Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Osoby s postižením aneb můj den v sociální dílně

  vydáno

  Osoba s postižením je nejprve osobou a až v druhé řadě má postižení! A že jde často o osoby nezvykle milé a příjemné, jsem se přesvědčila při návštěvě sociální dílny v Davli. Pojď se se mnou podívat, jak takový den probíhal!

  Letní tábor autistických dětí v Jizbicích na Nymbursku (9. července 2014), © MAFRA

  Abych nejprve uvedla, o čem bude následující článek, tak si přečti tyto odstavce a dozvíš se vše potřebné. Jsem dívka, která má potřebu pomáhat lidem. Tento rok mi pravděpodobně nevyjde speciální pedagogika, tak budu rok studovat češtinu (kam se snad dostanu) a příští rok to zkusím znova. A tak pořád dokola, dokud se na ni prostě nedostanu! Je to mé životní poslání – pomáhat lidem, kteří to potřebují. Že nevíš, co je speciální pedagogika zač? Jde o práci s lidmi s postižením. Ve zkratce.
  Následující článek ale nebude o tom, co speciální pedagogika je, ale o tom, co jsem prožila. V rámci psaní seminární práce jsem se podívala do sociální dílny v Davli u Prahy, kde osoby s postižením uplatňují svůj pracovní potenciál. Možná tě to nezajímá, ale pokud ano, přečti si, jak to v takové dílně vypadá! Třeba uvidíš, že postižení člověka nedělá něčím míň! (Anebo to už dávno víš, v takovém případě čti, aby ses dozvěděl něco nového!)

  *****
  Když jsem ráno přijela do dílny, všichni už byli na svých stanovištích zabráni do práce. Dostala jsem plášť, čepici a přezůvky a šla jsem si vyzkoušet, co pracanti (jak se zaměstnancům dílny říká) v dílně dělají. Jejich pracovní činností je nakládat utopence a hermelíny. Pracovní den pro ně trvá 6,5 hodiny, přičemž pracují čtyři dny v týdnu (od pondělí do čtvrtka).

  Pracanti se musí při práci soustředit, velmi soustředit, proto samotná práce probíhá spíše v tichosti. Jelikož je v dílně 5 zaměstnanců, práce je obvykle rovnoměrně rozdělená mezi všechny. Dva pracanti se věnovali nakládání utopenců (první zbavoval špekáček slupky a krájel ho a druhý špekáčky plnil okurkou, cibulí a paprikou) a tři zbývající pracanti byli zaměstnání nakládáním hermelínů (jeden vybaloval hermelíny a krájel je, druhý promazával pastou a třetí rovnal do nádoby a doplňoval kořením). Já jsem pracovala chvíli s první skupinou, poté s druhou, abych si vyzkoušela všechny činnosti.
  Kromě pracantů jsou v díle vždy přítomné 2 asistentky, které na výrobu dohlížejí a pracantům pomáhají.

  Po desáté hodině (pro pracanty je důležité, aby měli přesně určený čas přestávek) se skončilo nakládání hermelínů a utopenců, uklidila se pracovní plocha a pracanti si mohli udělat pauzu na svačinu. V jídelním koutku byla možnost si i uvařit čaj či kafe, čehož jsme všichni rádi využili.
  Do svačiny jsme byli já i pracanti poměrně zamlklí, ale při jídle se „prolomily ledy“. Pracanti mi vyprávěli, jak a kde teď žijí, co dělají, když nejsou v práci, a tak.

  Po svačině už nebylo moc práce, proto jsem se dál do výroby nezapojovala. Jelikož se nakládal balkánský sýr, tak jsem se zprvu dívala, jak výroba probíhá. Po chvíli se mě však jedna z pracantek, Míša, začala ptát, zda dělá svou práci dobře a že jí krájení nejde, jak to má dělat. Nepřímo jsem na sebe tedy vzala roli pomocné asistentky, což jsem původně ani neočekávala, ale rozhodně to pro mě byla skvělá zkušenost.

  Ve dvanáct se pozastavila práce na balkánských sýrech a pracanti si mohli udělat další přestávku, tentokrát na oběd. Jídlo, které si mohli ohřát v mikrovlnce, si přinesl každý své. Samotná práce, jak jsem již psala, probíhá poměrně v tichosti, ale při jídle se opět rozvinula příjemná diskuze. Lidé s mentálním postižením možná nedokážou tolik věcí, co zdraví lidé, ale o to jsou srdnatější a milejší.

  Po dni v dílně jsem pochopila, jak důležitá tato činnost pro osoby s postižením je. Stejně jako zdraví pracující si na práci místy stěžovali, přáli si být doma, ale viděla jsem, s jakým zaujetím četli ve výplatní pásce a jakou radost měli z toho, že jsou součástí pracující společnosti.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 29. května 2017 ve 20:34.
  Thaiwald v něm napsala:

  T-SR čemu nerozumíš? :D
  Jinak díky a ALÍKU, KDY DOSTANU TY BODÍKY? :D

  Příspěvek z 27. května 2017 ve 12:01.
  Gattina v něm napsala:

  Super.

  Příspěvek z 25. května 2017 v 16:53.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Je pěkné že chceš pomáhat lidem