Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pandemická mše z pohledu varhaníka

  vydáno  •  Víra

  Na dějinách hudby ve škole nás učili o několika typech mší, které se v průběhu času prosazovaly. Nyní si nový tip koronaviru vyžádal úpravy zavedené podoby mše. Jak nyní mše probíhají a jak vypadá hudební doprovod mše?

  Varhany , © notička1999

  Pandemická mše říkám mši, kde se musí dodržovat pravidla hygieny a vládní omezení ohledně šíření nového tipu koronaviru. Především se na mších nesmí zpívat, vynechává se podávání rukou, musí se dodržovat bezpečné odstupy a je omezen počet účastníků.

  Co to znamená, když hraji při mších na varhany? Nejprve musím uvést, že platí, že sice je zakázáno zpívat a je omezen počet návštěvníků, ale osoba na kůru se nepočítá mezi ostatní, jelikož je od nich oddělena, a může i zpívat, ale jenom jedna osoba, nemůže jich na kůru být přítomných víc.

  Protože lidé dole nemohou zpívat, nemohou se hrát žádné písničky např. z kancionálu, protože by lidé měli nutkání zpívat, a ani ordinarium nemůže být doprovázeno, protože by lidé měli tendenci opakovat to, co se jim předzpívá, jsou tak zvyklí. Žalmy se buď čtou, nebo je zpívá člověk, který mši doprovází a je na kůru.

  Co se tedy může hrát? Na začátek mše je možné zahrát i něco slavnostnějšího, ale jinak obecně platí – vhodná je improvizace nebo jakákoliv neprogramní hudba (hudba, která nemá název skladby a není určena k nějakému účelu), mně osobně se osvědčila například preludia od J. S. Bacha nebo části jeho suit (napsal 6 anglických a 6 francouzských suit). Hudební výplň se hodí na začátek mše, k obětování, k přijímání a na závěr, protože tam je delší prodleva mezi jednotlivými částmi mše, kdy kněz lidu nic neříká.

  Závěrem bych chtěla říci všem, kdo třeba taky hrají při mších – nesmíme to vzdát. Řešení se i v této době najde, je jen potřeba se domluvit s knězem sloužícím mše v kostele, kde hrajete, a něco společně jistě vymyslíte.

  Hraní zdar, koroně zmar!

  Vysvětlivky:
  Kancionál – zpěvník písní, které se obvykle zpívají v kostele.
  Ordinarum – část z první poloviny mše svaté, za normálních okolností většinou zpívaná.
  Žalmy – většinou veršované texty z Bible, zejména z Knihy žalmů Starého zákona. Při mši svaté se za normálních okolností většinou zpívají po prvním čtení z Bible.
  Suita – barokní skladba, soubor dobových tanců
  Preludium – druh skladby sloužící jako předehra před něčím


  Poznámka redakce:
  Článek vznikl 9. října, kdy bohoslužby ještě byly povolené, ale bez zpěvu.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Morell v něm napsal:

  Hezký článek. Je zajímavé vidět, jak se pandemie dotýká lidí.

  jolandaj2 v něm napsal:

  Super článek

  Příspěvek z 18. listopadu 2020 v 8:16.
  Viktorie7 v něm napsala:

  Je zajímavé si přečíst, jak probíhaly mše za téhle podivné doby. Já jsem byla na mši jen o prázdninách, takže tohle jsem nezažila.
  Krásný článek, pět tlapek:-).