Takzvaný gregoriánský kalendář už existuje 439 let, a za tuto dlouhou dobu ještě neměl ani jednu změnu. Ovšem 6. dubna 2022 se přelomí dějiny a gregoriánský kalendář tak, jak ho ve světě známe, se změní.
„Země v OSN, které používají gregoriánský kalendář, jej od 6. dubna přestanou používat, nahradíme ho jeho upravenou verzí, která bude stejná až na to, že nebude obsahovat desátý duben,“ uvedl 30. března generální tajemník OSN António Guterres.
Ale proč?
Zní to neuvěřitelně, ale za tímto rozhodnutím stojí Mark Zuckerberg. Možná ho znáte, pod svou značkou Meta vlastní sociální sítě Facebook, Messenger, WhatsApp, Instagram a síť virtuální reality Oculus, dnes řešenou pro projekt Metaverse.
Právě 10. dubna roku 2018 vypovídal před výborem amerického senátu ohledně zneužívání dat uživatelů sociální sítě Facebook. Na tento den nevzpomíná rád, byl to pro něho velmi stresující den a chtěl mít pocit, že někde takové stresující dny nejsou. Fanoušci spekulují, že to může být jeden z důvodů pro jeho rozhodnutí.

Už tady je vidět, jak nervózní je Mark Zuckerberg u soudu, © KGO-TV
„Desátý duben je snad ten nejhorší den v roce, měli by ho zrušit!“ napsal Mark Zuckerberg 16. března tohoto roku na svůj Facebook. Předpokládáme, že to myslel jako vtip, nicméně o pár dní později zjišťujeme, že to je krutá realita.
Za tuto šílenost byl Mark Zuckerberg ochotný zaplatit 27 miliard českých korun, uvádí CNN Prima News. Ovšem to je jen o trochu více než procento jeho odhadované tržní hodnoty, takže nemusíme předpokládat, že ho tato investice bude nějak trápit, a brzo se mu vrátí.
OSN tuto nabídku zprva odmítala, ale tyto peníze skutečně potřebují kvůli aktuální ekonomické krizi, způsobenou konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou. Oba tyto státy jsou členem OSN a přesto porušují jejich zásady míru, což pro obě strany znamená obrovskou ztrátu peněz.
Toto rozhodnutí by znamenalo, že m. j. třeba Zdeněk Pohlreich přijde o své narozeniny. Také by to tvořilo velké komplikace pro kreslíře kalendářů, a mimo jiné i zbytek populace. Proto je teď OSN s Markem Zuckerbergem v kontaktu a zvažují kompromis, že zkrátí desáté dubny na jednu hodinu, a pro ustálení rovnováhy dá jedenáctým dubnům místo dvaceti čtyř rovnou čtyřicet sedm hodin. Lidi jako Zdeněk Pohlreich budou tedy mít jednu hodinu na oslavu narozenin. António Guterres uvádí, že je to „dostačující čas“.

Zdeněk Pohlreich se docela divil, když mu štáb sdělil, že mu zruší den narozenin, © FTV Prima
Ovšem to vytváří malý problém, že ručičkové hodiny budou jedenáctého dubna ukazovat matoucí hodnoty, ale to Mark Zuckerberg také vyřeší tím, že si na hlavní stránku platformy Facebook vloží ručičkové hodiny, které budou i 11. dubna ukazovat skutečný čas, protože na nich bude místo dvanácti čísel čtyřicet sedm. Na sledování času budete tedy muset navštěvovat Facebook. Bohužel tyto ručičkové hodiny neuvidíte nikde jinde, Mark Zuckerberg už na ně stihl podat žádost o patent.
António Guterres také uvedl, že se Mark Zuckerberg dříve usilovně snažil o zrušení všech úterků, protože právě v úterý u soudu vypovídal. Ale to mu komise neschválila, prý by to způsobilo „mírný zmatek“.
Tak co? Těšíte se na dny, co budou trvat jednu hodinu?