Alíkovina

Odkud přišly brambory?

vydáno  •  Příroda
Brambory jsou dnes zřejmě tou nejobyčejnější součástí našeho jídelníčku. Každé školní dítko však ví, že tomu tak vždycky nebylo. Naši středověcí předkové byli závislí na obilovinách a luštěninách. Brambory, to byla novinka novověku.

Vysočina, © Radkaa

Zvlášť bereme-li za jeho počátek rok 1492, kdy Kryštof Kolumbus objevil pro Evropu Nový svět. Právě odtamtud k nám brambory přišly. Po dobytí incké říše Španěly v první polovině 16. století putovaly do Evropy kromě mnoha tun zlata a stříbra i některé exotické rostliny, mezi nimi i brambory. Roku 1565 dostal první větší zásilku brambor z Cuzca jako dar španělský král Filip II.

Brambory jsou dnes nezbytou součástí jídelníčku. Jen si vzpomeňte na hranolky, chipsy, bramborové placky, americké brambory, vařené brambory, bramborovou kaši a salát, bez kterého bychom si ani Vánoce nemohli představit. Taky bramborový knedlík, švestkové knedlíky v bramborovém těstě či bramborový guláš se bez brambor neobejdou.

BramboryDěti by nemohly vyrábět bramborová razítka, neexistovala by "bramborová medaile" a nemohli bychom pokřikovat v tělocviku na spolužáka "ty bramboro jedna." Také starší studenti by nemohli jezdit na "bramborové brigády." Pokud si na podzim vyjdete na výlet, vyzkoušejte brambory pečené v popelu, jak to známe z obrázků malíře Josefa Lady.

Pro stálé návštěvníky supermarketů jen malé vysvětlení: Brambory rostou na poli, kde se zasadí, vyrostou z nich rostlinky, které mají pod zemí nové hlízy = brambory. Tyto se vykopou, očistí a jsou připraveny k použití, případně k transportu do supermarketu. Pokud jste to nevěděli, nic si z toho nedělejte. Když se dostaly první brambory do Evropy, lidé zpočátku zkoušeli jíst nať. Teprve když jim nechutnala, zjistili, že hlízy jsou mnohem chutnější.

Tak dobrou "bramborovou" chuť!

Vizitka autorky článku na Alíkovi Mydlík

Lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), v běžné řeči jen brambor nebo také brambora, ale nejčastěji v množném čísle brambory, jsou víceleté hlíznaté plodiny z čeledi lilkovité. Více v internetové encyklopedii Wikipedie.cz

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (9)

Příspěvek z 16. dubna 2009 v 17:33.
Strašpytlačka v něm napsal:

z ameriky, to sem věděla už ve druhé tř. že Kolumbus objevil v roce 1492 Ameriku, dovezl brambory a aj kukuřici, jenže mi idioti evropani sme žrali ty zelené bobulky z brambor, které sou mysim jedovaté a brambory sme jedli SYROVÉ.... tak jako ten středověk....ne. novověk...to je jedno, novověk je někdy kolem roku 1500, pak to jakýsi idiot hodil do hna, a když ten brambor strčil do huby, byl výborný...byl to snad první člověk v evropě, kt. došel na to, že s brambory pečou, opékají nebo avří....

Příspěvek z 7. března 2009 v 18:28.
JaroslávekKursa v něm napsal:

dobrý4110

Příspěvek z 7. března 2009 v 18:27.
JaroslávekKursa v něm napsal:

JaroslávekKursa

267Z Ameriki 241016