Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Opravdu dobrý tábor?

  vydáno
  Jednou jsem po komsi chtěla něco, co bude nejlepší. Jenže dotyčný mne poněkud zaskočil doplňující otázkou: „Nejlepší pro koho?“ V tu chvíli jsem si uvědomila, že to, co je nejlepší pro mne, vůbec nemusí být nejlepší pro druhého. Nejinak je tomu s letními tábory. Pro někoho je pobyt pod stanem a bez péče rodičů téměř trestem, jiní se na báječné dny s partou kamarádů těší celý rok. Jak vybírat, aby byl tábor „opravdu dobrý“ právě pro vás?

  Pro zábavu nepotřebujete nic složitého. Stačí jeden tenisový míček., © archiv Opravdu dobrý tábor

  Když jsme se vás loni v anketě na Alíkovi ptali, kde nejraději trávíte prázdniny, přes polovina z vás (přesně 53%) uvedla, že s rodiči na dovolené. Jako další nejoblíbenější způsob trávení léta zvolilo 20% z vás, právě letní tábor. Podobné množství pak uvedlo pobyt u prarodičů  - nebo doma (shodně po 13%).

  Slávka, jedna z čtenářek serveru Alík k tomu doplnila:
  „Jezdím na tábory od 8 let a tábory jsou supr!! Já sama pojedu o velkejch prázdninách na dva tábory a lituju všech těch kteří nikdy nejeli na tábor…“

  Zatímco milovník pěší turistiky dlouhé túry uvítá, ten, koho zajímá vodáctví, by asi raději tábořil co nejblíže řeky. Je tedy dobře, že tábory mají mnoho podob jak ve způsobu ubytování (táboří se ve stenech s podsadou i bez, v indiánských týpí, ale i v chatkách či budovách), tak v náplni programu. Vzhledem k možnostem, které nabízí internet, je snadné najít nepřeberné množství lákavých táborových nabídek.

  Jenže jak se v nich vyznat? Jak poznat, že ten či onen tábor bude dobrý, ba přímo výborný právě pro vás?

  K usnadnění rozhodování dětí i rodičů vytvořili v občanském seružení Pionýr v roce 2005 projekt Opravdu dobrý tábor. Na webových stránkách www.dobrytabor.cz najdete rady pro ty, kteří jedou na tábor docela poprvé, nechybí informace, jak se pozná tzv. černý tábor (tedy tábor, na kterém můžete s velkou pravděpodobností očekávat nejeden problém). Součástí stránek je osmero dobrého tábora (každý z bodů je podrobně vysvětlen a jsou platné pro všechny tábory, nejen pro ty pionýrské).

  Součástí stránek www.dobrytabor.cz je také formulář, prostřednictvím, kterého můžete položit dotazy ohledně táborů. Využít můžete také Horkou linku 222 247 529. Je v provozu od pondělí do pátku 10:00 - 18:00.

  Organizátoři projektu doporučují, aby se dítě samo rozhodlo a podílelo na výběru tábora: „Když pošlete malého rybáře na tábor naplněný rukodělnou činností, tak obvykle bude otrávené nejen ono, ale znechutí svým chováním i mnoho ostatních. Proto není nutné a vhodné aby například sourozenci, pokud nemají stejné zájmy, jezdili na stejný tábor.“

  Takže – pokud se nemůžete s rodiči nad výběrem tábora shodnout, klidně jim dejte přečíst tenhle článek, nebo je nasměrujte na stránky www.dobrytabor.cz. Protože jedině tábor, kde se vám bude líbit, je ten OPRAVDU DOBRÝ PRO VÁS!

  Osmero dobrého tábora (zdroj a více informací k jednotlivým bodům -  www.dobrytabor.cz)

  1. Má kvalifikované vedení
  2. Má zajímavý program
  3. Je bezpečný
  4. Je ve vhodných prostorách
  5. Je zdravotně zabezpečen
  6. Má dostatek informací pro všechny
  7. Rozvíjí osobnost účastníka
  8. Má důvěryhodného pořadatele
  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (21)

  Příspěvek z 9. září 2008 v 17:58.
  Irminka12 v něm napsal:

  byla sem na táboře tento rok a bylo to fakt supr!!!!16 Byla sem na táboře s Tulákem. Esli chcete o tulácích vědět něco víc mrkněte na: www.tulaci.ic.cz

  Tricki v něm napsal:

  Bezva

  Jezdím na tábory jsou bezva11146781016192122242526

  Kájin v něm napsal:

  jedu po druhé

  Byl jsem minulý rok na táboře a bylo to hezký,taky doporučuju441625