Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Papoušek - další rodinný přítel

  vydáno  •  Zvířata · Chovatelství · Ptáci
  Chtěla bych vás seznámit s papoušky - v poslední době se totiž stávají velmi oblíbenými zvířaty. Existuje jich celá řada. Od malých přes střední až po velké. Jsou také různě barevní. Cena záleží na různých okolnostech - hlavně na velikosti, původu, rozšířenosti a podobně.

  Michal Cihlář - 2006, černobíle kolorovaný linoryt, © Michal Cihlář

  Někteří papoušci se dokonce naučí opakovat různá slova. Lidé pak říkají, že se papoušek naučil mluvit. U některých druhů se nedá rozpoznat pohlaví, u nějakých naopak ano. Já osobně mám doma dva malé papoušky druhu agapornis Fischerův. Jsou krásní a roztomilí. Ze začátku jsme si mysleli, že máme dva kluky, ale z jednoho kluka se vyklubala holka, tak máme páreček.

  Chov není moc náročný. Potřebujete kvalitní klec, protože mají velmi dobrý zobák. Pak by to chtělo do klece nějaké hračky a nejlépe ještě větve ovocných stromů nebo vrby.

  Papoušek potřebuje denně čistou vodu a zrní. Občas třeba nějaký pamlsek. Taky by papoušci měli mít sépiovou kost k obrušování zobáku. Jednou za 1-2 týdny byste měli vyměnit podestýlku. Jako podestýlka se používají různé věci - já osobně používám noviny a piliny.

  Oblíbené hračky našich papoušků jsou kroužky na klíče navléknuté na sebe, zvoneček, větve či rulička od toaletního papíru. Jako pamlsky milují tyčinky se zrním a senegalské proso. Bohužel se mi ještě nepovedlo naučit je jíst ovoce a moc ochočení taky zrovna nejsou, ale ochočit se prý dají.

  Jestli vás zajímá ještě něco dalšího, tak se koukněte třeba po nějaké knížce, spoustu materiálů najdete i na internetu. Přeji vám hodně pěkných chvil s vašimi opeřenými mazlíčky.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (15)

  Příspěvek z 28. května 2011 ve 21:36.
  1Ada v něm napsala:

  Reakce na cadou:

  No to bys měl(a) vdět co dělají naše zebřičky a dva kanárci.No tak asi tak čtrnácti denní zebřičky když jim dáš před zobáček prst tak se pokoušejí klovnout,ale nějak jim to nejde.A taky když jsou trochu starší tak si s sednu na gauč a hraju si s nima, a oni se snaží chodit ale spýš mají raději létání z jednoho konce gauče na druhý.A dospěláci....ti si jen tak vylítnou a sedaj si na židle.A jak sou zebiřčky aj kanárci malí,tak to ypadá hrozně legračně když pohopkávaj po zemi u židlí xD

  Příspěvek z 25. března 2011 ve 20:19.
  1Ada v něm napsala:

  Korely,zebřičky a kanárci.

  My jsme měli po sobě dvě Korely chocholaté,oba se jmenovali Čikoušek.Ten první byl ze zverimaxu ale nebyl moc přítulný,jednou ale měl nemoc a v tu dobu zrovna začal být ochotnější ale pak bohužel zemřel27.Pak jsme měli zase jednoho Čikouška,ten byl od soukromého chovatele a už byl docela ochočený.Ale ten bochužel taky umřel2727.Teť máme dva kanárky a devět zebřiček.Zebřičky se množí čile ale páreček kanárků ne,ale mě to nevadí.

  Příspěvek z 27. ledna 2011 ve 13:45.
  Julča11 v něm napsal:

  Korela chocholatá

  Hezký článek sama mám doma korelu chocholatou Lori je moc šikovná toká.21Před týdnem jsme dostali štěňátko a už ho umí napodobovat a skvěle spolu vychází.25