Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Perličky roku 2000

  vydáno  •  Historie

  V roce 2000 skončilo 2. tisíciletí, tak si pojďme připomenout, co se událo ve světě a i u nás, v České republice.

  Barevné číslice 2000 s perly , © vikinka28

  Za rok 2000 se stalo opravdu moc věcí a já vám tady popíšu kousíček od každého. :-)

  Česká republika
  Před dvaceti lety, 1. ledna 2000, začalo platit 14 krajů, mezi které patří: Hlavní město Praha, Středočeský, Karlovarský, Liberecký, Ústecký, Plzeňský, Pardubický, Královéhradecký, Jihočeský, Kraj Vysočina, Jihomoravský, Moravskoslezský, Zlínský a kraj Olomoucký.

  Vznik dětského webu Alík
  Na Den dětí byl stvořen web pro mladistvé, Alík. Tenkrát ho měla pod kontrolou firma z Opavy Silcom Multimedia, která vyrábí výukové weby pro děti. Ale o šest roků později si ho vzalo vydavatelství MAFRA a.s. (které například vytvořilo iDNES.cz). S tím ale Alík po dlouhé době nebyl spokojený, tak nakonec od roku 2017 patří až do teď skupince programátorů.

  Weby Mafry si už zvykly, že pomalý a rozsypaný chaos je normální, na to si Alík zvykat rozhodně nechce, © –MM–

  Úmrtí
  Dne 21. listopadu 2000 zemřel jedinečný atlet Emil Zátopek, který se stal čtyřikrát olympijským vítězem ve vytrvalostním běhu. Emil zanechal třikrát stopu na letních olympiádách.
  PS: Příští rok přijde do kin hraný film pod jeho jménem. Měl by být o jeho životě.

  Emil Zátopek jako mladší a jako starší, © CPA - Eduard Erben, Německá knihovna fotografií

  Závěrečné perličky o České republice
  O jeden rok později vznikla Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Naopak ještě před 3. tisíciletím, v roce 1993, se konaly prezidentské volby, kde vyhrál Václav Havel, který vládl České republice nejprve pět let a poté znovu na dalších pět let.

  Ve světě
  Sport
  V roce 2000 se konala letní olympiáda v největším městě Austrálie, Sydney. Účastnilo se jí 199 zemí. Českou republiku reprezentovalo 126 sportovců. Získali jsme 8 medailí, 2 zlaté. Jednu od Štěpánky Hilgertové, která závodila v kanoistice, a druhou od Jana Železného, ten soutěžil v hodu oštěpem. Pak 3 stříbrné od Petra Málka (sportovní střelba), Romana Šebrle (atletika – desetiboj) a Rudolfa Kraje (box). Nakonec jsme to zakončili třemi bronzovými, které vybojovali Jan Řehula (triatlon), Martin Tenk (sportovní střelba) a dva muži z kanoistiky – Marek Jiras, Tomáš Máder.

  Zlatá olympijská medaile z roku 2000, © Raleigh Degeer Amyx

  Nejenom, že byla letní olympiáda, ale bylo také mistrovství světa v hokeji. Konalo se v Rusku, ve městě jménem Petrohrad. Na hrací plochu celkem nastoupilo 42 mužských týmů, kde nechyběla ani reprezentace České republiky, která šampionát vyhrála! 2. místo obsadili naši bratři, Slováci. Pro bronzovou medaili si přijeli hokejisti z Finska. Nezapomnělo se ani na ženy, vyhrály Kanaďanky. Druhé byly Američanky a třetí místo získalo Finsko.

  Politika
  Na konci roku 2000 se konaly ve Spojených státech amerických prezidentské volby, které vyhrál George Walker Bush. Do funkce nastoupil v roce 2001.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 14. června 2020 ve 13:05.
  majdula2000 v něm napsala:

  Původně tam bylo hlavní, teď už je tam největší (což je pravda). Když tu psal vitekot, bylo tam hlavní, ale když psala Kralinda, tak už nikoli.:-)

  Příspěvek z 14. června 2020 v 11:00.
  paratko2323 v něm napsala:

  Pěkně napsaný článek a moc se mi líbí obrázek. ok

  vitekot: ale autorka psala největší nikoliv hlavní ne?

  Příspěvek z 13. června 2020 ve 22:12.
  Kralinda35 v něm napsala:

  vikekot ano souhlasím.
  Bohužel za mě slabší článek :-) 4 tlapky;-)