Alíkovina

Péče o domácího mazlíčka: Králík

vydáno  •  Čtenáři píší Alíkoviny · Mazlíčci
Máte nebo byste chtěli doma králíčka, ale nevíte, jak se o něj starat? Já mám doma králíky rovnou dva a chci se vám podělit o to, jak se o ně starám.

Zakrslý králík Bertík z Domu dětí a mládeže SOVA Cheb., © MAFRA

Krmivo

Králíkům dávám vždy čerstvou trávu, seno nebo granule. Vždy si vyberte jen jedno, můžete to i střídat. Nezapomeňte mu také dávat každý den zeleninu nebo ovoce, jedí i slupky od jablek či brambor. Králíka byste měli krmit dvakrát denně, tedy ráno a večer. Také nezapomeňte na čerstvou vodu, aby se mohl králík kdykoliv napít. 

Ubytování

Králíci bydlí většinou v kleci nebo v králíkárně. Moji králíci mají společně velkou klec. Snažte se, aby se králíkům co nejlépe bydlelo.

Podestýlka a kydání

Jako podestýlka jsou nejlepší piliny. Králíci jsou rádi v suchu, takže se jim také musí kydat klec, to znamená čistit od výkalů. Kydat byste králíkům měli klec ideálně jedenkrát týdně. Králíky vypusťte ven (pro jistotu někoho požádejte, aby je pohlídal) a úplně všechnu podestýlku smetáčkem a lopatkou z klece odstraňte. Někdy je dobré také klec nebo králíkárnu vymýt, ale není to tolik nutné. Potom všude nasypte piliny, aby nebyla vidět plošina králíkárny nebo klece. 

Péče

Některým králíkům se mohou stříhat drápky, ale také to není nutné. Občas je můžete i umýt. Ale nikdy ne celého ve sprše nebo pod hadicí, králík to nemá rád! Namočte utěrku do vody a králíka utěrkou myjte. Můžete použít i tekuté mýdlo, ale jen malinko. Potom ho dejte třeba do lavoru naplněném vodou králíkovi asi tak po tlapky a trošku ho pocákejte. Říkám, trošku! Žádný proud vody! Potom důkladně králíka osušte, aby nenastydl.

Hraní a venčení

Venčit králíka můžete, ale nemusíte. Pokud na to nemáte čas, tak alespoň jednou týdně, zhruba půl hodiny, když právě čistíte klec. Nezapomeňte dát do klece králíkovi i nějakou hračku, aby si měl s čím hrát a nenudil se. Stačí pouhý gumový míček. 

Ostatní

Pokud králíka chcete vyndat z klece nebo ho vzít, chytněte ho za krkem za srst. Nebojte se, králíka to nebolí. Bolí ho, když ho vezmete v podpaží! Nemůžete ho tak brát, králíka to skutečně bolí.

Pokud se o králíka budete takto starat, odvděčí se vám svou přízní.

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (3)

Příspěvek z 30. září 2017 v 16:58.
mariDYMYTRY v něm napsala:

#Lipuska s pititkem musíš mu určitě nechat napít z misky aby neuemřel žízní a jak mile mu dojde a bude tam mít naplněné pititko tak bude hledat vodu a pak by se mel napítO=

Příspěvek z 9. března 2016 v 11:29.
Lipuska v něm napsala:

Pomoc

Ahoj můžu se zeptat jak mám králíčka naučit pít z napáječky?Vždy kdyz mu dám k pyskům tu.kuličku tak to dá pryč čumákem,a nepije,pomoc prosím

Příspěvek z 6. března 2016 v 10:24.
Čumáček77 v něm napsala:

Můj králíček

Já mám doma také králíčka a musím vám říct ten je jako pejsek. Králíci se nesmí brát za krkem na srsti. Bolí je to. A jestli mi nevěříte já jsem se ptala paní doktorky Vážně jestli chcete mít králíka 10 let tak se o něho moc starejte a neberte ho za kůži za krkem. já ho beru pod bříškem nebo z boku.10