Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Ostatní kouří, my chodíme běhat

  vydáno  •  Volný čas venku
  Začalo to už na základce, spolužáci našli nějakou mezeru v ochranné zdi, která jim bránila nakupovat tabákové výrobky. Nejdřív si z frajeřiny párkrát zapálili, rychle se stali závislými a možná se už nikdy neobejdou bez ranní cigarety. Taky jsem to zkusila. Měla jsem to štěstí, že mi na rozdíl od nich došlo, že nikotin nepotřebuji.

  Půlmaraton a desítka v Brně očima Rungo.cz, © Marek Odstrčilík

  Nikotin je látka, kterou dostáváme do těla prostřednictvím tabáku. Je silně návykový. Slabším osobnostem stačí si pravidelně zapálit v průběhu pár dní a už si bez něj nedokážou představit život. Člověk se s ním na krátkou dobu cítí šťastnější, nehledě na to, že si mezitím neodvratně ničí zdraví. Nikotin totiž ovlivňuje působení našich přirozených hormonů štěstí, endorfinů. Mění jejich uvolňování do krve a citlivost organismu na ně. Ale i člověk, který se cítí naprosto v pořádku a šťastný, se může na nikotinu stát závislým.

  Když si uvědomím, jak blízko jsem byla doživotní závislosti na něčem, co by mě mohlo bez okolků zabít, musím si sama vynadat. Z tolika veselých lidí, co znám, cigarety udělaly trosky bez peněz, se žlutými zuby a špatnou pletí a možná i s pomalu rostoucím nádorem někde uvnitř. Taky jsem do toho málem spadla. Ale dokázala jsem říct ne.

  Existují i mnohem zdravější způsoby, jak urychlit uvolňování endorfinů. Třeba pohyb. I když jsem již dřív cvičila, řekla jsem si, že pokaždé, když mi po škole nabídnou kamarádi cigaretu, půjdu si zaběhat. Časem se z toho stal koníček, bez kterého se neobejdu. Běhání má totiž hned několik plusů: zlepšuje kondici a zdraví, pomáhá při čištění organismu od škodlivin, urychluje metabolismus a zlepšuje prokrvení. A pak jsou tu endorfiny, držící se nově rozprouděného oběhu déle, než jednu hodinu, jako je tomu u cigaret. Běháním spálíte nějaké ty kalorie a kromě toho, že si tak udržujete štíhlou linii, jste večer o něco vyčerpanější a lépe se vám spí. Usnete dříve, spíte hodnotnějším spánkem, ráno jste svěžejší a dobrá nálada se tak udrží řádově déle, než když se v parku potají zašijete za roh se schovanou krabičkou a zapalovačem.

  Běhání vás také nemůže zabít, pokud ho provozujete správně. Je třeba pravidelně dýchat a soustředit se spíš na výdechy než nádechy, což spousta lidí opomíjí a dostavují se jim tak nepříjemné bolesti. Začátečníci by se neměli přepínat, úplně stačí první den uběhnout tolik, kolik se vám chce, i kdyby to mělo být jen pár stovek metrů. A pak den po dni přidávat vždy pár kroků. Člověk, který začíná běhat, by měl počkat, až se na jaře oteplí nad deset stupňů a tento limit první rok udržet nebo se vážně svědomitě v průběhu léta otužovat. Také doporučuji neběhat kamkoli po setmění nebo na odlehlá místa, skrz tmavé podchody apod., ať už jste kluk nebo holka. Není-li zbytí, snažte se alespoň nenastavovat si sluchátka příliš nahlas, abyste slyšeli, co se kolem vás děje. Lepší pochopitelně je vůbec si je nebrat.

  Nabízím ještě jedno srovnání, přijatelné sportovní oblečení, netrváte-li na značkách, vás při dobré údržbě vyjde na několik set korun a vydrží několik let. Krabička cigaret týdně, i ta levná, vám ročně sebere tři tisíce korun. A ti nejzarytější kuřáci potřebují i více krabiček denně.

