Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Objevy pokladů: Tutanchamonova hrobka

  vydáno  •  volný čas venku · kultura · povolání · věda a technika · historie · soutěže
  "Vidím nádherné věci!," prohlásil 26. listopadu 1922 britský archeolog Howard Carter, když svíčka prostrčená vybouraným otvorem osvětlila předsíň více než tři tisíce let staré Tutanchamonovy hrobky.

  Výstava Tutanchamon, © Petr Čuban

  Tutanchamon na pražském Výstavišti

  Do 30. června 2013 je na pražském Výstaviště k vidění expozice "Tutanchamon – jeho hrob a poklady". Představí příběh a cestu, která vedla k fascinujícímu objevu. K vidění je i část faraonova pokladu.  O vstupenky zdarma hrajeme v Alíkově soutěži.

  Výstava "Tutanchamon - jeho hrob a poklady" na pražském holešovickém Výstavišti.

  Po pěti letech namáhavých a zpočátku marných vykopávek v Údolí králů se tomuto archeologovi podařil dodnes jedinečný nález. Krátce předtím, než měl být celý projekt ukončen, objevil téměř neporušenou hrobku faraona se všemi jeho poklady. Právě dnes by se dožil 139 let.

  Kdo byl Howard Carter?

  Narodil se 9. května 1874 v londýnské čtvrti Kensingtonu. Malířský talent zdědil po svém otci. V dětství se Carter seznámil s rodinou Amherstů, která vlastnila rozsáhlou sbírku egyptského umění. Lord Amherst podporovatel britskou Společnost pro výzkum Egypta. Když Společnost hledala talentovaného kreslíře, lord Amherst jí doporučil mladého Howarda Cartera.

  V září 1891 se tak Carter ve věku 17 let poprvé vydal do Egypta. Zkušenosti se kupily. Stal se hlavním inspektorem egyptské správy památek: Antiquities Service, která zodpovídala za přidělování povolenek k vykopávkám. V roce 1902 Carter přijal pověření američana Davise řídit práce na vykopávkách v Údolí králů.

  První objevená hrobka

  V roce 1903 objevil vyloupenou, ale dobře zachovalou hrobku faraona Thutmose IV, který byl pravděpodobně Tutanchamonovým pradědečkem. Ve vedlejší pohřební komoře byla nalezena mumie královny Hatšepsut.

  Fotogalerie

  Na podzim roku 1904 přeložila Antiquities Service Cartera do Káhiry jako hlavního inspektora Dolního Egypta. V říjnu 1905 na svůj post rezignoval, živil se jako kreslíř archeologických publikací a také jako turistický průvodce. Nadále pracoval pro Theodora Davise.

  Důkaz existence Tutanchamonovy hrobky

  V té době se v Egyptě léčil z následků dopravní nehody britský lord Carnarvon. Měl k dispozici značné jmění, které vyženil svatbou s dcerou barona Alfreda de Rothschilda. Neváhal proto investovat do vykopávek, o které se během svého pobytu v Egyptě začal zajímat. Na podzim roku 1907 získal povolení k vykopávkám v Thébách. Tým Theodora Davise zatím v Údolí králů objevil fajánsový pohár s Tutanchamonovým jménem – první důkaz toho, že faraonova hrobka musí být někde v údolí. Davis nakonec objevil jámu, ve které se nacházely pozůstatky balzamovacích materiálů a Tutanchamonova pohřebního obřadu, včetně fragmentů plíškového zlata s faraonovými kartušemi.

  V roce 1914 převzal Carnarvon Davisovo povolení k vykopávkám. Přípravy musely být přerušeny kvůli propuknutí první světové války, takže nakonec začalo systematické pátrání po Tutanchamonově hrobce v Údolí králů teprve až na podzim roku 1917. Carter označil na mapě místa, kde byly dosud nalezeny předměty spojené s Tutanchamonem a výsledný trojúhelník rozdělil na čtverce. Tak začal postupně dokumentovat a mapovat celou oblast.

  Uběhlo pět let bez sebemenšího úspěchu. Lord Carnarvon se už chystal celý podnik zrušit, ale Carterovi se jej podařilo přesvědčit, ať povolí ještě jednu, poslední sezónu vykopávek. Skoro celá oblast už byla zevrubně prozkoumána, zbývala pouze část poblíž pozůstatků chatrčí stavitelů u vchodu do hrobky Ramesse VI.

