Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pan spisovatel

  vydáno  •  Knihy
  Mám rád knížky a ve škole se mi to hodilo při psaní referátu o spisovateli Bohumilu Říhovi.

  Bohumil Říha - Spisovatel Bohumil Říha, © archiv Bohumila Říhy

  Bohumil Říha se narodil u Votic 27.února 1907 do rodiny kováře ještě za Rakousko Uherska a zemřel 15.prosince 1987 na Dobříši.

  Rodina se usadila v Čáslavi, kde vystudoval učitelský ústav a poté i vyučoval. Po vojně dále učil v Poděbradech až do konce druhé světové války. Začal se věnovat psaní povídek a fejetonů do Lidových, Učitelských a Literárních novin. Vychází první knihy pro děti O třech penízcích a O lékaři Pingovi. Po roce 1945 se stává školním inspektorem a píše romány pro dospělé Země dokořán, Dvě jara a Venkovan. Při práci pro svaz spisovatelů a poté jako ředitel Albatrosu, který vydává hlavně knihy pro děti, hodně cestuje i do zahraničí Sovětského svazu, Číny, Mexika a dalších zemí. Vycházejí jeho nejznámější knihy Honzíkova cesta, O letadélku Káněti, Dětská encyklopedie.

  V roce 1967 odchází do důchodu, ale dál se věnuje psaní. Vyjde historický román z 15.století o Jiřím z Poděbrad. Kniha Doktor Meluzin je později i zfilmovaná. Mezi dalšími vydanými knihami jsou ty o Vítkovi inspirované jeho vnukem. Jak vodníci udobřili sumce, Divoký koník Ryn,Nový Gulliver, Adam a Otka, Indiánské romance. Dostává se mu mnoha cen i v zahraničí - Polsku nebo medaile Hanse Christiana Andersena.

  Jeho knihy vycházejí opakovaně dodnes a jsou překládány do mnoha světových jazyků, natáčeny na audiokazety nebo filmovány. Jméno Bohumil Říha je dnes spojeno i s udělovanou medailí pro spisovatele věnující se tvorbě pro děti.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 19. března 2016 v 8:46.
  Emaaa v něm napsala:

  Jakážšo náhoda...

  ... Má narozeniny ve stejný den jako já! :D

  Příspěvek z 13. března 2016 v 17:43.
  Spirit006 v něm napsala:

  Vím, že se to tedˇ moc nehodí, ale...

  Spisovatel Bohumil Říha mi hned padl do oka 4 (nic ve zlém)