Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Ovlivňují sociální sítě naše sebevědomí?

  vydáno  •  sociální sítě · krása

  Sebevědomí... V dnešní době docela aktuální a řekla bych, že i důležité téma. Sebevědomí je důležité pro každého z nás, každý potřebujeme nějaké sebevědomí a v moderní době, kdy se všichni pohybujeme na sociálních sítích, je to pro některé z nás obtížné. Proč a jak předejít nízkému sebevědomí, to vám povím v článku.

  Žena koukající do zrcadla, © kevin laminto

  Díky sebevědomí si dokážeme cenit sami sebe. Bohužel ale né každý sebevědomí má. Pro některé z nás je to zvlášť obtížné, když projíždíme sociální sítě, kde jsou fotky našich oblíbených celebrit. Na každé fotce vypadají dokonale, přesně tak, jako bychom chtěli vypadat my. Nemají na sobě ani jedinou chybu, usmívají se a mají kolem sebe hodně podporujících lidí. Zkrátka život, který by chtěl žít asi každý z nás.

  Bohužel kvůli takovým fotkám dnes nespočet lidí trpí nízkým sebevědomím. Přáli by si vypadat jako jejich vzor. Musíme si ale uvědomit, že to, co vidíme na fotkách, mnohokrát není pravda. Fotky jsou často s nějakým filtrem, vyhlazené, ... A díky těmto úpravám dojdou fotky k takové dokonalosti, v jaké je poté vidíme na sociálních sítí.

  Samozřejmě to neplatí u každé celebrity! Naštěstí už existuje mnoho stránek či známých osobností, které se snaží vystupovat na internetu takové, jaké doopravdy jsou. Bez úprav, přetvářek a všelijakých filtrů. Takové stránky vystupují nejčastěji pod názvem self love (v překladu sebeláska), jsou na nich dostupná například videa, kde můžete vidět fotografie před a po úpravě. Na takových fotkách je vidět, jak jen pár úprav dokáže změnit celý dojem.

  Jak se cítit sebevědomě? Jak se mít rád?

  Abych byla upřímná, nikdy jsem se necítila 100% sebevědomě a spokojeně sama se sebou. Ale poslední dobou se cítím mnohem, mnohem lépe. Napíšu vám zde pár rad, co mi pomohlo.

  1) Nepřirovnávejte se k ostatním!
  Asi každý známe někoho, u koho si řekneme „Ta/ten je tak krasná/ý! Proč nemůžu být jako on/a? Přeji si, abych také jednou byl/a takový/á!“ Neříkám, že je špatné u někoho obdivovat jeho vzhled, životní styl, ... Ale v žádném případě se netrapte kvůli tomu, že takoví nejste i vy! My všichni jsme unikát a na každém z nás je něco krásného a výjimečného.

  2) Líbí se mi na mně, že...
  Další bod, který mi hodně pomohl, je, že jsem si začala sepisovat seznam věcí, které se mi na mně líbí nebo mám na sobě ráda. Ze začátku to pro mě bylo obtížné, ale postupem času na papíru začaly přibývat další a další věci. Každý, kdo se se mnou zná a baví, mi vždy říká, že má na mně rád oči, vlasy, moji přátelskou povahu, ... Dřív jsem si to nechtěla přiznat, že by něco takového bylo u mě hezké. Každopádně takové komplimenty pomáhají každému. Takže jestli někomu chcete udělat radost, napište/řekněte mu nějaký kompliment. Co na něm máte rádi a čeho si u něj vážíte. Takový kompliment může zlepšit člověku den a i to sebevědomí!

  3)Neřešte to, co na to řekne ten druhý
  Jestli vím, že se budu lépe cítit s blonďatými vlasy než s hnědými, obarvím si hlavu, aniž bych řešila to, že mi někdo říká, že to bude vypadat špatně, nebo jestli se mi někdo bude smát. Zaměřte se na sebe, ne na názory ostatních. Pro vás je důležité, abyste se vy cítili dobře. Noste si trička nebo tílka, mikiny nebo svetry, ... Jestli se to někomu nelíbí, nenechte se jím ovlivnit. Vy se zároveň neposmívejte někomu jinému za jeho styl oblékání, jak má někdo upravené vlasy apod.

