Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  OBRAZEM: Orchideje ve Fata morganě

  vydáno  •  škola a poznání · příroda · rostliny · orchideje
  Neděle 4. března je posledním dnem, kdy máte šanci obdivovat orchideje ve skleníku Fata Morgana. Letošní výstava je zároveň i poctou Benediktu Roezlovi, českému botanikovi, zahradníkovi a cestovateli, který v 19. století podnikal objevné výpravy za orchidejemi na americkém kontinentě.

  Některé druhy orchidejí mají pouze jediný květ, jiné vás potěší postupně rozkvétajícími květy po dlouhé týdny. Z výstavy v pražské Botanické zahradě. , © Radkaa

  Benedikt Roezl (1824 – 1865), přezdívaný Indiány Don Benito, lovec bez pušky, putoval za svými objevy na koni, vlakem, lodí i pěšky. Prošel Spojené státy americké, Kolumbii, Peru, Mexiko. Jeho sběry rostlin, semen či hlíz dosahovaly obřích rozměrů. Uvádí se, že osobně objevil 800 druhů kvetoucích rostlin a stromů, řada je pojmenována na jeho počest: Selenipedium roezlii, Pescatorea roezlii či Sobralia roezlii.

  Autoři výstavy v pražské botanické zahradě v Troji se snažili ukázat na bohatství a velikost šlechtěných hybridů. Ale nezapomněli ani na ukázky planých druhů z celého světa. Během výstavy rozkvetla i jedna z nejelegantnějších orchidejí pražské botanické zahrady – horská Lycaste lassioglossa. Tato orchidej má květy široké až 14 cm. Pochází ze Střední Ameriky, roste v horách jižního Mexika, Guatemaly, Salvádoru a Hondurasu. Je to terestrická orchidej – tedy rostoucí v zemi, nikoli na stromech jako epifyt. Jejím oblíbeným stanovištěm jsou mechové stráně v mlžných lesích ve stálém vlhku a v nadmořské výšce 1 400 až 1 800 metrů.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 9. března 2012 v 16:02.
  ADAHU v něm napsal:

  MÁTE PRAVDU

  Alík v tomhle má pravdu!2616

  Příspěvek z 8. března 2012 ve 20:51.
  šoček v něm napsala:

  šoček

  My máme doma 5 oken plných orchidejí

  Příspěvek z 7. března 2012 v 17:36.
  SK1889889889 v něm napsala:

  krásné.,.

  my je doma máme,máme ich 6..a jsou nádherné..25