Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Péče o domácího mazlíčka: Králík

  vydáno  •  Mazlíčci
  Máte nebo byste chtěli doma králíčka, ale nevíte, jak se o něj starat? Já mám doma králíky rovnou dva a chci se vám podělit o to, jak se o ně starám.

  Zakrslý králík Bertík z Domu dětí a mládeže SOVA Cheb., © MAFRA

  Krmivo

  Králíkům dávám vždy čerstvou trávu, seno nebo granule. Vždy si vyberte jen jedno, můžete to i střídat. Nezapomeňte mu také dávat každý den zeleninu nebo ovoce, jedí i slupky od jablek či brambor. Králíka byste měli krmit dvakrát denně, tedy ráno a večer. Také nezapomeňte na čerstvou vodu, aby se mohl králík kdykoliv napít. 

  Ubytování

  Králíci bydlí většinou v kleci nebo v králíkárně. Moji králíci mají společně velkou klec. Snažte se, aby se králíkům co nejlépe bydlelo.

  Podestýlka a kydání

  Jako podestýlka jsou nejlepší piliny. Králíci jsou rádi v suchu, takže se jim také musí kydat klec, to znamená čistit od výkalů. Kydat byste králíkům měli klec ideálně jedenkrát týdně. Králíky vypusťte ven (pro jistotu někoho požádejte, aby je pohlídal) a úplně všechnu podestýlku smetáčkem a lopatkou z klece odstraňte. Někdy je dobré také klec nebo králíkárnu vymýt, ale není to tolik nutné. Potom všude nasypte piliny, aby nebyla vidět plošina králíkárny nebo klece. 

  Péče

  Některým králíkům se mohou stříhat drápky, ale také to není nutné. Občas je můžete i umýt. Ale nikdy ne celého ve sprše nebo pod hadicí, králík to nemá rád! Namočte utěrku do vody a králíka utěrkou myjte. Můžete použít i tekuté mýdlo, ale jen malinko. Potom ho dejte třeba do lavoru naplněném vodou králíkovi asi tak po tlapky a trošku ho pocákejte. Říkám, trošku! Žádný proud vody! Potom důkladně králíka osušte, aby nenastydl.

  Hraní a venčení

  Venčit králíka můžete, ale nemusíte. Pokud na to nemáte čas, tak alespoň jednou týdně, zhruba půl hodiny, když právě čistíte klec. Nezapomeňte dát do klece králíkovi i nějakou hračku, aby si měl s čím hrát a nenudil se. Stačí pouhý gumový míček. 

  Ostatní

  Pokud králíka chcete vyndat z klece nebo ho vzít, chytněte ho za krkem za srst. Nebojte se, králíka to nebolí. Bolí ho, když ho vezmete v podpaží! Nemůžete ho tak brát, králíka to skutečně bolí.

  Pokud se o králíka budete takto starat, odvděčí se vám svou přízní.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 23. května 2020 ve 13:27, upravený vzápětí.
  Molly58 v něm napsala:

  Jak chytat králíka: ;-)

  Příspěvek z 22. května 2020 v 18:32.
  Mašmela v něm napsala:

  Souhlasím s Molly 58 i s Čumáček77.
  ps: Vždy když jsem ho vzala za krkem tak mě kousnul. :-(

  Příspěvek z 22. května 2020 ve 13:40.
  Andrlák v něm napsala:

  Souhlasím s Molly58 R^