Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Pes, nejlepší přítel člověka

  vydáno  •  mazlíčci
  Myslím si, že pes a člověk k sobě mají velmi blízko. Proč? Protože spolu vyrůstali již v pravěku, kdy si člověk ochočil vlka. Ten mu pomáhal s lovem potravy a byl mu společníkem.

  Výcvik má psa a konekonců i vás jednoznačně i bavit. Nezapomínejte na to., © MAFRA

  Jenže jak se takový vlk přeměnil na psa? Kdo ho to všechno naučil? Jak to, že dnešní psi už se zdánlivě nepodobají vlkům? Proč někteří jsou velcí, jiní malí? Vlk byl přece jeden jediný, jedné velikosti?

  To je důkaz šlechtění. Dnešní psi už jsou na jiné úrovni než tehdejší vlci. Copak jste někdy viděli vlka přinášet hračky? Nebo poslouchat na slovo? Dnes už jsme si vyšlechtili mnoho ras psů. To v pravěku u vlků ještě neuměli.

  Proč jsme si vůbec šlechtili psy? Proč nám nestačil vlk? Každý pes zvládne něco jiného. Dokážete si představit chrta hledat potravu v noře? Nebo naopak jezevčíka běhat na dostizích? Každé plemeno je k něčemu od přírody předurčené. Nemůžeme po něm chtít to, co vůbec nemá v krvi. Nás lidi taky nikdo necvičil. Nechtějme, aby se ze psů stávali lidé. Oni také nechtějí být námi. Nelakujme jim drápky narůžovo, neoblékejme jim načančané šatičky s kanýrky. Není to pro ně přirozené, necítí se v tom dobře.

  Ale jsou mezi námi i lidé, kteří si těchto zvířat neváží. Dělají jim nehezké věci, nedávají jim najíst, nehrají si s nimi, nechávají je žít ve špíně, uvazují je na krátká vodítka a celkově je týrají. Co je k tomu vede? Copak jim neubližuje pohled na ta zubožená smutná psí stvoření?

  Chtěla bych, aby takoví lidé na světě vůbec nežili. To, co psům (a nejen jim) dělají, není vůbec hezké. Líbilo by se mi, kdyby se lidé ke zvířatům chovali hezky a neubližovali jim.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  andyell v něm napsala:

  Jo! nejlepší přítel člověka je pes. $>$>

  Příspěvek z 20. ledna 2016 v 17:09.
  1836 v něm napsala:

  Kočička

  Nejlepší zvíře je KOČIČKA.10

  Příspěvek z 15. ledna 2016 v 19:36.
  Mardos v něm napsala:

  Oblečky a malí psi

  Lakování drápků a šatičky ne, ale malým psům nebo náháčům a i buldočkům (kvůli náchylnosti na prochlazení a s tím spojený problémy) se teplé oblečky dávájí a to chápu. Ale stejně nechápu, s čím se zkřížil vlk aby vznikla čivava, jorkšír atd. s křečkem? Veverkou? :D to je blbost, ne? :D