Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  OBRAZEM: tropičtí motýli kralují skleníku Fata morgana

  vydáno  •  Škola a poznání · Příroda · Zvířata
  V pražské botanické zahradě v Troji můžete až do 29. dubna hodně zblízka nahlédnout do života motýlů. V líhništích ve střední části skleníku Fata morgana, tedy v tzv. deštném pralese, se postupně vystřídá přes 4 000 kukel více než 40 druhů tropických motýlů. Jsou to především babočky, otakárci, ptakokřídelci a martináči.

  Papilio anchisades z čeledi otakárkovití žije především v Texasu a Brazílii. , © Radkaa

  Motýli a kukly, které jsou k vidění na pražské výstavě, se v přírodě vyskytují především v Africe, na Kanárských ostrovech, Filipínách, Thajsku, Malajsii, ve Střední a Jižní Americe. V ojedinělých případech si zaletí i do jižní Evropy. Botanická zahrada hl. města Prahy je již tradičně nakupuje v motýlí farmě v anglickém Stratfordu nad Avonou.

  Motýli přicestují v podobě kukel letadlem v krabicích. Aby se mohli vylíhnout, je potřeba kukly pevně umístit na dřevěné tyčky, které napodobují větve v přírodě. Každá kukla se lepidlem přilepí za "zadeček", to aby při líhnutí měl motýl oporu a dokázal se z kuklového sevření vymanit. V přírodě si každá kuklící se housenka vytvoří "opasek" pro připevnění k vegetaci sama.

  Pak se kukly umístí do líhniště - prosklených vitrín s otevřenou vrchní stěnou. To proto, aby po vylíhnutí mohli odletět do prostoru expozice. Tam pro ně musí být zajištěny nezbytné životní podmínky pro život: vysoká teplota a vzdušná vlhkost. Vylíhnutí motýli potřebují dostatek kvalitní stravy: na speciálních krmítkách mají připraveno nahnilé ovoce (banány, pomeranče) a cukrový roztok - to pokud nejsou spokojeni s nabídkou nektaru z právě rozkvetlých květů.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 27. května 2012 ve 12:21.
  marak70 v něm napsal:

  Krása!

  To motýli jsou krásní! 7 26

  Příspěvek z 29. dubna 2012 v 16:27.
  Luna1800 v něm napsal:

  WOW

  WOW závidím kteří tam šli 16

  Příspěvek z 26. dubna 2012 v 9:30.
  lelinka956 v něm napsala:

  chci tam taky jet !!!!!!27