Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Orchideje - zakleté princezny?

  vydáno  •  Příroda · Rostliny · Orchideje
  Snad příliš nepřeháním, když orchideje přirovnám k princeznám, nejlépe k té z pohádky Princezna na hrášku. Jsou to rozmazlené citlivky. Pokud je něco vyvede z míry nekvetou, chřadnou a nenávratně mizí.

  Červenec 2009, Mělnicko, © Radkaa

  Orchideje České republiky

  V knize Orchideje České republiky představil David Průša 70 druhů a podruhů orchidejí, které byly zaznamenány na území České republiky.

  Některým druhům vadí moc vlhka, dalším jeho přebytek, nedostatek světla, nepříznivé složení půdy či si potrpí jen na určitý druh opylujícího hmyzu nebo ke svému životu nutně potřebují speciální podhoubí.

  Zatímco exotické orchideje můžeme obdivovat na výstavách, koupit si jejich květ v květinářství či pěstovat speciálně vyšlechtěné druhy doma, s druhy volně rostoucími v naší přírodě to nejde.

  Proto opakovaně žasnu nejen nad tvary květů, ale i nad místy, kde v České republice orchideje (zatím) rostou. Ať už jsou to vlhké louky označované jako černavy či slatiny; prosluněné stráně s vápenitým podkladem nebo místa velmi nenápadná - okraje lesa, bývalé lomy. Kdysi to byl člověk, který svým hospodařením (pastevectví, pravidelné kosení luk), umožnil především horským loukám rozkvétat do pohádkové krásy.

  Jenže pak stejný tvor (sám sebou označený jako Homo sapiens, čili člověk moudrý) začal svým konáním nejvzácnější poklady přírody vážně ohrožovat. Některé druhy rostlin a živočichů už vyhynuly nenávratně, jiné přežívají v chráněných územích – rezervacích.

  Jak člověk (ne)vyzrál nad přírodou

  Pohádkovou mluvou řečeno, člověk se začal chovat jako Otesánek. Chtěl sníst (přesněji řečeno využít) stále víc. Náročné obdělávání horských luk už lidem z různých důvodů nepřišlo dost dobré. Neudržované louky začaly zarůstat plevelnými rostlinami. Pak už bylo jen otázkou času, kdy vzácné rostliny zmizí.

  Fotogalerie

  Smíšené lesy, v kterých rostlo pestré složení druhů stromů, se najednou zdály lidem nepraktické. Místo přirozených a velmi odolných porostů se začaly stále častěji objevovat monokultury.

  Tedy lesy, v kterých převažuje pouze jeden druh dřeva, nejčastěji smrk. Poměrně rychle vyroste a už ho můžeme zpracovat… Tedy pokud se nepřižene vichřice a místo lesa nezanechá paseku.

  Co s močálem, kde neroste nic dobrého k jídlu? Meliorovat, tedy vysušit! Na poli se kromě toho, co zemědělci zaseli, objevil polní plevel. Honem nějakou tu chemii, ať rychle (a pokud možno nenávratně) zmizí. Netrvalo dlouho a na seznamu mizejících rostlin se objevila dříve hojná chrpa modrá.

  Z přírody začaly nejprve nenápadně a pak stále rychleji mizet desítky druhů rostlin a živočichů. Lidé si řekli, že by s tím měli něco dělat. Začali přehodnocovat své předchozí „moudré“ kroky. Mnohde už vědí, že v chráněných územích sebelepší technika nenahradí člověka s kosou a že pasoucí se koza či ovce dokáže trávník zkrátit na ideální výšku. Tak snad ještě není úplně pozdě!

  Ohrožené druhy rostlin v ČR

  Z celkového počtu asi 2 550 druhů a poddruhů všech cévnatých rostlin, které jsou původními zástupci flóry České republiky, stojí na různém stupni ohrožení 1 543 druhů a poddruhů. To znamená, že z celkového počtu všech taxonů rostlin, které se přirozeně vyskytují na území České republiky, je 60 % ohroženo. Kriticky ohrožených je u nás 471 taxonů, to jest 18,5 %.

  Zdroj: botany.cz

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 7. prosince 2017 v 15:41.
  _kebaba_ v něm napsala:

  moc hezky napsane, mamka orchideje miluje, takze jich doma mame plno:->

  Příspěvek z 5. prosince 2017 v 18:06.
  dennisvet v něm napsala:

  Krásný článek, zaujal mě :)

  Příspěvek z 13. srpna 2009 v 15:55.
  Deeee v něm napsal:

  Už jich vlastním 15

  :D ahoj je mi 15 let a letos se mi nejak ty orchideje sesly mela jsem jich uz 7 a letos jich  8 pribylo :D takze patnact vystavnich kousku