chránit: "Lidé podléhají stejným zákonitostem a stejným pravidlům jako motýli. Takže se nám jednou může stát, možná v nedaleké budoucnosti, že to prostředí se změní tak, že se stane neobyvatelné taky pro nás."

  Národní muzeum a motýli

  V současné době uchovává entomologické oddělení Národního muzea nejrozsáhlejší sbírky hmyzu na území České republiky. Je v nich uloženo téměř pět milionů exemplářů z celého světa. Protože dlouhodobým působením světla barvy hmyzu blednou a exempláře se tak znehodnocují, je převážná část sbírek trvale uložena v depozitářích a vystavuje se jen příležitostně při krátkodobých výstavách.

  Sbírky slouží především jako srovnávací a dokladový materiál pro vědecké studium hmyzu. Každoročně za tímto účelem navštěvuje entomologické oddělení kolem 250 tuzemských i zahraničních badatelů.

  Některé exempláře entomologického oddělení Národního muzea pocházejí již z první poloviny 19. století. Nejstarší sbírkový exemplář, otakárek Ornithoptera priamus z Indonésie, pochází údajně z roku 1787.

  Výstava Krása motýlích křídel je pro veřejnost otevřená od 5. srpna 2011 do 1. května 2012 v nové budově Národního muzea. Více www.nm.cz

  Chcete o motýlech vědět víc? Zkuste internet:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Příspěvek z 1. září 2011 v 17:18.
  odettka v něm napsal:

  Reakce na likas:

  Mám stejný názor.264

  Příspěvek z 1. září 2011 v 17:17.
  odettka v něm napsal:

  Reakce na JapanLover:

  Co tim chceš říct.18

  Příspěvek z 1. září 2011 v 17:12.
  odettka v něm napsal:

  housenka,larva,motýl

  Mám názor takový že bychom neměly zas tolik
  ničit přírodu,ale když vám žere zelý housenka nebo spíše tedy budoucí
  bělásek zelný potřebujete ho zlikvidovat ale jinak bychom neměly ničit
  přírodu.1816134