Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    OpenAl a jejich ChatGPT

    Slyšeli jste někdy o tzv. ChatGPT? Ne? Já donedávna taky ne. Dnes již vím, že je to jazykový model, který vyvinula společnost OpenAl. Tento program dokáže všemožně odpovídat na jakékoliv otázky a vytvářet text v mnoha světových jazycích. Zajímavé? Pojďme si o ChatGPT povědět víc! :-)

    Al umělá inteligence, © Alexandra_Koch

    OpenAl je nezisková organizace, založená v roce 2015, která zkoumá a vytváří umělou inteligenci ve prospěch společnosti. Organizaci vytvořili slavné osobnosti jako Elon Musk, Sam Altman a další. Chtěli vybudovat udržitelnější a bezpečnější svět pomocí umělé inteligence.

    Potřebujete povzbudit? Nemáte si s kým popovídat? Chcete se něco dozvědět? Klidně si s chatbotem můžete psát i v češtině podobně, jako se svou kamarádkou nebo kamarádem. Rozdíl byste skoro nepoznali. :-)

    Nejedná se pouze o strojově vyznívající odpovědi, jak tomu bylo zvykem u botů v minulosti. Dnešní umělá inteligence se neustále učí a získává informace o celém svém okolí, ba co víc, informace z celého světa!

    Pravdou je, že ChatGPT od společnosti OpenAl, není na světě příliš dlouho. Světu byl představen loni v listopadu (v roce 2022). Kromě češtiny si s jazykovým modelem můžete povídat ve stovce různých jazyků světa! :-)

    Chatbot budoucnosti, © Alexandra_Koch

    Tento chatbot umí, kromě povídání si, psát i nejrůznější eseje, slohy a další práce. Dokonce jsem se dočetla, že složil závěrečné zkoušky na několika univerzitách různých oborů světa! No, chápete to? Je to opravdu chytrý bot, není divu, že ho učitelé svým žákům zakazují používat!

    Neomezuje se však jen pouze na obyčejný text. Umí psát dokonce i text odborný (např. obchodní korespondenci), jednoduché počítačové programy nebo poezii. Není divu, že společnost OpenAl poté, co ho ukázala světu, vydělala na tomto botovi 29 miliard amerických dolarů! :-)

    Avšak pozor! Ačkoliv jsou informace, které chatbot vytváří, velice rozsáhlé a rozmanité, nemusí být vždycky pravdivé – mohou být zcela smyšlené! ChatGPT zatím nezvládá třeba matematiku tak, jak to umí opravdický člověk. Ale i to by se údajně v nejbližší budoucnosti měl naučit. Jak se říká: „Dočkej času, jako husa klasu“.

    Co je ovšem skutečností, je to, že v naší České republice tento bot vyzkoušelo necelých 15 procent obyvatel. Netěší se zde tedy takového zájmu, jako tomu je v jiných vyspělých státech světa. Dokonce jsou Češi tak skeptičtí, že si myslí, že by se umělá inteligence měla zakázat. To zjistila Karlova Univerzita. Taky si to myslíte? Já si myslím, že všechno jde tak dopředu, že si na to i u nás, v tak malé zemičce, postupně zvykneme!

    Z výzkumu vyplynulo taky to, že se s tímto chatbotem, nejčastěji baví mladí lidé do 24 let. V této věkové kategorii ji prý vyzkoušel skoro každý druhý mladý člověk. :-)

    Logo ChatGPT, © Tumisu

    Co to je chatbot a jak funguje?
    ChatGPT na české Wikipedii
    ChatGPT na idnes

    A co vy? Chtěli byste jej vyzkoušet?

    Hlasovat mohou pouze přihlášení.

    Vyzkoušeli jste někdy tohoto chatbota od společnosti OpenAl?

    Napište do komentářů, jak se Vám článek líbil! Budu ráda za jakoukoliv reakci! :-) :-P

    Autorka:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (9)

    Příspěvek z 13. května 2023 v 18:44.
    Pepička v něm napsala:

    Ona je už i nějaká aplikace, která rozpozná jestli ten článek psal robot nebo ne. Jinak supr článek:-)O:-)

    Příspěvek z 12. května 2023 v 16:51.
    Papoušek_Nfnf v něm napsal:

    ChatGPT jsem vyzkoušela a je to supeeer ❤

    Příspěvek z 12. května 2023 v 0:36.
    –MM– v něm napsal:

    Je to pěkná hračka. Jsem jedním z těch bláznů, kteří jim platí 20 dolarů měsíčně za možnost používat GPT-4. :-)
    Nedávno jsem jinde ukazoval, jak si umí vymyslet jinou verzi básně Polednice, a musím uznat, že zdarma dostupný model GPT-3.5 si vymýšlí zřetelně hůř.

    Také mi to umí vyřešit některá jednodušší pracovní zadání, nad kterými mě vůbec nebaví přemýšlet. :-P
    Shrnul bych to takto: Pokud vím, co chci, umím to popsat a umím ověřit, jestli mi dal správný výsledek, tak je to dokonalý pomocník.

    ShabadacaG00D: Jak už jsem psal jinde, pokud se podaří přesáhnout lidskou inteligenci bez zarovnání zájmů, tak to nebude nová etapa lidstva, ale etapa bez lidstva. Pokud nevíme, jak zarovnat zájmy, je velmi rozumné přibrzdit.

    Není to vymyšlená hrozba, je to výchozí stav jakéhokoliv optimalizujícího systému: co není zahrnuto mezi cíli, to se smí při cestě k řešení jakkoliv pozměnit – typicky vynulovat. Vidíme to nejen u (mnoha!) dosavadních AI, ale třeba i u korporací, které nepřisuzují hodnotu životnímu prostředí (protože primárním cílem je vydělávat peníze akcionářům, ne chránit přírodu) – nedělají to proto, že jsou zlé, jen jsou k ostatním zájmům lhostejné. Stejně tak u AI nehrozí, že vznikne zlý terminátor, ale že vznikne třeba něco, co chce uvařit fakt tu úplně nejvíc nejlepší koprovou omáčku, i za cenu toho, že pošle celou naši civilizaci do kopru…