Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  ParaZOO – tak trochu jiná zoo

  vydáno  •  Zvířata · ZOO

  Běžné zoologické zahrady jistě všichni dobře znáte – všude pobíhající všelijaká zvířátka, mnohdy i taková, která byste u nás ve volné přírodě asi vidět nemohli. Ovšem ne všechny zoo jsou zrovna takové…

  Vydra, © majdula2000

  ParaZOO není úplně typická zoologická zahrada. Možná mnohým z vás již název napovídá, co by to mohlo být zač. Spousta lidí má předponu para- spojenou hlavně s paralympiádou, což je olympiáda, na které soutěží sportovci s nějakým postižením. Tohle je trochu podobné, akorát tam pochopitelně jde o zvířátka.

  Kachna

  Celé je to součástí záchranné stanice, jejíž cíl je asi všem jasný – pomáhat živočichům, kteří z nějakých důvodů potřebují lidskou pomoc. Ty důvody jsou různé, někdy za to může sama příroda, třeba když nějaké mládě vypadne z hnízda a zraní se při tom, nebo když si nějaký ptáček sedne na dráty elektrického vedení a dostane ránu, případně když prostě nějaký zvířecí „ťuňta“ vlítne pod auto (což často bohužel nepřežije, ale není to pravidlo). Jindy za to můžou i lidé, třeba když neopatrně střílí a do nějakého živočicha se omylem trefí, případně když třeba lidé sahají na mláďátka a jejich matka tam pak cítí člověka a kvůli tomu se o to mládě přestane starat. Těch důvodů je opravdu hrozně moc…

  Sova

  Je několik možností, konkrétně 3, co se s takovými zvířátky děje. Všechny začínají úplně stejně, a sice tak, že se lidé snaží to zvířátko zachránit, ale pokračování se liší…

  1. Někdy se bohužel stává, že se ani přes veškerou snahu to zvířátko zachránit nepodaří a ono zemře. :-(
  2. V úplně ideálním případě se vyléčí a pak se vypustí zpátky do přírody, ale ne vždycky to jde.
  3. Poslední možností je právě ParaZOO.

  V ParaZOO mají domov ti živočichové, kteří už nejsou vyloženě nemocní, ale zároveň něco brání tomu, aby se vrátili zpátky do přírody. U nalezených mláďat bývá většinou důvodem to, že si až příliš zvykla na lidi, na to, že se o ně někdo stará a že jsou prostě v bezpečí. Pro ně by bylo až příliš nebezpečné se do přírody vracet, protože by se o sebe nejspíš nedokázala postarat nebo by se brzy stala potravou pro nějakého predátora. U dospělých to jsou většinou nějaké trvalé následky – třeba když ptáci nemohou létat (v horším případě mají třeba i amputované křídlo), čtyřnohá zvířátka pořádně běhat a tak podobně.

  Vydra a rybičky

  Zůstávají proto ve výbězích, podobných, jaké jsou třeba v zoologických zahradách, ošetřovatelé se o ně starají a zároveň si je i návštěvníci můžou přijít prohlédnout. U některých zvířátek (třeba u těch, která byla nalezena jako mláďata a moc si zvykla na lidi) ani nepoznáte, že jim „něco je“, ale u jiných to je vidět na první pohled – třeba když špatně chodí nebo létají, případně nelétají vůbec.

  Koza

  Na závěr mě ještě napadá… věděli byste, co máte dělat, když někde venku najdete zvířátko, kterému „něco je“?
  Pokud někde vidíte samotné mládě, kterému nic není, nechte ho tam, pravděpodobně má rodiče někde poblíž, třeba shánějí potravu nebo tak něco. Je-li na nějakém nebezpečném místě, třeba tam, kde jezdí auta, dejte ho opatrně někam do bezpečí – třeba do trávy. Většinou ho rodiče najdou, i mláďata také často umí pískat, čímž můžou dát vědět, kde jsou. Když vidíte nějaké zraněné zvířátko, tak už je lepší zavolat pomoc.

  Dravci

  Málokdy se běžný člověk dokáže o volně žijícího živočicha postarat (většinou ne a stejně u něj doma zemře), proto je mnohem lepší a rozumnější ho svěřit do rukou odborníkům. Záchranných stanic je po celé republice několik. Nemusíte se bát, že byste museli kvůli záchraně jezdit nějaké stovky kilometrů. Stačí zavolat, domluvit se po telefonu, kde jste (případně co můžete/máte a nesmíte/nemáte se zvířátkem dělat), a oni si pro toho „maroda“ sami přijedou (případně vám dají číslo na nějakou bližší stanici nebo stanici, která je určená přímo pro konkrétní živočichy). Akorát pokud jste třeba někde v lese, tak ho musíte dostat k silnici nebo někam, kam se dá dostat autem. V takových situacích už nevadí, když se zvířátka dotknete, protože se o něj stejně budou starat lidé.

  Vydra

  Kdybyste se tam chtěli podívat, tak přímo paraZOO je v naší republice pouze jedna, a to ve Vlašimi (to je takové menší město ve Středočeském kraji, na jihovýchod od Prahy v okrese Benešov), ale různé záchranné stanice, ve kterých můžete taková zvířátka vidět, jsou po celé České republice.

  Pamětní mince s vydrami

  A z druhé strany logo

  A co vy? Našli jste někdy v přírodě zraněného živočicha nebo nějaké zatoulané mládě? Pokud ano, můžete napsat do diskuze, co jste dělali a jak to celé dopadlo.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Příspěvek z 28. dubna ve 12:27.
  KrálíčekSušenka v něm napsala:

  Proč ne, mám to od nás 1 hodinu a 5 min. 8-D
  Jinak dávám 5 tlapek;-)

  Příspěvek z 28. dubna v 11:05.
  Kubik111 v něm napsal:

  Hogo: Pravda, ve Vlašimi v Parazoo jsem byl už asi třikrát, máme to tam ani ne hodinu cesty od nás. 8-D

  Příspěvek z 6. září 2020 v 9:38.
  Hogo v něm napsal:

  Kousek od tamtud bydlím 😳 co kdyby tam byl sraz8-D
  Fajn článek