Alíkovina

Papoušek: Jak se o něj starat

vydáno  •  Čtenáři píší Alíkoviny · Chovatelství · Ptáci · Mazlíčci
Pokud uvažujete o pořízení papouška, tady máte návod, jak se o něj starat.

Výstava papoušků a exotického ptactva v Novém Městě na Moravě, © MAFRA

Před pořízením papouška

Nejprve musíte mít pro papouška klec. Je v ní výsuvná podlaha, na kterou můžete dát papír, abyste nemuseli klec neustále čistit. Na klec připevněte proso. Do klece mu dejte dřevěná bidýlka. O jedno si určitě bude brousit zobák. Dále pořiďte malou mističku, kde bude mít písek, a dvě uzavíratelné mističky, do kterých mu dáte zrní a nádobku na vodu. Bidýlka dejte tak, aby papoušek vždy hravě dosáhl na potravu a vodu. Do vody mu můžete koupit vitamíny. Všechno běžně seženete ve zverimexu.

Papoušek

Když papouškovi čistíte klec, je dobré, aby si s ním někdo hrál v jiném pokoji. Když totiž vidí, jak mu někdo sahá do klece, umývá ji a klidně mu vyměňuje vodu a žrádlo, začne vás klovat. Malé a menší papoušky klování neodnaučíte, ty větší a velké, kteří umí mluvit, ano.

Papoušci jsou společenská zvířata, ale také velmi plachá.

Proto, když k vám domů někdo přijde a pustíte ho z klece, bude chtít být s vámi a zároveň poznat návštěvu. Prvně si návštěvu jenom prohlédne. A když mu návštěva dá nějaký pamlsek, většinou si už získá jejich důvěru.

Když jsou spolu samečci

Když dáte do jedné klece více samečků, není to zpočátku moc dobré. Můžou se spolu prát o potravu, o pití atd. Po čase se mohou udobřit. Ale někdy se tak nestane. Když nekoupíte včas novou klec, mohou zůstat vaši papoušci oškubaní a na to není hezký pohled. Když je pustíte ven z klece, jsou většinou nepřátelé. Není tedy dobré pouštět je zároveň.

Když jsou spolu samičky

Samičky jsou většinou klidné, o jídlo a pití se obvykle rozdělí. Ovšem může se stát, že se nebudou mít rády, pak musíte dokoupit další klec. Když samičky pustíte ven z klece a jsou mezi sebou kamarádské, pak se o svého oblíbence rozdělí. Pokud se k sobě ale chovají nepřátelsky, budou se klovat a oškubají té druhé peří a podobně.

Když je samička březí

Jak dlouho březost trvá? Záleží, o jaký druh se jedná. Snášejí 2-8 vajíček. Matky svá mláďátka krmí a pročisťují jim peří. Po nějaké době, kdy už je papoušek zbarvený a maminka se mu nevěnuje, je čas pořídit mu klec.

Doufám, že vám papoušek vydrží dlouho živý a zdravý a že vám přinese hodně radosti.

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (4)

Příspěvek z 24. května 2014 ve 21:31.
waterinda v něm napsala:

Papoušek

Pořídila jsem si jich 5.Najednou se začali množit tak už máme 10.26

Příspěvek z 2. dubna 2014 ve 20:26.
a_u v něm napsala:

Asi ne

Papoušek je krásné zvíře, ale doma bych ho nechtěla :) Lepší je kočička, s tou si můžu povídat a mazlit se s ní <3
Tímto neříkám, že papoušci nejsou hezcí, ale já ho za domácího mazlíčka nepovažuju. ;)

Příspěvek z 28. března 2014 v 17:20.
Sportovkyně-ZŮZA v něm napsala:

Hluk

Ještě bych ráda upozornila dle zkušenosti s vlastní andulkou(už druhou),že papoušci nejsou v žádném případě tichá zvířátka,takže pokud nestojíte o hluk v domácnosti,tak si papouška raději nepořizujte1Hluk,který papoušek vydává není jen zpěv,křik či mluva,ale i létání,žraní zrní(odletuje mu od zobáku a louská jej) a pohyb v kleci1Jinak ale mohu papoušky,zejména ty drobnější, doporučit jako veselé a milé společníky2525