Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pán mikrofonů odhalen!

  vydáno  •  Volný čas venku
  Z reproduktorů se začal ozývat tajemný hlas Pána mikrofonů, který touží prostřednictvím rozhlasového vysílání ovládnout svět. Je mu mezi třiceti až čtyřiceti lety. Má vysokou postavu a je hubený. Má arogantní povahu a myslí si o sobě bůh ví co. Může být spravedlivý a pravdomluvný. Někdy je i přísný. Ojediněle urážlivý. Jeho oblíbená barva je určitě černá a bílá. Nemá rád odpor…

  Že jsi o Pánovi mikrofonů ještě neslyšel? Inu, není (zatím) tak proslulý jako Pán prstenů. Ani mně se ho nepodařilo spatřit. Zato jsem potkala skupinku kluků a děvčat, kteří by si klidně mohli „páni (a dámy) mikrofonů“ říkat. Na týden se utábořili na jihu Čech u Pilského mlýna. Pokud jsi někdy byl/a na táboře, tak víš, že ke správnému táborovému ránu patří rozcvička. Ta nechyběla ani na táboře pořádaném Dětskou tiskovou agenturou. Jenže zatímco jedni cvičili svá těla, dva dobrovolníci si museli co nejdříve rozcvičit své jazyky, aby mohli kamarádům vstávání zpříjemnit táborovým vysíláním.

  Takhle svou reportérskou premiéru vylíčila v táborovém zpravodaji Klára Šídlová:
  „Největší zážitek dne pro mě bylo rozhodně vysílání. Poprvé v životě jsem mluvila do mikrofonu a musím říct, že mě to docela bavilo. Ráno jsme s Míšou vstaly v 6:50. Předčítaly jsme si scénář a děsily jsme se toho, jak to "zkopeme". Pak jsme se konečně vyškrábaly z postele a šly jsme na ranní hygienu. Myslela jsem, jaká bude atmosféra a kolik lidí bude s námi u vysílání a kolik to bude poslouchat, když jsme si s tím daly tolik práce.Jedna výhoda, že nemusíme na rozcvičku, na kterou se mi opravdu nechtělo, neboť mám silně natažené svaly z jedné pouťové atrakce. Vysílání začalo. Ale při selhání mikrofonu si posluchači poslechli znělku Domina dvakrát. Pak už vše běželo jako na drátku. Jen jednou jsem se přeřekla. Ale Míša byla tak nervózní, že zapomněla přesunovat mikrofon, takže jsem se musela pořád naklánět. Jinak se mi to moc líbilo a chtěla bych si to ještě někdy v životě zkusit.

  A pak už to běželo ráz naráz. Úkoly táborové hry se střídaly s besedami se zajímavými lidmi. Nebylo dne, kdy by táborníky někdo nenavštívil a nebo se za někým nevypravili oni sami. A tak se setkali s Františkem Šestákem, který na kole objel za šedesát dní Evropu; v nedaleké Sedlici pátrali po historii sedlické krajky; vyzpovídali sedmnáctiletého úspěšného dudáka Matěje Válka a jeho maminku, chovatelku bedlington teriérů. A jako správní reportéři si nic nenechali pro sebe. Pečlivě natáčeli každý rozhovor. A tak zatímco mají jiné tábory kroniky psané, tenhle tábor se může pochlubit kronikou zvukovou. V týdnu od 13. srpna se do ní můžete zaposlouchat i vy. Stačí, když si naladíte na stanici Českého rozhlasu 2, Praha pořad Domino. Přesnější informace najdete na webu Českého rozhlasu - www.rozhlas.cz

  Účastníkem netradičního reportérského tábora se mohl stát každý kluk nebo dívka, který měl chuť zkusit hru na novináře. Kromě nováčků se v údolí Pilského mlýna sešli také ti, kteří společně před dvě lety procestovali na palubě Babičkobusu téměř tisíc kilometrů po stopách Boženy Němcové (více o Expedici Babička ZDE); ti, kteří se týden co týden scházejí na kroužcích psané nebo rozhlasové žurnalistiky; ale i ti, kteří jsou členy Dětské tiskové agentury a posílají své články prostřednictvím internetu do Malých (ale našich) novin. Rolí vedoucích se ujali ti, kteří před pár lety v Dětské tiskové agentuře začínali se svými prvními pokusy.

  Že bys měl/a chuť se k téhle partičce také přidat? Pak se mrkni na stránky – www.dta.zde.cz. V Malých (ale našich) novinách přibývají denně nové zprávy. Jejich autorem můžeš být i ty. Od nového školního roku se opět v Praze, Brně, Ostravě a Lánově rozběhne činnost novinářských kroužků. Dopisovatel však může být i z místa, kde žádný kroužek není. Stačí o sobě dát vědět na adresu dta@cmail.cz.


  Jezdíš na tábory?

  Pokud také jezdíš na tábory, dej vědět, jak vypadal ten váš. Čím byl jiný než ty ostatní, co tě na něm bavilo (a nebo třeba nebavilo). Nejlepší táborové postřehy zveřejníme v Alíkovinách. Psát můžete na adresu alik@alik.cz.
  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 28. února 2011 v 15:35.
  likas v něm napsala:

  zajímavý článek

  článek je zajímavý.líbí se mi