Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Oko sem, oko tam aneb chameleoni přicházejí

  vydáno  •  Volný čas doma · Zvířata · Čtenáři píší Alíkoviny
  Když jsem se dozvěděla, že chameleoni jemenští (Chameleo calyptratus) nejsou až tak nároční na chov, rozhodla jsem se hned si jednoho pořídit. Jaké ale bylo moje překvapení, když se na mě z krabice místo jednoho tvorečka vyvalili hned dva? Obrovské! Mám tedy holčinu Fifinku a kluka Žolíka.

  Děti ve Stanici mladých přírodovědců Drtinova na Praze 5 mají možnost chovat exotická zvířata., © Radkaa

  Musela jsem si toho samozřejmě hodně nastudovat... takový chameleon není přece jen normální chlupáč jako třeba pes, kočka nebo obyčejný křeček.

  Prostě pořídit si takového chameleona není jen tak. Chameleoni jsou především stromoví ještěři, tedy potřebují terárium situované na výšku. Takže normální akvárko, jako máme třeba pro rybičky, je určitě nevhodné.

  Terárko dále musí mít i dostatečné větrání, aby nám v něm vzduch nestál. Komu by se chtělo být celý den zavřený ve vydýchané místnosti, že? Když jsem tedy měla terárko hotové - metr na výšku, 70 cm na šířku a 50 cm na délku a ano, dělala jsem ho sama, tak už jen potřebovalo vybavit.

  Tak jsem se jednoho krásného dne sebrala a šla do lesa pro nějaké větvičky, aby můj chamík měl po čem lézt. Ty jsem tam instalovala den před jejich přivezením. Stejně jako osvětlení (speciální UVB a UVA lampu - protože chameleoni musí mít světlo podobné slunečnímu, aby mohli zpracovat vápník), substrát a kytičky, které jsem koupila v květinářství a dala je tam i s květníkem.

  Tak bylo terárko hotové a já mohla svoje zlatíčka nastěhovat. Musím samozřejmě dostatečně udržovat vzdušnou vlhkost, tu chamíci také potřebují. Rosím dvakrát denně kytky v terárku a oni se z listů můžou napít.

  Další nedílnou součástí chovu chameleonů je potrava. Ostatně jako u každého živého tvora. Chameleoni jsou hmyzožravci, takže pokud snad přemýšlíte o pořízení takového drobečka, uvědomte si, že krmný hmyz stojí nemalé peníze a mnozí se ho mohou i štítit. Já se naštěstí přestala štítit cvrčků, kterými krmím, pár dní po pořízení chamíčků.

  Akorát že moji dva drobečkové toho snědí nějak moc a přece jen je to na penězích znát - běhám skoro dvakrát týdně kupovat cvrčky. Teď si asi založím chov, tak nebudu muset tolik utrácet.

  Každopádně když konečně překonáte strasti se zařizováním terária, veškerým vybavením (které taky není zrovna levné, zvlášť žárovky) a umístěním na nejvhodnějším místě v bytě, můžete se těšit z krásných zvířátek. Přivyknou si novému prostředí za den či dva, a pokud s nimi chovatel zachází dobře, začnou se k němu hlásit. Jako moji dva miláčci ke mně. Nevyměnila bych je za nic na světě!

  Vizitka autorky článku na Alíkovi zombinka


  Další informace o chameleonech:

  Další zajímavé články:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 28. září 2008 ve 14:14.
  DODY v něm napsal:

  chameleoni

  tyhle zvířátka jsou moc pěkná ale nechtěla bych ho mít doma protože si sním nemůžu hrát ale já k vánocům stejnak dostanu činčilu tak je to jedno...26262626

  Příspěvek z 26. září 2008 ve 14:20.
  klisnička77 v něm napsal:

  klisnička77

  já teda chameleony nemám zrovna moc v lásce ale teď jsme pochopila že jsou pro někoho úplně normální!42116 

  Příspěvek z 25. září 2008 v 18:51.
  owenwilson v něm napsal:

  msyy

  ja by jsem chtela mit prave chameleona ale az budu dospela az se budu moct o neho postarat a budu mit na neho cas uvidim ale mela by jsem o neho porad strach