Nikotin je látka, kterou dostáváme do těla prostřednictvím tabáku. Je silně návykový. Slabším osobnostem stačí si pravidelně zapálit v průběhu pár dní a už si bez něj nedokážou představit život. Člověk se s ním na krátkou dobu cítí šťastnější, nehledě na to, že si mezitím neodvratně ničí zdraví. Nikotin totiž ovlivňuje působení našich přirozených hormonů štěstí, endorfinů. Mění jejich uvolňování do krve a citlivost organismu na ně. Ale i člověk, který se cítí naprosto v pořádku a šťastný, se může na nikotinu stát závislým.
Když si uvědomím, jak blízko jsem byla doživotní závislosti na něčem, co by mě mohlo bez okolků zabít, musím si sama vynadat. Z tolika veselých lidí, co znám, cigarety udělaly trosky bez peněz, se žlutými zuby a špatnou pletí a možná i s pomalu rostoucím nádorem někde uvnitř. Taky jsem do toho málem spadla. Ale dokázala jsem říct ne.
Existují i mnohem zdravější způsoby, jak urychlit uvolňování endorfinů. Třeba pohyb. I když jsem již dřív cvičila, řekla jsem si, že pokaždé, když mi po škole nabídnou kamarádi cigaretu, půjdu si zaběhat. Časem se z toho stal koníček, bez kterého se neobejdu. Běhání má totiž hned několik plusů: zlepšuje kondici a zdraví, pomáhá při čištění organismu od škodlivin, urychluje metabolismus a zlepšuje prokrvení. A pak jsou tu endorfiny, držící se nově rozprouděného oběhu déle, než jednu hodinu, jako je tomu u cigaret. Běháním spálíte nějaké ty kalorie a kromě toho, že si tak udržujete štíhlou linii, jste večer o něco vyčerpanější a lépe se vám spí. Usnete dříve, spíte hodnotnějším spánkem, ráno jste svěžejší a dobrá nálada se tak udrží řádově déle, než když se v parku potají zašijete za roh se schovanou krabičkou a zapalovačem.
Běhání vás také nemůže zabít, pokud ho provozujete správně. Je třeba pravidelně dýchat a soustředit se spíš na výdechy než nádechy, což spousta lidí opomíjí a dostavují se jim tak nepříjemné bolesti. Začátečníci by se neměli přepínat, úplně stačí první den uběhnout tolik, kolik se vám chce, i kdyby to mělo být jen pár stovek metrů. A pak den po dni přidávat vždy pár kroků. Člověk, který začíná běhat, by měl počkat, až se na jaře oteplí nad deset stupňů a tento limit první rok udržet nebo se vážně svědomitě v průběhu léta otužovat. Také doporučuji neběhat kamkoli po setmění nebo na odlehlá místa, skrz tmavé podchody apod., ať už jste kluk nebo holka. Není-li zbytí, snažte se alespoň nenastavovat si sluchátka příliš nahlas, abyste slyšeli, co se kolem vás děje. Lepší pochopitelně je vůbec si je nebrat.
Nabízím ještě jedno srovnání, přijatelné sportovní oblečení, netrváte-li na značkách, vás při dobré údržbě vyjde na několik set korun a vydrží několik let. Krabička cigaret týdně, i ta levná, vám ročně sebere tři tisíce korun. A ti nejzarytější kuřáci potřebují i více krabiček denně.
I když tomu nebudete věřit, dokud sami nebudete závislí nebo před tím neutečete jako já, stačí málo a nikdy se zlozvyku kouření nezbavíte. Proto to prosím nepodceňujte a až vám někdo poprvé nabídne cigaretu a vy budete mít chuť zakusit něco nového, místo ničení svého zdraví se seberte a vyzkoušejte nový sport.
S kamarády, kteří do toho šli se mnou, chodíme taky na cyklovýlety, na vodu, lézt po skalách. Možností je tolik a každý si může vybrat. Že vám jedna cigareta neublíží, vás může napadnout, ale že vám neublíží zdravý pohyb, to přece dávno víte.