Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Oprsklovi – zábavná knížka pro děti

  vydáno  •  knihy

  Oprsklovi jsou (ne)normální americká rodinka, která skrývá nejedno tajemství a navíc má otravného souseda. Jedná se o zábavnou knížku pro děti od 8 let. Chcete se o ní dozvědět víc? Tak jdeme na to!

  Oprsklovi , © Anežka9

  Postavy a informace o nich

  Pan Oprskla

  Pan Oprskla vymýšlí vtípky do humorných přáníček a moc rád se hrabe v sousedově popelnici. Když byl v rezervaci, jmenoval se Punťa. Vždy, když přijde domů, řekne nějaký ze svých vtípků. Hrozně rád si s někým povídá.

  Paní Oprsklová

  Paní Oprsklová vyrábí neobvyklé kloboučky z plat od vajíček a kuřecích kostí. Když žila v rezervaci, jmenovala se Pepča. Hrozně ráda vaří.

  Bohouš

  Bohouš je pěkné kvítko. Věčně někde pobíhá nebo okusuje nohy od stolů. Rád si hraje se svou sestřičkou. Taky má hrozně rád dobrodružství.

  Bětka

  Bětka zase v jednom kuse pronásleduje svého bráchu. A taky se hrozně podivně chechtá. Ráda si hraje na módní přehlídku a její nejlepší kamarádka je Linda.

  Jak to začalo

  Jednou se vypravily dvě hyeny – Pepča a Punťa – na procházku. Každý den se koukaly, jak se lidé mezi sebou baví. Hyeny to po nich opakovaly a za pár dnů se naučily jednoduché fráze jako třeba „nedala by sis šálek čaje, drahoušku?“ Zrovna se šel do vody vykoupat zamilovaný pár. Hyeny si říkaly, proč tam jdou, že asi neví, že jsou tam krokodýli, ale to už viděly, jak krokodýl říká: „Mňam, mňam, mňam, to jsem si pochutnal.“

  Punťa s Pepčou neváhali a oblékli se do jejich oblečení. Pak Pepča přečetla z jejich pasů, že se ten pár jmenoval Fred a Amélie Oprsklovi. Byla tam také jejich letenka. Pepča hned prosila Punťu, jestli by se nemohli vydávat za Oprsklovi a žít v Anglii. Punťa chvíli váhal, ale nakonec řekl, že ano. A tak se vydali na cestu. Do letadla se dostali bez problému a sousedi je taky neprokoukli. A tak Oprsklovi začali bydlet v anglickém městě.

  Za pár měsíců zjistili, že všechno není zadarmo a že i voda, teplo, plyn atd. něco stojí. Museli si tedy rychle najít práci, ale nebylo to tak snadné. Pan Oprskla chtěl být třeba ředitel školy nebo uklízeč... Ale na nic z toho se nehodil, a tak nakonec zůstal u vymýšlení vtípků do humorných přáníček. Paní Oprsklová chtěla být herečka nebo uklízečka, ale dopadla jako pan Oprskla, akorát vyráběla zvláštní klobouky z plat od vajec.

  Po pár letech se jim narodili sourozenci Bětka a Bohouš. Žilo se jim dobře, ale najednou nastal den před jejich 1. dnem ve škole a sourozenci se ptali: „Mami, co je to dlouhé, co máme vzadu? A proč jsme chlupatí? Proč se tak chechtáme?“ Rodiče jim vysvětlili, že nejsou jako ostatní, protože jsou hyeny, ale musí to před všemi tajit. Bohouš a Bětka slíbili, že to nikomu neřeknou.

  Po pár měsících si děti našly nejlepší kamarádku, která si jako jediná ze třídy myslela, že jsou normální. Jednou si hráli na módní přehlídku, když najednou Bětce upadly šaty a pravda musela ven. Počkali na pana Oprsklu, který řekl jako vždy jeden ze svých vtípků: „Co viděl slepec, když šel do lesa? Přece houby!“ Všichni se smáli a potom se šlo na věc. Víš, Lindo, my nejsme jako ostatní, jsme totiž hyeny. Linda byla chvilku bílá, ale potom se jí začala vracet barva. Najednou řekla, že to je teda Bomba*O! A Bětka ji začala prosit, ať to nikomu neřekne. Linda to slíbila a potom si dali čokoládový dort. (ÍÍÍ)

  Oprsklovi bydlí vedle dost divného souseda Aloise. Je na ně zlý a pořád je špehuje. Ale nakonec se zjistí něco neuvěřitelného. Co? To si musíte přečíst sami.

  Něco o druhém díle

  Je i druhý díl jménem Zachránci zvířat. Je o tom, že se zvířata dozví, že se dá žít i ve městě. Všichni chtějí zjistit, jak se to dá udělat. Proto k Oprsklovým chodí zvířata z nejrůznějších koutů světa. Šly k nim už například zpívající pudlice, zmatený beran, ... Ale vždy to není tak lehké, jak si představovali.

  Napsal: Julian Clary
  Ilustroval: David Roberts
  Vydavatelství: Mladá fronta
  Přeloženo z angličtiny.
  Pro děti od 8 do 11 let.
  275 stran s velkými písmeny a obrázky

  Knížka se mi líbila a určitě si ji přečtěte.

  Autorka: (9 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Sysinka v něm napsala:

  Oprsklovi? Americká rodinka, o které je celý příběh v knize.

  Jedná se o knížku pro menší čtenáře a tak je dobře, že si děti nemusí složitě ve svých hlavinkách uspořádávat, kdo je vlastně hlavní postavou v knížce a kdo ne. Myslím, že toto ukotvení hned od začátku, je pro děti velmi důležité. A že má knížka víc hlavních postav? O to líp! Děti si vytváří ve své fantazii představu o vztazích v rodině, pokouší se příběh pochopit po svém a možná že je napadá i to, čím je rodinka v knize podobná té jejich, té v reálu.

  Na této recenzi mě zaujalo, že nám autorka představila krátce všechny postavy. A taky to, že nám řekla, že existuje i druhý díl. :-) tedy i po přečtení se můžou děti těšit i na další příběh, pokud by jim první knížka nestačila.

  Já osobně bych si knížku asi nepřečetli, protože jsem na ni už moc ‚velká':-D, ale věřím, že si své čtenáře, pro které byla věkově napsána, najde a věřím, že jich nebude málo ☺️.

  Anežka9 v něm napsala:

  Děkuji moc $>

  Fibi v něm napsala:

  Bylo to fakt supeer ♥️krásně jsem si početla