Alíkoviny

Osobnost TGM + kvíz

vydáno  v 11:13
Co znamená zkratka TGM? Chceš se dozvědět zajímavosti ze života jednoho z nejvýznamějších československých prezidentů? O co se zasloužil a čím přispěl k rozvoji našeho státu?
Výřez z fotografie ze 17. června 1928 se stal symbolem první republiky. Motiv prezidenta držícího malou dívku byl později použit i na dopisní známce.

Autor fotky: Hradní archiv

Zkratka TGM ti může prozradit, že se budeme bavit o Tomáši Garrigu Masarykovi. Obyčejně se při zkracování jmen používají tečky. Obvykle se také zkracují pouze křestní jména (např. Pavel Novák jako P. Novák). Netradiční zkratka, jako je TGM, se u jmen neobjevuje často.

Mohou se takto zkracovat např. různé firmy (TQM-dopravní společnost), nebo politické strany (ODS, ČSSD aj.). Masaryk je proto čestnou vyjímkou. Celé jeho jméno má i jinou, zajímavou historii. O tom ale až později.

kvíz o tgm

Své znalosti o našem prvním prezidentovi si můžeš vyzkoušet v kvízu.

Tomáš Garrigue Masaryk byl jedním z nejvýznamějších prezidentů Československé republiky. Tím se ovšem nenarodil, ba právě naopak. Vedla k tomu dlouhá a složitá cesta.

V dnešní době je téměř běžné, když se na vysoká politická místa dostávají lidé jen díky penězům. To ale není případ TGM. Ten se totiž narodil v chudé rodině (7. března 1850 v Hodoníně). Jeho rodiče jej nechtěli dávat na studia. Měl jim pomáhat v hospodářství. Na Masarykův talent a vysokou inteligenci přišel až jeho první učitel. Ten pak přemluvil rodiče, aby malého TGM poslali studovat.

31. května 1925 se konaly v Lánech legionářské slavnosti. Za děti legionářů přišla Masaryka pozdravit dcera jednoho z nich.

Od začátků svých studií byl Masaryk v nelehké finanční situaci. Našel si proto práci vychovatele. Jedině tak se dokázal na studiích udržet i bez finanční podpory rodičů. Po dokončení gymnázia v Brně se rozhodl odcestovat do Vídně. Ve Vídni dále studoval na vysoké škole jazyky a filosofii. Masaryk měl od základní školy, až do konce svých studií, vždy výborné výsledky.

Malíř Max Schurman pracuje na jezdeckém portrétu TGM. Snímek vznikl 31. srpna ve slovenských Topolčiankách.

Podnikal také různé studijní cesty po Evropě. Na jedné z nich pak potkal svou manželku, Charlottu Garrigue. Možná sis všiml něčeho zvláštního na jejím přijímení. Už jsi ho někde viděl? Nejspíše to bylo hned v první větě tohoto článku :-) Není to však náhoda, či shoda jmen.

INFOGRAFIKA: MASARYKŮV RODOKMEN

Prohlédněte si příbuzenské vztahy v rodině prvního prezidenta

Tomáš Masaryk, jak zní celé jeho rodné jméno, přijal po svatbě jméno své ženy. Taková věc je u nás vyjímečná i v dnešní době. Takže si možná dokážeš představit, jak se lidé museli tvářit před více než sto léty. Po svatbě se TGM snažil uživit rodinu, a proto přijal místo profesora na Pražské univerzitě.

Během svých studií, i po nich, vydal TGM několik knih a založil časopis. Zajímavější je ovšem jeho práce na rukopise Královedvorském a Zelenohorském. Tyto rukopisy byly, již několik desítek, let považovány za vzácné památky ze středověku. TGM ale dokázal, že se jedná o padělky. Mnoho lidí si tak znepřátelil. Pouze část české společnosti ocenila tento Masarykův přínos české literatuře.

InsertSingleVideo

Po aféře s rukopisy vstupuje TGM do politiky. Nejprve byl členem malých stran. Později se dostal i do parlamentu. R. 1914 však přišla první světová válka a TGM musel odejít ze země. Neměl totiž ty správné politické názory.

I v zahraničí se však snažil pomáhat rozvoji Českého státu. To se mu také dařilo. Po skončení první světové války (1918), bylo dříve nesamostatné Československo osamostatněno. Tuto zásluhu přičítáme, mimo jiné, hlavně Masarykovi. Ještě v tom samém roce byl zvolen prezidentem. TGM zemřel na zámku v Lánech r. 1937.

T. G. Masaryk

Internetová encyklopedie Wikipedie, heslo Tomáš Garrigue Masaryk

Klaus otevřel výstavu o Masarykovi, pak pokřtil svou další knihu, podívejte se - 2. března 2010

Sága rodu Masaryků: velké talenty, kruté konce. A teď i potomci v Česku

Masarykovo muzeum v Hodoníně www.masaryk.info

Kdo byl kdo v našich dějinách do roku 1918 - nakladatelství Libri

Kniha Renáty Fučíkové - Tomáš Garrigue Masaryk, edice Největší Češi

Karel Čapek: Hovory s TGM (ke stažení z webu Městské knihovny v Praze)

Autor: