OpenAl je nezisková organizace, založená v roce 2015, která zkoumá a vytváří umělou inteligenci ve prospěch společnosti. Organizaci vytvořili slavné osobnosti jako Elon Musk, Sam Altman a další. Chtěli vybudovat udržitelnější a bezpečnější svět pomocí umělé inteligence.
Potřebujete povzbudit? Nemáte si s kým popovídat? Chcete se něco dozvědět? Klidně si s chatbotem můžete psát i v češtině podobně, jako se svou kamarádkou nebo kamarádem. Rozdíl byste skoro nepoznali.
Nejedná se pouze o strojově vyznívající odpovědi, jak tomu bylo zvykem u botů v minulosti. Dnešní umělá inteligence se neustále učí a získává informace o celém svém okolí, ba co víc, informace z celého světa!
Pravdou je, že ChatGPT od společnosti OpenAl, není na světě příliš dlouho. Světu byl představen loni v listopadu (v roce 2022). Kromě češtiny si s jazykovým modelem můžete povídat ve stovce různých jazyků světa!
Chatbot budoucnosti, © Alexandra_Koch
Tento chatbot umí, kromě povídání si, psát i nejrůznější eseje, slohy a další práce. Dokonce jsem se dočetla, že složil závěrečné zkoušky na několika univerzitách různých oborů světa! No, chápete to? Je to opravdu chytrý bot, není divu, že ho učitelé svým žákům zakazují používat!
Neomezuje se však jen pouze na obyčejný text. Umí psát dokonce i text odborný (např. obchodní korespondenci), jednoduché počítačové programy nebo poezii. Není divu, že společnost OpenAl poté, co ho ukázala světu, vydělala na tomto botovi 29 miliard amerických dolarů!
Avšak pozor! Ačkoliv jsou informace, které chatbot vytváří, velice rozsáhlé a rozmanité, nemusí být vždycky pravdivé – mohou být zcela smyšlené! ChatGPT zatím nezvládá třeba matematiku tak, jak to umí opravdický člověk. Ale i to by se údajně v nejbližší budoucnosti měl naučit. Jak se říká: „Dočkej času, jako husa klasu“.
Co je ovšem skutečností, je to, že v naší České republice tento bot vyzkoušelo necelých 15 procent obyvatel. Netěší se zde tedy takového zájmu, jako tomu je v jiných vyspělých státech světa. Dokonce jsou Češi tak skeptičtí, že si myslí, že by se umělá inteligence měla zakázat. To zjistila Karlova Univerzita. Taky si to myslíte? Já si myslím, že všechno jde tak dopředu, že si na to i u nás, v tak malé zemičce, postupně zvykneme!
Z výzkumu vyplynulo taky to, že se s tímto chatbotem, nejčastěji baví mladí lidé do 24 let. V této věkové kategorii ji prý vyzkoušel skoro každý druhý mladý člověk.
Logo ChatGPT, © Tumisu
Co to je chatbot a jak funguje?
ChatGPT na české Wikipedii
ChatGPT na idnes
A co vy? Chtěli byste jej vyzkoušet?
Vyzkoušeli jste někdy tohoto chatbota od společnosti OpenAl?
Napište do komentářů, jak se Vám článek líbil! Budu ráda za jakoukoliv reakci!