Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pády, bolesti, zklamání, radost a štěstí – tohle vše je gymnastika

  vydáno  •  Sport

  Gymnastika – tohle slovo toho v sobě skrývá spoustu. Můžete trénovat hodiny a hodiny bez výsledku, padat stále dokola bez zlepšení. Můžete něco zkusit a hned mít výsledek. Gymnastika je tvrdý sport, plný pádů a bolestí, ale zároveň štěstí a radosti. Ukrývá v sobě spoustu temných koutů i vysluněných míst.

  Gymnastka , © kravičkazvesničky

  Nějaké informace o klasické sportovní gymnastice (pro dívky):
  Má čtyři disciplíny:
  • prostná
  • přeskok
  • kladina
  • hrazda nebo bradla.

  Prostná:
  V prostných je zahrnuta akrobacie (hvězdy, salta, kotrmelce) ale i skoky (dálkový skok, kadet). V prostných jde také o určité sladění pohybu s hudbou, hudba nutná není, ale nyní jsou prostná s hudbou mnohem častěji, protože napomáhá správnému rytmu a rozpoložení cviků a tzv. ozdob mezi nimi.

  Přeskok:
  Při přeskoku jde o to, přeskočit nebo jakkoli jinak zdolat určitou překážku. Dříve se skákalo přes obyčejnou kozu či koně, nyní je to přeskokový stůl, který má větší podhmat a je na něm možné provádět složitější prvky.

  Kladina:
  Na kladině je opět akrobacie a také skoky. Na rozdíl od prostných je však poněkud složitější provádět prvky, jelikož je na to dost omezený prostor. Je důležitá rovnováha a jistota. Když děláte na kladině jakékoli prvky, sázíte na jistotu a musíte důvěřovat svému tělu, že vás nezklame.

  Hrazda nebo bradla:
  Hrazda se využívá hlavně pro mladší dívky a později přestupují na bradla. Bradla jsou dvě žerdě vzdálené od sebe podle výšky dívky, přičemž přední je nižší než zadní. Na hrazdu i bradla je důležité mít sílu a nebát se, pokud zaváháte při přeskoku z menší žerdě na vyšší či naopak, nemusí to dopadnout vůbec dobře.

  Ve sportovní gymnastice je celkově důležitá síla, jak psychická, tak fyzická. Musíte být vyrovnaní a důvěřovat si, věřit svému tělu a hlavně si nikdy nic nerozmyslet, když už je pozdě. Taky je opravdu důležité umět padat, vědět, jak spadnout a jak ne, protože se padá pořád a i na to je potřeba znát techniku. Je to nebezpečný sport, ale zároveň krásný.

  A teď něco o mojí gymnastice...

  Gymnastiku dělám už 5 let. Nedělám ji na soutěžní úrovni, protože k tomu teď nemám možnost. Ale i přesto to miluju, dřu denně, hodiny a hodiny, abych byla lepší a lepší. Nikdy bych nic nevyměnila za ten pocit, když letíte, když se prohnete v zádech a padáte, dopadnete měkce jako víly, když se točíte s rukama přilepenýma k žerdi, když ustojíte ten skok na kladině, když provedete přeskok čistě. Tyhle pocity bych nikdy za nic nevyměnila. A ty pády? Pády bolí. Pamatuju si doteď ten den, když jsem poprvé spadla z kladiny a v tu chvíli jsem si uvědomila, jak moc tvrdý sport to je. Bolí, tenhle sport bolí. Každý večer cítím namožené svaly, ale vím, že to za to stojí. Vím, že za to, co si oddřu, dostanu svoji odměnu.

  Miluju to, miluju gymnastiku, ani sebevětší bolest mě nepřinutí s ní skončit. Spadnu? Zvednu se, nadechnu se a jdu dál. I když tisíckrát spadnete, musíte se tisíckrát zvednout, protože bez toho nikdy nedosáhnete svého snu.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  Příspěvek z 9. října 2020 ve 21:55.
  Janču v něm napsala:

  já jsem s gymnastikou nedávno začala ale učím se jen doma. zatím se učím provaz a roznožku, víc kvůli hypotonii nezvládnu. je to ale úžasný a i třeba se pokoušet o most (i když okamžitě spadnu) je prostě strašná zábava

  Příspěvek z 11. června 2018 v 19:56.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  :-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

  Příspěvek z 19. května 2018 ve 21:57.
  matisek005 v něm napsal:

  Pořád lepší, než kdyby to bylo „krásnových“ :-D,