Alíkovina

Pán Prstenů

vydáno  •  Kultura · Knihy
Co všechno víš o autorovi Pána Prstenů? Jaké problémy musel autor překonávat? Kolik dílů má Pán Prstenů a čím jsou zajímavé? O čem vyprávějí knihy a filmy? A jaký je mezi tím rozdíl?

V minulém článku "Harry Potter a jeho kouzelný svět" jsem slíbil, že se příště dovíš něco víc o Pánovi Prstenů. To samozřejmě dodržím :-) Pán Prstenů je rozsáhlým, ale poutavým příběhem o souboji dobra a zla. To má s Harrym společné. Není to však jejich jediná společná věc. Svět kouzel, nadpřirozených a smyšlených postav se v mnohém podobá. Po důkladnějším čtení ale zjistíme, že se také v mnohém liší.

Co všechno víš o autorovi Pána Prstenů?

Knihu Pán Prstenů napsal John Ronald Reuel Tolkien. Jeho životopis (dílo, které popisuje významné životní události určité osobnosti podle toho, jak šly v průběhu času za sebou) je zajímavý už sám o sobě. Nebudu jej vypisovat celý, protože na to tady není dost místa. Několik důležitých momentů ale uvést můžu. J. R. R. Tolkien se narodil v jižní Africe v roce 1892. O několik let později se se svou matkou odstěhovali do Anglie. Jeho otec, bohužel, zůstal v Africe a za svou rodinou se už nikdy nedostal. Tolkien byl již v mládí velice nadaný a talentovaný. Díky své píli a úspěchům se dostal na významnou a váženou vysokou školu, Oxford. Po čase začal na Oxfordu vyučovat. Stal se profesorem anglického jazyka a literatury. Miloval také cizí jazyky a jejich studium se pro něj stalo koníčkem. Sám vytvořil několik umělých jazyků. Některé z nich použil ve svých příbězích. V Pánovi Prstenů tak můžeš najít řeč elfů "Ilkorin", nebo řeč skřetí a jiné.

Jaké problémy musel autor překonávat?

Převyprávět samotný příběh by zabralo spoustu času. Chtěl bych ale trochu přiblížit okolnosti vzniku knihy. Knihy jsou dost dlouhé, což je jejich nevýhoda. Myslím si však, že stojí za přečtení. Každá stránka je nabitá spoustou zajímavostí, nových a netradičních věcí. Tolkien se totiž pokusil vymyslet nový svět. Možná se ti to zdá jednoduché, ale je to právě naopak dost složité. Musel vytvořit nové rasy, nový jazyk, nové dějiny, nové země a mapy atd. Pokud chceš pochopit Tolkienův svět, je třeba si uvědomit, že s naším světem nemá nic společného. Je zcela samostatný.

Kolik dílů má Pán Prstenů a čím jsou zajímavé? O čem vyprávějí knihy a filmy? A jaký je mezi tím rozdíl?

Trilogie (slovo, které označuje sérii tří po sobě jdoucích knih se stejným námětem a navazujícím dějem) Pána Prstenů vyšla mezi léty 1954 a 1955. Tyto knihy však byly původně jednou jedinou knihou. Tu chtěl Tolkien vydat. Nestalo se to ale proto, že ve skutečném světě, tak jako v Tolkienových knihách, zuřila válka. Kvůli nedostateku papíru musel autor knihu rozdělit do několika částí. Pro Tolkiena nebylo jednoduché vymyslet názvy jednotlivým dílům. Možná proto, je dnes stále spousta nezodpovězených otázek okolo těchto názvů. První díl se jmenuje Pán Prstenů a Společenstvo Prstenu. Druhý díl nese méně jasný název Pán Prstenů a Dvě věže. Není totiž jasné, které dvě věže autor myslel. Třetí název pak téměř odhaluje konec příběhu, Pán Prstenů a Návrat krále. Pro úplnost snad ještě jedna poznámka. Známá trilogie, Pán Prstenů, je navazujícím příběhem pro samostatnou knihu, kterou Tolkien napsal mnohem dřív. Tato kniha se jmenuje Hobbit aneb Cesta tam a zase zpátky.

Slavný příběh Pána Prstenů se samozřejmě dočkal i svého filmového zpracování. Zhruba první polovinu příběhu zfilmoval Ralph Bakshim. Už v minulém článku jsem se ale zmiňoval o problémech knih přepisovaných ve scénáře. Nelze totiž úplně obsáhnout všechny události, které kniha popisuje, v jednom filmu. Režisér Bakshim proto vynechal několik detailů. To se fanouškům Tolkienova příběhu nelíbilo. Pokračování pak natočili řežiséři Arthur Rankin a Jules Bass. Přesto se ve fillmech neobjevuje spousta důležitých podrobností, o ději a postavách příběhu.

Pokud tě zaujal Tolkienův životopis, nebo se chceš dovědět více o umělých jazycích, které stvořil, navštiv stránky www.tolkien.cz/. Kdyby ses chtěl podívat na filmy, určitě je najdeš ve všech videopůjčovnách. Kdyby tě však více zajímaly knihy, můžeš si od Tolkiena přečíst i jiná díla, např. Silmarilion, nebo Nedokonalé příběhy Númenoru a Středozemě. Tak se ponoř do světa své fantazie!

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!