Alíkovina

Odkud vyletěl čert?

vydáno  •  Volný čas venku
Možná vám přijde tahle otázka hloupá. Ale sám si nejsem jist se správnou odpovědí. Nejdřív mne napadlo: odkud by přece mohl vyletět čert, když ne z pekla? Jenže v dětské říkance se praví: Entyntýky dva špalíky, čert vyletěl z elektriky.

Do ulic vyráží čerti - Čert a anděl na Staroměstském náměstí, © Ondřej Neff

Dobrá, řeknete si. Jenže z jaké vlastně elektriky vyletěl? Ukázalo se, že jsou tací, kteří si představují, že vyletěl z elektrické tramvaje a jiní, kteří se spíše přiklánění k elektrické skříni či elektrickému vedení vůbec. Asi už těžko zjistíme, jak to autor říkadla myslel, ale čertů v tramvajích, autobusech, v metru i jen tak po cestách putovalo víc než dost.

Čerti na vymření?

Rozpustilé mikulášské maškary obcházely v předvečer svátku svatého Mikuláše domácnosti už ve středověku. Nejstarší zápisky ze západní Evropy, stejně jako z českých zemí, existují ze 14. století! Ale masky to byly poněkud jiné, než dnes. Leckdy připomínaly svou početností a pestrostí masopustní průvod, jindy bylo ve skupině třeba hned několik Mikulášů.

Ale nechybělo mnoho, celá tahle tradice mohla zaniknout. Tedy aspoň tak se to zdálo sloupkaři Lidových novin, Karlu Čapkovi. Ve sloupku O nedostatku andělů, Mikulášů i čertů, který vyšel 6. prosince 1931 si smutně povzdechl:

„Nic platno, rok co rok je jich vidět míň. Můžete prochodit celý večer, než v některé ulici potkáte Mikuláše - obyčejně bez anděla i bez čerta - běžícího poklusem, aby to už měl za sebou, neboť se stydí za své důstojné vousy i za svou mitru. To za našeho dětství nebylo Mikuláše bez Mikuláše a čerta, ba i andělé mezi námi se vyskytovali... Nutno konstatovat, že svatý Mikuláš a jeho čeleď povážlivě upadají a jsou patrně odsouzeni k vymření..."

Čertovská inspirace z Milevska

Moc jste mne potěšili, když jste mi psali, jak se vám čertíci ze sušeného ovoce povedli. Někteří z vás se mi také pochlubili svými vlastními čertíky. Zvlášť se mi líbili ti, které poslali z knihovny v Milevsku: obarvili dřevěné kolíčky na prádlo černou barvou a nahoru přilepili čertovskou hlavu vystřiženou z papíru.

Velmi jednoduchý čertovský dárek byl na světě. Tenhle nápad se vám může hodit, až budete vymýšlet drobné dárky pro své kamarády. Ano, téměř všechno se dá dnes koupit. Ale není někdy lepší něco, co jste vyrobili sami? Máte tak velkou jistotu, že dárek bude originální.

Čertovské rojení

Čerti, Mikulášové i andělé se včera opravdu rojili téměř všude. Nejen že chodili za dětmi domů, ale našli se tací, kteří se za dětmi vypravili dokonce do školy.

Kdo a kde chodil u vás? Znáte nějaká čertovská říkadla?

Nejlépe, když to napíšete do vzkazů pod článek. A moc zajímavé bude, když uvedete odkud jste, tedy z jakého kraje či města. A nosí někomu Mikuláš dárky do punčochy za oknem? Tenhle zvyk prý všude neznají.

Jedno takové říkání z mikulášské oslavy nabízím a už se těším na ta vaše:
"Mikuláši, Mikuláši, už se na tě těšíme, budeme-li doma zlobit, příští rok sem nesmíme." - takhle přivolávaly děti rok co rok v Ondřejově u Prahy Mikuláše i s jeho doprovodem při mikulášské besídce na hvězdárně.

Autor: (7 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!