Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Orientační běh, na všechny potíže lék

  vydáno  •  volný čas venku · sport · kamarádství
  Orientační běh je nepříliš známý sport, který dokáže velmi dobře rozvíjet váš mozek a fyzickou kondici. Při orientačním běhu se pohybujete venku, nejčastěji v lese, takže jste na vzduchu.

  Orientační běh v Kostelci u Jihlavy. (19. 9. 2010), © MAFRA

  Myslím si, že by ho měl zkusit každý, kdo má zájem o rozvíjení svého mozečku, nebo má zdravotní problémy (např. časté bolení hlavy). Mně osobně to velmi pomohlo: rok jsem chodila po doktorech, různých vyšetřeních atd. Nikdo mi nemohl pomoci, protože nevěděl jak, a já kvůli tomu málem opakovala ročník. Maminka mi řekla, že to mám z nudy a že musím něco dělat. Začala jsem tedy běhat orienťák - nejdříve z povinnosti, ale později se ukázalo, že jsem i velmi talentovaná a teď je to můj koníček.

  Orientační běh je založen na mrštnosti a inteligenci člověka. Je velmi důležité být mrštný, rychlý, obratný, bystrý, jednoduše dokázat se co nejrychleji pohybovat po lese. Na druhou stranu bez trošky vrozené orientace to nepůjde. Kromě toho, že se musíte umět pohybovat v lese, musíte také hledat kontrolní body (tzv. kontroly), které jsou vyznačené na velmi podrobné mapě. Tuto mapu (se kterou by se měl každý seznámit ještě před tím, než sám vkročí do lesa) obdrží každý na startu. Pak se snaží co nejrychleji oběhnout (případně obejít) všechny kontroly.

  Orientační běh v Kostelci u Jihlavy. (19. 9. 2010)Výhod oproti běhání na dráze je mnoho. Kdykoliv během závodu se můžete zastavit bez toho, aby se na vás někdo díval jako na moulu, který nic nevydží. Běháte na měkčím podkladu, takže šetříte kolena a kotníky. Když jsou parná léta, tak běháte ve stínu stromů. A poslední (už zmiňovaná) výhoda - nezáleží pouze na vaší fyzické kondici. Tento sport mi také velmi pomohl při hledání nových přátel - v našem oddíle je totiž spousta mých vrstevníků a velmi rychle jsme se spřátelili.

  Orientační běh má kolébku v Norsku


  Kolébkou orientačního běhu je Skandinávie, která má pro něj ideální podmínky - rozlehlé lesy a orientačně náročné terény. První závod v OB se uskutečnil 31. října 1897 v norském Oslu. Zúčastnilo se jej 8 mužských startujících, kteří soupeřili na trati dlouhé 10,5 km se 3 kontrolami. Čas vítěze byl 1:41:07. Postupně se rozšířil také do Švédska a Finska, kde během první poloviny XX. století vznikly národní svazy, systém soutěží atd. Do dalších míst Evropy a světa se začal šířit až ve druhé pol. XX. století.

  Dnes se orientačnímu běhu věnuje okolo 1 milionu lidí na celém světě. V 67 státech je registrováno přes 350 000 závodníků ve více než 4 000 klubech. Doménou je především Evropa, mimo ní je nejrozšířenější v USA, Kanadě, Austrálii a v Japonsku. V současnosti se snaží výrazněji prosadit v Číně - především na vysokých školách.

  Sport se snaží zařadit mezi olympijské disciplíny v pěším i lyžařském OB.

  Více informací najdete v internetové encyklopedii Wikipedie

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  zuziště v něm napsala:

  Ještě jsem to nezkoušela

  Jájsem to ještě nikdy pořádně nezkoušela,ale jednou jsem byla s mamkou a s jejími žáky na sportovním kurzu a běhali jsme po lese a hledali jsme papírky na stromech(jakobi orientační běh) a docela mě to bavilo777252525

  dagmarrka v něm napsal:

  běh

  já beham orienták 3 roky je to super zábava1010101010101044442121212124

  Příspěvek z 11. července 2011 v 9:27.
  Emika v něm napsala:

  :)

  Orienťáky miluju :)) Tenhle rok jsem z celé školy (osmileté gymnázium) byla první za primu-kvartu a třetí z celý školy ! :)) Fakt nejlepší sport, chtěla bych ho běhat i závodně, ale nestíhám :(