Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Parta

  vydáno  •  volný čas venku
  Mít partu bylo moje přání už od malička. Četla jsem o skupinách dětí a přála jsem si něco takového mít. A když už ji mám uvědomuji si, že mě to stojí čím dál víc a víc práce.

  Ilustrační foto, © Profimedia.cz

  Vedu tříčlennou partu, všechny jsme tam holky a já byla zvolena jako vedoucí. Není se čemu divit, jsem o dva roky starší než ostatní holky. Jsme parta teprve rok. Já naivka jsem si myslela, jaká to bude zábava a přitom? Je to práce.

  Docházejí mi nápady. Netuším, co budeme dál dělat. Plány vymýšlím měsíce a měsíce předem, abych měla možnost něco připravit. Ale stává se, že mi holky moje plány překazí. Navíc, jak se jako vedoucí správně chovat? Jak se zachovat v různých situacích? 

  Představte si, že v zimě jdete k řece, jste na nejméně bezpečném místě, všude led a sníh, je vám zima a spěcháte, abyste byli pryč. Jdete první a holky hned za vámi. Jenže když už jste na suchu, slyšíte kamarádku, jak křičí: „Panebože! Kiki!“ Ve zděšení se ohlédnete a vidíte, jak vaše kamarádka je po pás ve vodě. Druhá kamarádka pomalu v šoku. Jak se správně zachovat?

  Já byla zmatená, co se to děje, ale hned jsem se probrala a vytahovala kamarádku zpět. Pak jsem jí poručila, aby si sundala vše, co měla mokré. Půjčily jsme jí něco suchého a hned s ní k nim domů. Ale jak se vlastně v takovémto případě zachovat správně? Jednala jsem spíš v šoku, než s rozmyslem. Samozřejmě mi bylo jasné, že pokud by se jí cokoliv stalo, je to moje chyba. V tu chvíli jsem se podle mě zachovala nejlíp, jak to šlo. 

  Nebo si zkuste představit... Máte klubovnu, o které nemá nikdo vědět. Jenže párkrát vás tam zahlédne mladší bratr kamarádky a pak se zeptá, jestli tam máme klubovnu. Já mu nechci lhát, ale ani mu to odsouhlasit. Kamarádka mu odpověděla, že se tam jen schováváme, já s tím nebyla spokojená, nerada lžu menším dětem.

  A poslední příklad. Jako vedoucí občas musíte vybrat svého zástupce ve vedení, když nemůžete přijít. Jenže holky jsou dvě a koho vybrat? Obě je mám stejně ráda, obě jsou dobré v něčem jiném. Každá je originální a šikovná. Jak volit? Podle věku, schopností, zkušeností? Nebo prostě hlasovat?

  Já sázím na hlasování, jednou nechám hlasovat (kámen,nůžky, papír) a pak si zapamatuji, kdo vyhrál a podruhé bude vedoucí ta druhá.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 1. dubna 2015 v 15:08.
  Janulinka204 v něm napsala:

  No...

  Článek je hezky napsaný, ale... Můžeš si představit jak těm holkám asi je? Ty jsi vedoucí a ony??? Parta je sice dobrý nápad,i já jednu mám, ale nemáme vedoucího ani nic jiného. Všechny jsme si rovné ikdyž se věkem lišíme. Nokdo nikomu nepřikazuje, co se ten den bude dělat a nebo jak se má zachovat. Každý si dělá co chce, pouze podáváme návrhy. Ale neznamená to, že si nepomáháme pomoc je důležitá, ale... Myslím tím, že by se v té tvojí partě mělo jednat se všemi rovně já bych nechtěla být v kůži těch holek... Jak se asi cítí...

  Příspěvek z 30. března 2015 v 0:33.
  aaanezkaaa v něm napsala:

  opravdu?

  Řekla bych že není dobré být parta jakože doslova parta. Parta by měla být skupina kamarádů kteří se mají stejně rádi a mají mít všichni stejné postavení a všichni projevit svůj názor. Řekla bych že není dobré aby vše bylo na jedné.