Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Peníze jako hodnota v lidské společnosti

  vydáno  •  vztahy
  Co je pro vás důležitější: peníze nebo rodina? Zkuste tuto otázku položit mnoha lidem a většina vám jistě odpoví, že rodina.

  Ale zkuste se na to podívat z jiného úhlu. Z doby, kdy jste ještě vlastní rodinu nezaložili. Nemáte peníze? Nemáte tak ani prostředky na vybudování nějakého základu, tedy domu, snad auta a jiných věcí. A pokud nemáte toto, pravděpodobně si nezaložíte ani vlastní rodinu.

  Pokud se vám tento příklad nelíbí, můžu uvést další. Tak třeba otázka: „Peníze nebo zdraví?“ Ano, opět většina z vás odpoví zdraví. Ale i tohle má háček, ať už jste založili rodinu vlastní, nebo máte tu původní nebo jde jen pouze o vás, představte si, že vážně onemocníte. Když nemáte peníze, co si počnete? Vaše další důležité životní přání závisí na penězích.

  Když ale pomineme tyto konkrétní otázky, jaký je všeobecný pohled české společnosti na peníze? Asi každý z nás by jich chtěl mít určitě více a tohle snad neplatí jen u nás. Nikdo, kdo se někdy pořádně nadřel, nepochybuje o hodnotě věcí i peněz. Česko nepatří zrovna k zemím s kladnou ekonomickou situací. Přesto si myslím, že na tom nejsme nejhůře. Spousta lidí prostě jen neumí šetřit nebo nechce, ale i přesto si stěžuje.

  A ti co peníze mají? Říká se, že „peníze kazí (nebo odkryjí) charakter“ nebo třeba „peníze jsou špatné“. Tyto názory nejčastěji slyšíme od lidí, kteří peníze nemají. Důvodem může být závist nebo třeba víra, že ideál je život ve skromnosti a poctivosti.

  Peníze nejsou všechno, ale málokdo si chce připustit, že i přesto znamenají hodně. A pokud jsou i přesto peníze tak špatné, tak proč jich všichni chceme víc? Proč? Protože chceme vše, co si přejeme, i když občas ani nevíme, co to je. A když už to tedy víme, mnohdy si asi plně neuvědomujeme, že za těmito přáními stojí finanční prostředky.

  Pokud máte nedostatek, je potřeba pokusit se s tím něco dělat. Pokud máte přebytek, snažit se ho využít užitečně, nejlépe nejen sám pro sebe.

  Peníze mají skutečně magickou moc.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!