Alíkovina

Pár rad pro budoucí gymnazisty

vydáno  •  Škola a poznání

Vše začalo v lednu 2019. Začala jsem se připravovat na přijímačky a povedlo se! Ráda bych se s vámi podělila o pár tipů a rad.

škola, © MAFRA

Vše začalo v lednu 2019. Začala jsem se připravovat na přijímačky pomocí Lidových novin. Každý den jsem vypracovávala otázky z matematiky i z češtiny. Dá se procvičovat i pomocí pracovních sešitů, ale já jsem hlavně cvičila z novin.
Rozhodně to pomohlo. Nakonec jsem byla na 16. a 20. místě. A vybrala jsem si Jatečku v Ústí n. L. První týden v září jsme jeli se sekundou na školu v přírodě (pažit). Hráli jsme golf, šli hledat poklad, učili se namalovat modřinu a hrát volejbal. Seznámila jsem se se spoustou zajímavých lidí. A to díky pokoji pro 9 lidí:-). Ve škole jsme si museli hned koupit sešity. Učení bylo těžké, ale časem si zvyknete.

A ke škole samotné:
Obědy jsou o hodně lepší než na základce.
Máte na výběr ze tří jídel. Jednou za týden je sladké jídlo a ovoce, nebo jogurt. Pokud nejste fanoušci masa, můžete si brát různé saláty a polévky.
Bohužel ve škole nejsou žádné kroužky, jen doučování. Jestli se připravujete do Ústí, kousek od gymnázií je DDM (Dům dětí a mládeže).
Nezvykejte si na jednu třídu, protože budete často přecházet. Radši si nevytahujte vše, co máte v tašce, protože byste nemuseli stíhat vše uklidit a odejít.
Jestli vás baví soutěže, na gymnáziu budete v nebi. Píší se zde různé matematické a češtinářské olympiády, ty nejsou dobrovolné. Část je dobrovolná např. z přírodopisu.Také se účastníme recitačních soutěží a dalších.

Rozhodně budete muset zabrat, někdo je talent, ale já se musím učit a učit. Díky tomu mám jen jednu 2.

Dám vám pár rad:
I první den školy se učí, tak si raději vemte sešit, dokud si nekoupíte nové.
Učte se pravidelně, nikdy nevíte, kdy budete zkoušeni.
Přestávky si můžete zkrátit povídáním s přáteli.
Přecházejte hned na začátku přestávky.
Piš si vše, někdy si můžeš zápis zkrátit.
Neruš, pokud tě seřvou neprávem, zkus se obhájit slušně.
Využij každou volnou chvíli.

A teď k samotným přijímacím zkouškám:
Plusové body se dají dostat za matematické (možná češtinářské) olympiády a za samé jedničky.
S sebou si nezapomeňte vzít pravítka, protože rýsovat se bude také. Bohužel vám nikdo nemůže zaručit co bude v přijímačkách, protože je to vždycky různé a na 100% není jisté, že jste to cvičení probírali. Pokud si nebudete s něčím jisti, nechte to na konec a třeba si potom vzpomenete. Se sebou si rozhodně nezapomeňte vzít penál, rozhodně rýsovací potřeby a pokud chcete nějaký antistresový míček. Někdy může být někomu špatně z nervozity, ale je lepší si s sebou vzít svačinu, protože to zabere docela dost času (asi celé dopoledne). Nemusíte se bát, že jste jediní. Budou s vámi i další děti, které nebudou vědět, co bude, též. Zkuste zachovat chladnou hlavu, i když chápu, že to někdy úplně nepůjde.

Pokud se rozhodnete jít na gymnázium, přeji hodně štěstí a úspěchů ;-).

Autorka: (12 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (8)

Příspěvek z 22. března ve 12:52, upravený po 5 minutách.
darkness v něm napsala:

Tři tlapky, sama jsem na osmiletém gymnaziu a spoustu věcí mame jinak. Některé informace (např. ta, že volný čas o přestávkách můžete trávit s kamarády) mi přišly zbytečné, nepodstatné nebo zřejmé.
Nechci být nijak kritická, ale myslím, že tento článek je v průměru a že by mohl být daleko lepší.

Příspěvek z 21. března ve 13:23.
sosho v něm napsala:

Díky moc za rady.

Příspěvek z 19. března ve 14:57.
Kiki_Lama v něm napsala:

Hezkáý článek. Minulý rok jsem se hlásila na gymnázium Nad Alejí a dostala jsem se tam! Teď jsem v primě:->