  Pozor! Toto ale neznamená, že když se vám líbí, když jste na někoho zlí, že nechcete dělat úkoly apod., že se takhle budete chovat i přesto, že vám někdo řekne, že to je neslušné a špatné chování!! Rozlišujte věci, které jsou správné a špatné!

  4)Zkoušejte nové věci
  Tento krok byl pro mě taky obtížný, ale zároveň přelomový. Pomohl mi strašně moc se cítit dobře sama se sebou. Využijte někdy volného času a zajděte do obchodu například s oblečením a ozkoušejte si věci, které se vám líbí. Nebojte se zkusit i něco nového. Třeba se vám to bude ve výsledku líbit a nebudete toho litovat! Nebo otevřete svůj šatník a zkuste kombinovat dohromady oblečení, u kterého jste to ještě nezkoušeli. Některé kombinace oblečení vás často i mile překvapí! Co se týče vaší osobnosti, tak se zkoušejte zaměřit na váš talent, o kterém víte. Zkuste například nějaký sport, kreslení, zpěv, ... Zkrátka se zaměřte na to, co vám jde. A jestli si nejste jisti tím, co by vám šlo, zkoušejte třeba věci, které vás zaujmou od poslechu. A jestli vás ve výsledku nebudou bavit, můžete zkusit něco jiného. Hlavně to brzy nevzdávejte.

  Tohle by bylo asi vše, co jsem vám chtěla říct a doporučit. Každopádně je opravdu těžké říct, co komu pomůže či nepomůže. Je to dost individuální. Každý máme sebevědomí na jiné úrovni, proto je velmi obtížné všem poradit. I přesto jsem chtěla tento článek napsat, protože vím, že se s nízkým sebevědomím potýká hodně lidí a zároveň hodně lidí neví, co s tím dělat, a třeba tím někomu aspoň trochu pomůžu.

  Pamatujte si! Všichni jsme krásní, každý máme nějakou dobrou vlastnost a nadání.>X<-

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 27. ledna 2021 v 18:12.
  MMer v něm napsala:

  Každý se svým tělem musí srovnat sám, ale někomu snad tento článek pomůže. Já osobě tohle nepotřebuju, protože mám sama sebe ráda.
  5 tlapek

  Příspěvek z 27. ledna 2021 v 15:41, upravený vzápětí.
  NekoChanDaniejla v něm napsala:

  Ahoj! Děkuji všem za skvělé ohlasy, vážím si toho... :)
  Jen bych chtěla odpovědět Colossusovi.

  -Článek jsem se rozhodla napsat, jelikož jsem od dětství vyrůstala v jedné domácnosti s člověkem, který nízkým sebevědomím trpěl. Ze začátku se to tolik neřešilo, bralo se to jako běžný stav, kterým si každý z nás někdy projde. Tím, že se to bralo jako samozřejmost, se to nezačalo vůbec zlepšovat, naopak.. Začaly se objevovat i jiná psychická onemocnění a došlo to až do toho stavu, kdy se to muselo řešit i s lékařem.
  Tím tady samozřejmě nechci strašit ostatní! Tohle je jeden z mála případu, kdy to dojde i do takové míry, ale rozhodně by se to nemělo podceňovat!

  Článek plný naivity opravdu není. Všechny body, co jsem uvedla v článku, nejsou nějaká motivační moudra z internetu, které se tváří pěkně a jednoduše. Vše, co jsem v článku napsala, mě naučil život a došla jsem k tomu nějak sama, po několika vyzkoušených jiných věcí a aktivit, jak nízkému sebevědomí zabránit.. A i kdyby si tohle, co jsem napsala, slyšel už několikrát, tak si myslím, že je to jedině dobře. Mělo by se o tom jen víc a víc mluvit, hlavně v 21. století. Hlavně většinou ta největší překážka je to, že lidé s nízkým sebevědomím tyhle body podceňují. Já je též dříve podceňovala, a když jsem to pak sama vše zkusila, dost mu to ulehčilo život, proto jsem chtěla tuhle myšlenku a hlavně body předat dál.

  Každopádně si i tak vážím moc tvého názoru! :) :-3

  Příspěvek z 27. ledna 2021 ve 12:27.
  Colossus v něm napsal:

  Článek plný naivity a dávno řečených motivačních bludů. Dávám dvě tlapky z milosti.