Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Papillon, motýlí pes

  vydáno  •  mazlíčci · zvířata · psi

  Další článek, už třetí, do série o plemenech pejsků, která má představit další plemena a pomoct vám najít ideálního pejska. Papillon, v Česku známý také jako „motýlek“, je velmi oblíbený společník. Určitě ho znáte –⁠⁠⁠⁠⁠ pejska, co má uši jako motýlí křídla. Pojďte se o něm dozvědět něco navíc.

  Papillon na podzim, © Jo_nn_a

  Papillon, nebo taky malý kontinentální španěl, někdy přezdívaný motýlek, je zvláštní svýma ušima, které vypadají tak trochu jako motýlí křídla.

  Vznik a historie plemene

  Říká se, že papillon je potomek starých španělů trpasličích, který vznikl ve 12. století. Nepatří mezi špice, ale mezi kontinentální španěly. Původem je z Francie a Belgie. Malí španělé byli extrémně oblíbení u šlechty a u dám z vyšší společnosti. Papillony chovala i Marie Terezie a její dcera Marie Antoinetta.

  Vzhled

  Papillon váží zhruba 3–5 kg, dožívá se i 15 let věku. Má malou hlavu, která trochu připomíná liščí, s velkýma vzpřímenýma ušima, které jsou pokryté třásněmi. Jeho tlapky jsou dlouhé a štíhlé a připomínají zaječí. Má dlouhou srst, která je lesklá a bez podsady. Barva srsti je bílá se skvrnami jakékoli barvy. Jeho ocas je vysoko nesený a obalený srstí, připomínající praporek.

  Povaha a vlastnosti

  Papillon je velmi inteligentní a snadno se učí novým věcem. Je učenlivý, houževnatý, hravý, laskavý, milý a svou rodinu velmi miluje. Dobře vychází nejen s jinými psi ale i domácími zvířaty a bez problému může žít s kočkou, hlodavci i papoušky. Je taky dobrý hlídač, ale neštěká zbytečně.

  Využití

  V minulosti účel papillona byl, aby dělal lidem společníka. Nyní je jeho účel stále stejný – dělá společníka. Účastní se různých výstav, hodí se také ke psím sportům, jako je agility či dogdancing.

  Papillon volající své druhy, © Alexas_Fotos

  Chov

  Pejsek netrpí moc dědičnými nemocemi, ale nejčastější je onemocnění očí. Proto je dobré pořídit štěně s PP = průkaz původu. Pejsek je vhodný pro začátečníky i do rodin s dětmi. Hravě zvládne život v městském bytě ale i na venkově. Papillon není venkovní pes k boudě ale rozhodně gaučový povaleč, který si rád zasportuje. Jeho srst potřebuje občas učesat. (Nejlépe alespoň 2krát v týdnu rozčesat, v období línání častěji.)

  Zdroje: „425 skvělých tipů, jak si vybrat nejlepšího pejska“, obrázkový průvodce světem psů – Dr. Bruce Fogle

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 8. května ve 21:46.
  Daniel_cz v něm napsal:

  5 Tlapek, máme pejska skříženého s papilonem a na ty ouška nedáme dopustit:-P$>