Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Ostrovy z odpadků

    vydáno  •  zahraničí

    Lidé vytvářejí vlastníma rukama novou pevninu s pomocí toho nejdostupnějšího materiálu pro člověka, z odpadků...

    Pod vodou, © Leksíkmikoka

    V Singapuru žije asi 5 miliónů lidí, rozprostírajících se pouze na 700 km2. Stát potřebuje více místa, a proto vědci našli řešení v netradičním způsobu, jak spotřebovat odpad. Místo zakládání nových skládek se odpad používá jako stavební materiál. Možná tomu nebudete věřit, ale v blízkosti Singapuru se nachází ostrov zcela zarostlý rostlinami a je uměle sestrojen z odpadu.

    Jak se to stalo?

    Osm kilometrů jižně od jižního pobřeží se nachází ostrov, který donedávna na mapách nebyl. Tam, kde by mělo být moře, je nyní 63 milionů m3 pevniny. Místní obyvatelé nazývají tento ostrov Simakao. Podle projektu, jehož náklady dosahují 400 milionů dolarů, se do roku 2040 všechny odpadky budou přeměňovat na stavební materiál. Jeden z vůdců tohoto projektu, Yong Chong Peng, řekl: „Tento ostrov se nijak neliší od přirozeného. Stejná tráva, stejní motýli a stejní ptáci.“

    Ale jak stavět ostrov, který je šetrný k přírodě, z krabic od pizzy a dalších nikomu nepotřebných odpadků?

    Nejprve se odpad zpracovává do „odpadového prachu“. K tomu je v Singapuru velké zpracovatelské centrum, kde se vytváří tak neobvyklé stavební materiály pro budoucí ostrovy. Každý den stovky speciálních automobilů přiváží do továrny až 3000 tun nových odpadků.

    Budoucí popel se suší ve dvou obrovských koších, poté je rovnoměrně rozdělen mezi šesti odpadkovými pecmi. Vysoce hořlavý odpad se může během sušení velice snadno vznítit, což může vést k vážné nehodě. Aby se předešlo takovým incidentům, ve všech pecích jsou kamery s infračervenými senzory reagujícími na překročení normální teploty. Signál z kamer se dostává do řídícího centra, kde odborníci nepřetržitě monitorují, co se děje v koších.
    Obrovská mechanická ruka hází do pece vysušené odpadky, tato ruka může přenést až osm tun odpadků najednou.

    Teplo vytvářené v peci ohřívá vodu a produkovaná pára otáčí turbíny, které tady vyrábějí elektřinu. 80 megawattů za hodinu stačí k tomu, aby továrna a budovy k ní přiléhající byly zcela soběstačné. Mnozí obyvatelé Singapuru ani nevědí, že jejich spotřebiče fungují díky krabici, kterou předevčírem vyhodili. A rozhodně se ani nedomnívají, že jednoho dne na této krabici bude možná postaven dům.
    Přeprava odpadního prachu je namáhavá práce. Každý den více než 100 kamionů převáží prach na mořskou základnu, kde jsou již připraveny dvě obrovské nádrže pro skladování prachu, s objemem 1,5krát větším než v olympijském bazéně.

    I při skladování prachu není vše tak jednoduché. I nejmenší foukání větru může rozdmýchat prach do ovzduší. Aby se předešlo těmto problémům, prach je nejprve namočen vodou a poté zakryt kovovými plošinami. Když je nádrž naplněna a uzavřena, na základnu dorazí remorkér. Pomocí hydraulické spojky se kontejner těsně připevní k remorkéru. Remorkér a kontejner se stávají jednou velkou přepravní lodí a plují 30 km k dalšímu stanovišti.

    Tento krásný ostrov se objevil, když se do moře vložily dva podobné kontejnery prachu. Nyní je jeho rozloha velká přibližně 3,5 km2. A každý den se ostrov postupně zvětšuje. Samozřejmě, když jen vezmete a vysypete hromadu prachu uprostřed moře, vlny jej rozmyjí za několik hodin. K udržení tvaru ostrova je podél jeho obvodu vybudována dlážděná stěna, na povrchu které je silnice dlouhá 7 kilometrů. Tento kamenný útvar hraje důležitou roli v existenci ostrova, jelikož zpevňuje pobřeží. Existují i plastové desky, které mají stejnou funkci. Tato směs kamenů a plastu tvoří kostru ostrova.

    Samotný ostrov je rozdělen na několik buněk naplněných vodou. Předtím, než určitá buňka bude zasypána prachem, vyčerpá se z ní voda a vylije se do sousední buňky. Jedná se o jednoduchý, ale velmi praktický systém. Podle výpočtu by se na ostrov mohlo vejít 654 fotbalových hřišť.
    Jednoho dne se toto místo stane pro někoho domovem.

    Ke konci bych chtěl dodat, že ostrovy z odpadků jsou sice praktická věc, ale snažme se nevytvářet neužitečné ostrovy odpadků na ulicích, v řekách, jezerech nebo oceánech. ;-)

    Zdroje: kak-eto-sdelano.ru/
    ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/v-mori-roste-ostrov-z-odpadu

    Autor:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (3)

    Příspěvek z 22. března 2019 ve 2:56.
    majacos v něm napsala:

    Tak tohle jsem nevěděla a je to super zjištění. Když se řekně ostrov z odpadků, tak se mi vybaví některé ty hawaiské (ale i jiné) ostrovy, kam mořské vlny přináší denně spousty odpadků. Tohle je teda mnohem smysluplnější.

    Příspěvek z 14. března 2019 v 16:19.
    tomato v něm napsal:

    Velmi zajímavé. Takový článek s tolika informacemi jsem nikdy nečetl. Krásné.R^R^R^

    Příspěvek z 14. března 2019 v 15:42.
    Mojemiminko v něm napsala:

    Pěkný článek a je mi blbě s toho jak je to stím odpadem