  Vidím nádherné věci

  Tutanchamonovy poklady

  Prohlédni si video přibližující atmosféru Tutanchamonovy hrobky a jeho pokladů. Svou vlastní cestu za objevením pokladu si můžeš prožít  na výstavě Tutanchamon - jeho hrob a poklady.

  Tutanchamon - jeho hrob a poklady: Ante Chamber

  Tutanchamon - jeho hrob a poklady: Ante Chamber

  Dne 4. listopadu 1922,objevil Howard Carter pod troskami jakési schody. Poslal lordu Carnarvonovi spěšný telegram, aby se okamžitě dostavil z Anglie. Dne 26. listopadu 1922 otevřel Carter v přítomnosti Carnarvona, jeho dcery lady Evelyn Herbertové a svého kolegy Arthura Callendera vstup do předpokoje hrobky. Carnarvon se Cartera zeptal, jestli před sebou něco vidí. Carter odpověděl slavnou větou: „Ano, úžasné věci."

  Brzy jim bylo jasné, že skutečně objevili hrobku faraona Tutanchamona. První novinová zpráva ohlašující senzační objev vyšla 30. listopadu v britských The Times. Objev okamžitě obletěl celý svět. Howard Carter sestavil tým špičkových odborníků. Metropolitní museum umění v New Yorku poslalo své nejlepší lidi.

  Prokletí mumie

  Jakmile byla vyprázněná přední komora, lord Carnarvon a Carter otevřeli dne 17. února 1923 za přítomnosti zástupců Antiquities Service vstup do pohřební komory. Krátce nato štípl Carnarvona komár a on si štípanec omylem pořezal při holení. Zemřel 5. dubna 1923 na zápal plic vyvolaný otravou krve. Jeho smrt rozpoutala veřejnou debatu o „prokletí mumie", jako trestu za znesvěcení hrobky a rušení faraonova odpočinku.  Antiquities Service převedla povolení k vykopávkám na lady Carnarvon. V pohřební komoře se nacházely čtyři schránky vložené jedna do druhé. Nejvnitřnější obsahovala kamenný sarkofág se třemi do sebe vnořenými rakvemi.

  Zlatá maska

  V poslední rakvi se nacházela Tutanchamonova mumie se slavnou zlatou maskou. Víko z rudého křemence bylo odklopeno dne 12. února 1924. O den později vznesl Howard Carter snížnost na vměšování zástupců Antiquities Service do jeho práce na Tutanchamonově hrobce. Přes značné překážky mohl Howard Carter konečně v lednu 1925 dokončit práce a 10. října 1925 otevřel první rakev. Dne 11. listopadu 1925 sundal jeho tým masku z Tutanchamonovy mumie a začal s její pitvou. Jednotlivé komory byly postupně vyklízeny až do roku 1932, kdy bylo vše náležitě očíslováno a zakonzervováno.

  Konečný seznam čítá více než 5900 nálezů. Carter se pustil do sestavování odborné zprávy, která měla obsahovat podrobný popis objevu hrobky a jejího obsahu. Tento úkol však nikdy nedokončil. Vyšla pouze jeho třídílná populárně vědecká zpráva, a to v letech 1923 až 1933.

  V důsledku špatného vzduchu a neblahého vlivu umělého osvětlení v útrobách hrobky se Carterovo zdraví začalo viditelně zhoršovat. Vracel se do Egypta pravidelně až do roku 1936, kdy se natrvalo vrátil do Anglie.
  Dne 2. března 1939 zemřel na rakovinu.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Hvezdicka-9 v něm napsala:

  tutanchamon

  bylo to tam úžasné, i nápad poslouchat text ve sluchátkách byl dobrý

  Příspěvek z 14. října 2013 ve 14:22.
  pilatvacl v něm napsal:

  Reakce na a_u:

  Mnojo, je to pěkné, byl jsem tam. Jenze to jsou jen repliky (kopie). Originály jsou kdoví kde.25

  Příspěvek z 22. září 2013 v 10:15.
  Alexania v něm napsala:

  Faraon

  Mohu říci, že mně výstava velmi příjemně překvapila. I když bohužel, vše o čem se tam mluvilo tak jsem znala. Jsem totiž velkou fanynkou staroegyptské kultury a historie. Stále bych se tam chtěla podívat a znovu si vychutnat pocit být u všeho co se Tutanchamona týkalo.