Alíkovina

Organismy - Houby

vydáno  •  Příroda

Na houby chodíme jen někdy, když se nám chce a máme chuť na smaženici.

Hřib smrkový, © marbo1212

Houby neboli hřiby byly kdysi řazeny do neživých skupinových organismů nezelených rostlin. V současnosti se už houby neřadí do rostlin. Minulý rok 2017 bylo známo kolem 120 000 druhů hub a v české republice roste okolo 10 000 druhů. Houby se rozmnožují výtrusy a podhoubím. Věda, co se zabývá houbami, je mykologie. Houby se vyvinuly už dávno v době před 900 - 570 miliony let. Největší houbou na světě je Václavka smrková. Jedlé houby slouží jako pochutina, jedovaté houby jsou nebezpečné kvůli velmi vysokému prudkému jedu a nejedlé houby nějak výrazně neohrožují lidský život, ale i tak se nedoporučuje je jíst, jejich chuť je nahořklá.

Sbírej jen ty houby, které bezpečně znáš.

Jedlé houby jsou například babka, bedla, hlíva ústřičná, hřib smrkový, klouzek žlutavý, kozák dubový a další.
Mezi nejznámější nejedlé houby patří hřib žlučník známý také jako hořčák.
Některé jedovaté houby: hřib satan, muchomůrka bílá, muchomůrka citrónová, muchomůrka červená, muchomůrka jarní, muchomůrka tygrovaná, muchomůrka zelená a ucháč obecný.

Na houby chodíme většinou na přelomu léta a podzimu často už o letních prázdninách a podle počasí i dříve. Koncem června jsme se šli do lesa podívat na hřiby - našli jsme velký hřib smrkový, kuřátka, lišky a modráky. Když jsme šli do lesa, nastříkali jsme se repelentem proti klíšťatům, vzali jsme si nepromokavé oblečení a gumáky. Když jsme tak chodili, našli jsme jeden hřib smrkový a po mě lezla dvě klíšťata, ihned jsem je setřepala dolů. Když jsme nemohli nic najít, rozhodli jsme se, že se vrátíme zpět na zahrádku. Taťka se rozhodl, že se půjde podívat sám a našel kuřátka, lišky a modráky. Druhý den jsme si z hřibů udělali dobrou smaženici. Byla vynikající. Já osobně miluji hřibovou smaženici.

A co vy? Také máte rádi hřiby? Chodíte na hřiby? Jaké hřiby sbíráte?

Autorka: (14 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (5)

Příspěvek z 2. srpna 2018 ve 13:43.
Almon v něm napsala:

miluju houby! :-D ale muj kamarad ne...:-(

Příspěvek z 31. července 2018 v 10:05.
Pelda03 v něm napsal:

Tady je brutální sucho, našel sem v lese pár hub, poschlých. Ale smaženici s vejcem bych si dal ne že ne

Příspěvek z 30. července 2018 v 19:51.
JáJá1 v něm napsal:

Jj. Máme houby.