Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Papillon, motýlí pes

    vydáno  •  mazlíčci · zvířata · psi

    Další článek, už třetí, do série o plemenech pejsků, která má představit další plemena a pomoct vám najít ideálního pejska. Papillon, v Česku známý také jako „motýlek“, je velmi oblíbený společník. Určitě ho znáte –⁠⁠⁠⁠⁠ pejska, co má uši jako motýlí křídla. Pojďte se o něm dozvědět něco navíc.

    Papillon na podzim, © Jo_nn_a

    Papillon, nebo taky malý kontinentální španěl, někdy přezdívaný motýlek, je zvláštní svýma ušima, které vypadají tak trochu jako motýlí křídla.

    Vznik a historie plemene

    Říká se, že papillon je potomek starých španělů trpasličích, který vznikl ve 12. století. Nepatří mezi špice, ale mezi kontinentální španěly. Původem je z Francie a Belgie. Malí španělé byli extrémně oblíbení u šlechty a u dám z vyšší společnosti. Papillony chovala i Marie Terezie a její dcera Marie Antoinetta.

    Vzhled

    Papillon váží zhruba 3–5 kg, dožívá se i 15 let věku. Má malou hlavu, která trochu připomíná liščí, s velkýma vzpřímenýma ušima, které jsou pokryté třásněmi. Jeho tlapky jsou dlouhé a štíhlé a připomínají zaječí. Má dlouhou srst, která je lesklá a bez podsady. Barva srsti je bílá se skvrnami jakékoli barvy. Jeho ocas je vysoko nesený a obalený srstí, připomínající praporek.

    Povaha a vlastnosti

    Papillon je velmi inteligentní a snadno se učí novým věcem. Je učenlivý, houževnatý, hravý, laskavý, milý a svou rodinu velmi miluje. Dobře vychází nejen s jinými psi ale i domácími zvířaty a bez problému může žít s kočkou, hlodavci i papoušky. Je taky dobrý hlídač, ale neštěká zbytečně.

    Využití

    V minulosti účel papillona byl, aby dělal lidem společníka. Nyní je jeho účel stále stejný – dělá společníka. Účastní se různých výstav, hodí se také ke psím sportům, jako je agility či dogdancing.

    Papillon volající své druhy, © Alexas_Fotos

    Chov

    Pejsek netrpí moc dědičnými nemocemi, ale nejčastější je onemocnění očí. Proto je dobré pořídit štěně s PP = průkaz původu. Pejsek je vhodný pro začátečníky i do rodin s dětmi. Hravě zvládne život v městském bytě ale i na venkově. Papillon není venkovní pes k boudě ale rozhodně gaučový povaleč, který si rád zasportuje. Jeho srst potřebuje občas učesat. (Nejlépe alespoň 2krát v týdnu rozčesat, v období línání častěji.)

    Zdroje: „425 skvělých tipů, jak si vybrat nejlepšího pejska“, obrázkový průvodce světem psů – Dr. Bruce Fogle

    Autorka:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (1)

    Příspěvek z 8. května 2024 ve 21:46.
    Daniel_cz v něm napsal:

    5 Tlapek, máme pejska skříženého s papilonem a na ty ouška nedáme dopustit:-P$>