Alíkovina

Odpovědna Tondy Obala na nejčastější dotazy kolem recyklace

vydáno  •  Ekologie · Tonda Obal
Na stránkách Alíka se společně scházíme už po deváté. Mám radost, že tolik z vás dobře ví jak správně odpady třídit. A nejen to, taky je třídí. Ukázalo se, že občas narazíte na nějaké tvrzení, u kterého si nejste jistí, jestli je pravdivé. Sepsal jsem šest takových tvrzení a doplnil je vysvětlením, jak to ve skutečnosti je.

© EKO-KOM

Vše se prý sype na jednu hromadu...

Po roztřídění už se jednotlivé materiály nemíchají dohromady. V dnešní době, kdy se za každou uloženou tunu odpadů na skládkách platí, nemá nikdo zájem sesypávat odpady dohromady. Vytříděný odpad se nadále zpracovává na druhotnou surovinu, se kterou se dále obchoduje, nebo na hotové výrobky, se kterými se v běžném životě setkáváme.

Jen občas se bohužel najdou ti, kteří jsou schopni celý tříděný odpad znehodnotit nežádoucími příměsemi, jako je například směsný odpad. Pokud se něco takového stane a obsah kontejneru s tříděným odpadem je natolik znečištěný, že s ním nejde nakládat jako s odpadem tříděným, není možné ho recyklovat.

Jedině v takovém případě putuje znečištěný odpad od vandalů na skládku nebo do spalovny. Ovšem je třeba říct, že takových vandalů není hodně a lidé se snaží odpady třídit pečlivě. Díky těmto pečlivým lidem, kterým není lhostejné životní prostředí, se v rámci Evropy držíme na špici ve třídění odpadů.

Říká se, že vytříděný odpad se sypa na jednu hromadu. To však není pravda.

Kontejnery na tříděný odpad jsou málokde

Průměrná vzdálenost ke kontejnerům na tříděný odpad se každoročně zkracuje. Aktuální vzdálenost je 110 metrů. Podle průzkumů jsou lidé ochotni jít k barevným kontejnerům až o dalších čtyřicet šest metrů dál. Sběrná síť se stále zahušťuje, v současné době je k dispozici už dokonce 200 tisíc barevných kontejnerů.

Třídění je jen módní výstřelek, který pomine

Třídit odpady není nic zvláštního a dělat to může opravdu každý. Odpady se vlastně třídí už odnepaměti. V minulých stoletích se využitelný odpad (zejména zemědělský), dále zpracovával. Především na vesnicích se málokdy něco vyhazovalo a odpad se dále využíval. Třídění odpadů se rozmohlo v padesátých letech minulého století prostřednictvím sběrových soutěží na školách, kde se sbíral papír a kovy. V 70. letech minulého století jsme se mohli setkat s prvními kontejnery na sklo, s barevnými kontejnery na další druhy odpadu jsme se začali setkávat v devadesátých letech.

Třídí málokdo

Omyl! V České republice máme aktivních 66 procent třídičů, kteří aktivně a správně třídí odpady.

Jsem línej nechce se mi chodit často ke kontejnerům

No a právě k tomu je třídění odpadů hned v domácnosti výtečné. Pokud budu odpady třídit, koš se směsným odpadem se mi nenaplní tak rychle a bude stačit s ním chodit méně často. No a s tříděným odpadem stačí jít jednou týdně k barevným kontejnerům, pokud to k nim nemám cestou do školy.

Ke třídění odpadů nemusí člověk přistupovat jako ke sportu, není zde potřeba adrenalin ani fyzické vypětí. Stačí si osvojit pár zásad, které se po nějaké době stanou automatickými.

Třídění zabere doma spoustu místa

Záleží na každém z nás a na zvyklostech, jak si doma zařídit třídění odpadů. Nemusíme na to pořizovat speciální koše nebo nádoby. Postačí jedna papírová krabice a dvě plastové tašky od nákupu.

Tonda ObalA co vy, setkali jste se s nějakým podobným tvrzením?

Budu rád, když mi napíšete o svých zkušenostech se tříděním odpadů. Rád vám poradím a pomůžu. Přeju vám ať už se brzo dočkáte vysvědčení a užijete si krásné a prosluněné prázdniny. Doufám, že během prázdnin si nezapomenete na třídění odpadů.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (4)

Příspěvek z 5. července 2011 v 9:31.
oplustilll v něm napsal:

clanek

hej to je zajímavý článek!444444444

Příspěvek z 25. června 2011 ve 12:44.
Mailley v něm napsala:

Dobrý

Celkem dobrej článek4

Příspěvek z 21. června 2011 v 19:34.
Adri10 v něm napsala:

Tonda obalčo!

Tonda obalčo! :D:D