Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Orientační běh

  vydáno  •  Sport · Volný čas venku

  Orientační běh je můj oblíbený sport. Běhám ho už 2 roky a ráda bych vám blíže ukázala, co to je.

  Základní potřeby, buzola, čip a čelovka, © KrálíčekSušenka

  Informace

  Je to běh s mapou, většinou v lese, ale běhají se i sprinty ve městě. Používá se k němu mapa, buzola, čip a sportovní oblečení. V zimě se bude hodit i čelovka. 

  Závody

  Před závodem

  Nejdříve se musíte na nějaký ten závod přihlásit. Nejčastěji se přihlašuje na webu Oris. Většinou se platí poplatek za závod a také 50 Kč za zapůjčení čipu, pokud žádný nemáte. Na internetu si můžete vyhledat starší mapu terénu, kde budete závodit, abyste se trochu připravili.

  Na závodě

  Až přijedete na místo, musíte nejdříve nahlásit na prezentaci, že jste přišli. Poté si půjčíte čip, pokud ho nemáte. Vezmete si papírek s popisem kontrol. Až vystartujete, dostanete mapu, aby se na ni nikdo nekoukal předem.

  Můj poslední skorozávod , © Trenéři z oddílu OB Kotlářka

  Co když se ztratím?

  Stačí se zastavit a pořádně zorientovat – pomocí buzoly. Také bývají v lese většinou fáborky (proužky z krepáků), podle kterých můžete jít a vždy dojdete na start nebo do cíle. Krom toho se můžete i zeptat někoho, kdo poběží kolem, určitě vám rád pomůže. 

  Kontroly

  Na každé kontrole je oranžovo-bílý lampion. Pod ním je krabička s číslem, do které se strčí čip. Krabička pípne a můžete běžet dál. Kontroly se musí razit za sebou, jak mají být, jinak budete diskvalifikováni. Každá kontrola má své číslo a nesouvisí s pořadím kontrol na mapě!

  Orientační kontrola

  V cíli

  V cíli si odpočinete a poté dojdete k vyčítání. To znamená, že čip strčíte do další krabičky a vytiskne se papírek, na němž bude čas a jestli jste našli všechny kontroly…

  Já a „orienťák“

  Já jsem začala tím, že naše škola každý rok pořádá závody v blízké oboře. Začalo mě to bavit, tak mě rodiče přihlásili na kroužek. Na trénincích nejsou čipy ani lampiony, jen kartičky s čísly. Po roce jsem přestoupila do pokročilejší skupiny. Na závody jezdím docela často a i když to chci už vzdát, vždy nakonec doběhnu do cíle se všemi kontrolami.

  Pár „vtipných“ příhod

  1. Jednou jsem takhle běžela myslím z druhé kontroly na třetí a běžela jsem po cestě. Běžela jsem a běžela (nebo spíš šla? O:-)) a najednou jsem zjistila, že nevím, kde jsem, ocitla jsem se uprostřed nějakého plotu. Vůbec na mapě nebyl. Už jsem začala být bezradná. Naštěstí šly kolem dvě holky a řekly mi, kde jsem. Byla jsem úplně na jiném konci mapy. Dovedly mě ke 3. kontrole, protože tam šly taky.
  2. Taky jsem jednou doběhla ke kontrole a najednou jsem zjistila, že nemám čip. Začala jsem ho hledat, hledala jsem ho asi 15 minut a nakonec jsem zjistila, že visí na stromě. To samé se mi stává dost často s mapou, ztratila jsem i čepici, pak jsem si rozbila buzolu, ... No, prostě jsem velmi šikovná. :-D
  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 19. listopadu ve 21:44, upravený po 3 minutách.
  Lassie v něm napsala:

  Krásný článek. Taky běhám orienťák. Je to super sport. Mimochodem nejsi jediná, kdo ztrácí čip i mapu na stromě:-D

  Příspěvek z 29. května v 18:41.
  FenečkaEjmi v něm napsala:

  KrálíčekSušenka: Tak to musím někdy vyzkoušet to pro začátečníky! 8-D >X<-

  Příspěvek z 29. května v 10:49.
  Andrejka7821 v něm napsala:

  Super! 5/5.:-D