Karate je druh sebeobrany, při kterém se využívá různých kopů,úderů,bloků.
Rozlišuje se na různé styly a ty se od sebe odlišují rozdílnou technikou. Já chodím na Okinawské karate rok a budu dále pokračovat, dříve jsem na nic podobného nechodila, tak jsem to zkusila a zaujalo mě to.
Trénuje se v bílých kimonech a kolem pasu se zavazuje speciálním uzlem pásek, který může mít různou barvu dle toho, jakého jste výkonnostního stupně. Abyste získali určitý pásek, musíte jít na výkonnostní zkoušku, kde převedete před pětičlennou porotou určité sestavy pohybů, kterým se říká kata a každá má i svůj japonský název, např. fukiju kata itchi. Trénink vždy začíná a končí zvláštním pozdravem, pak následuje rozcvička a poté se trénují různé techniky, kata a další, občas to může být proloženo i posilováním.
Při karate si zlepšíte fyzičku, dýchání, je to zkrátka zdravé pro tělo i duši, nejen že se naučíte, jak se lze ubránit, ale také budete umět rychle v danou situaci zareagovat a tak... No ono ta není zas tak náročné, ale je důležité si všechna kata zapamatovat, ale jde to, také je důležité u toho ze začátku vydržet a nenechat se odradit tím, že to moc nejde, časem se to zlepší a půjde to, chce to zkrátka mít vytrvalost. Výhoda je v tom, že lze začít cvičit v jakémkoliv věku. Možná si myslíte, že je to jen pro kluky, ale to tak není, mnoho holek to cvičí též a stejně. Je to dobré na takové odreagování, na chvíli vypnete a věnujete se pouze cvičení při naprostém klidu. Určitě vám to mohu doporučit, není se čeho bát opravdu je to vhodné skoro pro každého.
Poznámka redakce: dívka na fotografii není autorka článku, ale úspěšná závodnice v karate Alexandra Kupková. Získala už mnoho medailí (karate 2. a 3. místo na MS Evropy v roce 2008, 2. a 3. místo v ME – Bělehrad 15krát 1. místo v ČR, účast mezi 30 nejlepšími v soutěži Zlatý oříšek za rok 2009).