  I když tomu nebudete věřit, dokud sami nebudete závislí nebo před tím neutečete jako já, stačí málo a nikdy se zlozvyku kouření nezbavíte. Proto to prosím nepodceňujte a až vám někdo poprvé nabídne cigaretu a vy budete mít chuť zakusit něco nového, místo ničení svého zdraví se seberte a vyzkoušejte nový sport.

  S kamarády, kteří do toho šli se mnou, chodíme taky na cyklovýlety, na vodu, lézt po skalách. Možností je tolik a každý si může vybrat. Že vám jedna cigareta neublíží, vás může napadnout, ale že vám neublíží zdravý pohyb, to přece dávno víte.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 20. května 2014 v 16:40.
  DanielkaKulhavá v něm napsal:

  PRAVDA

  Já vím jednou už jsem sem psala.Prostě mi kamarádka nacpala cigaretu do pusy.V životě nechci s cigaretami nic mít,a myslím si že jsem měla obrovské štěstí že jsem cigaretám nepropadla.Nevím co bych potom dělala nedávno jsem totiž oslavila pouhé 11 narozeniny a ten incident se stal dávno před tím. Mám handycap zvaný Dětská Mozková Obrna(DMO)Takže nemám na výběr s tolika sportů jako vy zdravý lidé ale běhat se snažím,s mou mladší sestrou hraji i fotbal plavu a každý den pokud nejsem nemocná jsem s kamarádkami a minimálně 2 hodiny denně se hýbeme.Takže myslím že moje tělo na tom není zase tak špatně jako tělo kuřáků.Ven s námi chodí i mladší sestra takže se na ní snažím dohlížet aby cigaretu neokusila.Sama vím že cigareta způsobuje nádory na všech možných místech našeho lidského těla,rakovinu několika orgánů našeho těla(myslím že hlavně hrtanu a hltanu, jazyku,srdci a plicím.)Můj táta kouřil ale mámě se to nelíbilo jak měl táta mámu hrozně rád,dokázal se odnaučit kouřit ještě před mým a sestřiným narozením.Jsem na něj velice pyšná,a alespoň vím že můj handycap nezavil ani mamky ani taťky zdravotní stav.Tímto komentářem bych všem kuřákům chtěla říci:Nekuřte když vám to někdo nabídněte běžte si raději zaběhat nebo nějak zasportovat jak se radí v tomto článku.A kuřákům:Zkuste se své závislosti zbavit,alespoň to zkuste i tady na Alíkovi je článek jak přestat kouřit. Ubližujete tak sobě i svému okolí.A autorce tohoto článku bych srdečně chtěla poděkovat ta to že se nám snaží pomoct.

  Příspěvek z 12. května 2014 ve 22:02.
  Mímušák v něm napsala:

  Kouření

  No, já jsem cigaretu zkusila, ale nejsem na nich závislá. Dám si třeba, když jsem na koncertu nebo něco takového, ale jinak nekouřím. Nikdy bych ale nechtěla být jednou z těch, co bez cigarety nevydrží. Já si dám tak tři za půl roku a vyhovuje mi to. :)

  Příspěvek z 12. května 2014 ve 20:41.
  a_u v něm napsala:

  Ano

  Ano, souhlasím do posledního písmene s tímto článkem.

  Zrovna dnes jsem slyšela ve zprávách, že v Česku začínají děti kouřit čím dál tím dřív. Nikdy kouřit nebudu. Kouření je odporné. Ničí to zdraví, leze to do peněz... a vůbec.
  Také běhám. Každý den si zaběhám krátkou trať po naší obci. Je to nádhera. Jsem přitom uvolněná, nic mě netrápí...a i mi to víc myslí.
  Proto s kouřením nikdy nechci nic mít. K čemu to taky je? Je mi líto těch lidí, kteří tomu propadli.

  Raději si něco udělám pro svoje zdraví; například běhám nebo dělám i jiný sport.
  Nikdy nezačněte kouřit, je to hnusné a k ničemu. ;)